Чи існує гідна альтернатива американському Patriot: відповідь від Defense Express


За словами експерта, Україна може записатися в список на придбання комплексу, але наразі очікування складає близько п'яти років.

На думку Олега Каткова, головного редактора військового порталу Defense Express, в Україні наразі не існує прийнятної заміни американським системам протиповітряної оборони в умовах війни. Цю думку він висловив під час інтерв'ю для NV.

Він зазначив, що в умовах мирного часу, якщо б США вирішили не постачати Україні, скажімо, ракети, це можна було б сприймати як можливість для вирішення проблеми протягом п'яти-десяти років, наприклад, шляхом закупівлі альтернативних систем або переоснащення. Однак в умовах війни такі варіанти стають недоступними. Експерт підкреслив, що аналогічна ситуація спостерігається і в Європі, де країни "зберігають ЗРК Patriot, а всі їхні винищувачі в першу чергу використовують американські ракети".

"Тих же італійсько-французьких ЗРК SAMP/T обмежена кількість. Крім того, обмежене виробництво ракет і довгі технологічні цикли", - зазначив Катков і додав, що якби просто зараз замовити ракети до цих комплексів, то перша партія надійшла б аж через півтора року.

В Україні присутні приблизно два комплекси ЗРК SAMP/T, за інформацією експерта, в той час як системи Patriot мають значно більшу чисельність. Він також зазначив, що, окрім згаданих систем, Європа також володіє німецькими ЗРК середньої дальності IRIS-T SLM та малої дальності IRIS-T SLS.

"Хоча їх досить багато, це не зможе компенсувати всі системи протиповітряної оборони NASAMS, модернізовані в рамках програми FrankenSAM, а також БУКи, MIM-23 Hawk та інші," - підкреслив він.

Щодо потенційного отримання Україною ізраїльського комплексу Arrow 3, який здатен знищувати балістичні ракети середньої дальності в космосі, Катков висловлює сумніви. Він переконаний, що "все це слід залишити в минулому", оскільки "Ізраїль поки що не надає Україні жодних поставок".

Також експерт прокоментував ймовірну передачу Ізраїлем Україні американського комплексу Patriot, зазначивши, що ця близькосхідна країна лише погодилася з передачею. Мовляв, згадані Patriot були отримані Ізраїлем на почату 1990-х як американська допомога, у 2000-х країна їх модернізувала, а 2024-го вивела з експлуатації. І за правилами реекспорту, наголосив він, "Ізраїль фактично мав надати згоду, а сама передача, вочевидь, ішла від США".

Здатність України, безпосередньо або через посередництво європейських держав, придбати у Сполучених Штатів їхні системи протиповітряної оборони, визначається політикою Вашингтона, зазначає Катков.

"Цю тему вже піднімала Україна, і президент Зеленський зазначав, що ми готові придбати системи Patriot у Сполучених Штатах. Проте я так і не почув жодної згоди з боку США," - підкреслив він.

Відповідно до його слів, Україна теоретично може потрапити в список країн, які бажають придбати цей комплекс, проте наразі термін очікування на ЗРК Patriot складає близько п'яти років.

На думку фахівця, ця ситуація виникає через брак сучасних зенітних ракетних систем навіть у країнах Європи. Внаслідок цього вони змушені закуповувати американські комплекси Patriot, а ті, хто має можливість, обирають ізраїльські системи ППО/ПРО, такі як "Праща Давида" або Barak MX. Експерт також зазначив, що Україна не здатна придбати зенітні ракетні комплекси в Ізраїлі, хоча ці системи наразі характеризуються найкращим співвідношенням ціни та якості, а також швидкістю постачання.

Спроможність України самостійно модернізувати радянські зенітно-ракетні комплекси в рамках програми FrankenSAM не вирішить існуючих проблем. Це пов'язано з тим, що оновлені системи потребують американських боєприпасів, зазначив він. Для того, щоб розпочати власне виробництво засобів протиповітряної оборони, Україні знадобляться роки та значні фінансові ресурси. У той же час, як зазначив Катків, Туреччина стала прикладом успішного виробництва власних ЗРК малої, середньої та великої дальності у рамках проєкту Hisar.

Як повідомлялося раніше агентством УНІАН, масове виробництво ударних безпілотників Росією викликає паніку в українських містах. Зростаюча кількість ворожих БпЛА виснажує системи протиповітряної оборони України, що підвищує ймовірність їхнього успішного ураження цілей. Тим часом, за інформацією WSJ, хоча Україна продовжує отримувати військову допомогу з США, затверджену адміністрацією колишнього президента Джо Байдена, нові партії зброї поки не надходять.

Нещодавно командир 429-го окремого полку безпілотних систем з позивним "Ахілес" Юрій Федоренко повідомив, що Україна знайшла спосіб збивати модернізовані російські "шахеди". Тепер, за його словами, ЗСУ мають власний дрон, який може збивати ворожі БпЛА на будь-якій висоті, і "зараз важливо масштабувати випуск цих дронів і додатково навчити особовий склад працювати на тих самих дронах-перехоплювачах".

Також стало відомо, що Україна, з метою зміцнення своєї обороноздатності, проводить часткову модернізацію радянських систем протиповітряної оборони, які є на озброєнні. Заступник міністра оборони Анатолій Клочко повідомив, що ЗРК "Бук" вже отримав нове дихання, а наступним у черзі стане комплекс С-300. Він зазначив, що на даний момент ці плани існують лише "на папері", проте вже в другій половині 2025 року можна очікувати більш чіткі результати.

Related posts