Внаслідок ядерних прагнень: Ізраїль звернувся до Китаю з проханням вплинути на Іран.

"Єдиною країною, яка може справити вплив на Іран, є Китай. Якщо Китай припинить купувати іранську нафту, то Іран зіткнеться з серйозними проблемами," - заявила генеральний консул Ізраїлю Равіт Баєр під час прес-конференції в Шанхаї.
Зауваження Баєр прозвучали на тлі напруженості у відносинах між Ізраїлем і Китаєм через війну єврейської держави в Газі та атак минулого місяця на Іран - ключового партнера Пекіна на Близькому Сході.
"Вони мають можливість впливати на Іран, володіючи політичною силою щодо цієї країни, і можуть сприяти зміні його негативної ситуації в регіоні. Китай здатен на багато", - зазначила Баєр.
В той же час Bloomberg повідомляє про незначні свідчення того, що Китай може істотно вплинути на Іран у сферах військової та ядерної політики.
Хоча Тегеран за останні роки зміцнив свої зв'язки з Пекіном та Москвою, він все ж активно виступає проти можливості зовнішнього втручання в важливі політичні рішення.
Ба більше, глава КНР Сі Цзіньпін, найімовірніше, віддасть перевагу зосередитися на економічних зв'язках, коли йтиметься про відносини з Іраном, вважає Bloomberg.
"На мою думку, Китай не проявляє інтересу до ролі посередника" (між Ізраїлем та Іраном - ред.). "Ця роль передбачає значну відповідальність, потребує великих фінансових зусиль і прийняття складних рішень", - зазначила консул Ізраїлю.
Вона додала, що відносини Ізраїлю з Китаєм - найбільшим торговельним партнером європейської держави після США - істотно не погіршилися, незважаючи на конфлікти з 2023 року.
"У нас все ще ведуться конструктивні переговори. Навіть якщо наші політичні погляди різняться, це не перешкоджає можливості для співпраці," - зазначила Баєр.
Видання нагадало, що під час 12-денної війни між Ізраїлем та Іраном військові та ядерні об'єкти Ісламської Республіки було значно пошкоджено, а низку вищих армійських командирів і науковців-атомників було вбито.
Сполучені Штати взяли на себе роль посередників у мирних переговорах, що стартували минулого тижня. Проте Тегеран виявив недовіру до стабільності цього перемир'я і підкреслив свою готовність вжити відповідних заходів у разі нових агресивних дій з боку Ізраїлю.
Китай і Росія виступають ключовими союзниками Ірану на міжнародній арені. Незважаючи на те, що вони засудили удари Ізраїлю, їхня реальна підтримка Тегерана виявилася досить обмеженою.
Крім того, Пекін постійно закликає Ізраїль зупинити зіткнення в Газі з ХАМАС і вжити заходів для досягнення рішення, яке передбачає створення двох держав для палестинців. Однак, за словами ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньяху, такі дії можуть поставити під загрозу безпеку його держави.
Також Bloomberg додало, що Китай купує близько 90% іранського експорту нафти, що становить близько 1,7 млн барелів на день.
Крім того, 2021 року Пекін підписав стратегічне партнерство, в якому описується потенційний обсяг китайських інвестицій в Іран у розмірі 400 млрд доларів протягом 25 років.