Після восьми тижнів Росія може зібрати нові військові сили: які зміни чекають на мобілізацію в Україні?


Виїзд молоді віком 18-22 років з України за межі країни.

В Україні активно обговорюють можливість, що Росія може мобілізувати своїх резервістів. За різними оцінками експертів, їх число може сягати приблизно 2 мільйонів. Якщо деякі з них поповнять ряди армії, це може змусити Україну реагувати адекватно на таку "швидку" мобілізацію з боку Росії.

Яким саме може стати цей "турборежим" та чи буде Україна збільшувати темпи мобілізації -- про це в коментарі для ТСН.ua висловив свою думку військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

"Є декілька моментів, на які варто звернути увагу. По-перше, в Росії з 2026 року розпочинається цілорічний обов'язковий призов. Не тільки весною та восени, а майже кожного місяця. Раніше, весною та восени, вони набирали приблизно 130 тисяч відповідно. На місяць це було 30-40 тисяч", -- каже військовий експерт.

Вона продовжує: "Необхідно усвідомити, що щомісяця буде мобілізовано приблизно 40 тисяч осіб. Це означає, що за рік Росія зможе набрати 500 тисяч тільки за рахунок обов'язкового призову. Водночас збережеться і добровільний контрактний призов. Наразі цей показник складає близько 30 тисяч на місяць, що дає мінімум 350 тисяч за рік. Таким чином, загальна кількість складе 850 тисяч".

За словами Коваленка, російська мобілізаційна система здатна щомісяця залучати близько 100 тисяч осіб.

"Ми ніколи не могли конкурувати з Росією в залученні людських ресурсів. Тому для нас критично важливо уникати грубих і примітивних підходів, які полягають у тому, щоб просто затопити їх "людським матеріалом". Така стратегія не матиме успіху проти Росії, адже у них значно більше ресурсів," – зазначає експерт.

На це питання Коваленко відповідає так: "Ми повинні кожного військовослужбовця використовувати максимально ефективно. Основний наш аспект -- високотехнологічний підхід до вирішення проблем з великою людською масою росіян. Свого часу нам вдалося зупинити росіян у їхній механізованій перевазі. У них було набагато більше техніки, ніж у ЗСУ. Зараз ми бачимо, наскільки вони в цьому виснажені. Питання виснаження російського людського ресурсу -- це ще більший виклик. І цей процес повинен бути поставлений не в форматі "скільки нам треба мобілізувати", а як нам треба мобілізувати".

За словами Коваленка, в умовах мобілізації нині існують і такі методи, які не можна вважати прийнятними.

"Ми вже давно мали перейти до мобілізації, яка була б фінансово привабливою та мотивуючою. Проте цього досі не сталося. На полі бою ми повинні бути готовими до того, що наступного року ми зіткнемося з ще більшою армією людських ресурсів. У 2025 році (з боку Росії -- Ред.) ми спостерігали значний зріст використання піхоти в порівнянні з 2022, 2023 та навіть 2024 роками. А 2026 рік (який настане через 8 тижнів -- Ред.) обіцяє бути ще більш напруженим. Ми повинні підготуватися до боротьби з великою, масштабною силою", -- зазначає Коваленко, оцінюючи ризики.

Але вважає цілком можливим те, що Україна зможе адаптуватись.

"Це цілком можливо. У більшості ситуацій рішення приймаються лише тоді, коли потреби української армії покриті, але, водночас, не використовуються всі наявні ресурси на повну потужність. Це особливо стосується таких елементів, як протипіхотні загородження та міни, а також багатьох інших засобів. Існує ряд заходів, які можуть суттєво збільшити втрати російської піхоти. Однак не скрізь ці заходи реалізовані", — зазначає він.

Вона також зазначає, яким чином Росія може продовжувати розширювати свої збройні сили загарбників.

"На мою думку, в 2026 році в російському законодавстві відбудуться певні зміни. У зв'язку з постійним призовом, існує ймовірність, що росіяни ініціюють поправки, які нададуть строковикам ті ж обов'язки, що й контрактникам. Це означає, що вони також можуть бути направлені в зону бойових дій", – зазначає Коваленко.

Враховуючи, що з вересня цього року в Україні активно обговорюються питання щодо можливості виїзду за межі країни для чоловіків віком від 18 до 22 років, Олександр Коваленко зазначив, що, на його думку, це може призвести до втрати мобілізаційного потенціалу для України.

"Моя позиція щодо цього є негативною. Я вважаю, що це рішення було хибним. Ми не лише втрачаємо потенційних людей, які могли б стати захисниками, а й професіоналів, які сплачували б податки та сприяли розвитку економіки. Я абсолютно впевнений, що більшість людей, які виїжджають, з цієї вікової групи, вже не повернуться", -- зазначає Коваленко.

Нагадуємо, що раніше була інформація про можливі умови та обставини, які можуть призвести до посилення мобілізації. Таке рішення може бути ухвалено, якщо Кремль реалізує план щодо призову резервістів.

Related posts