Причини вибуху пейджерів і рацій у бойовиків Хезболли: деталі спецоперації Моссаду стали відомі через ЗМІ.
Перша частину плану із мінування рації ізраїльська розвідка Моссад почала впроваджувати у Лівані ще у 2015 році.
Проте концепція "пейджерної операції" була розроблена у 2022 році і почала реалізовуватися більше ніж за рік до нападу ХАМАС 7 жовтня. Цю інформацію повідомляє The Washington Post.
Редакція провела серію бесід з представниками служб безпеки з Ізраїлю, арабських країн та США. Також були опитані політики, дипломати, офіційні особи Лівану та особи, що мають зв’язки з Хезболлою.
Повідомляється, що для членів Хезболли була підготовлена спеціальна пропозиція, що нібито надійшла від відомої компанії з Тайваню. Пейджер Apollo AR924, хоч і виглядав дещо громіздким, однак ідеально відповідав вимогам бойових умов. Він мав водонепроникний корпус і підвищену ємність батареї, здатної працювати протягом кількох місяців без потреби в зарядці. Найважливішою його характеристикою був, за словами виробників, захист від несанкціонованого доступу. Ці особливості зацікавили керівництво Хезболли. Вони були настільки вражені, що придбали 5 тисяч таких пейджерів і розпочали їх розподіл серед бійців середньої ланки та допоміжного персоналу у лютому.
Згідно з інформацією, наданою офіційними представниками Ізраїлю, Сполучених Штатів та держав Близького Сходу, приблизно 3 тисячі офіцерів та бійців Хезболли загинули або отримали поранення внаслідок дистанційного активації пристроїв Моссадом 17 вересня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ізраїль заперечив причетність до вибухів пейджерів
Видання зазначає, що першу частину плану - заміновані рації - Моссад почав впроваджувати в Лівані у 2015 році. Мобільні двосторонні радіостанції містили величезні акумуляторні батареї, приховану вибухівку та систему передачі, яка давала Ізраїлю повний доступ до комунікацій Хезболли.
За інформацією джерел видання, протягом дев'яти років ізраїльтяни підслуховували Хезболлу, залишаючи за собою можливість перетворити рації на бомби. Але потім з'явилася нова можливість - невеликий пейджер, оснащений потужною вибухівкою.
Ці пристрої не могли бути виготовлені в Ізраїлі, США або ж у будь-якій іншій країні-союзнику Ізраїлю. У 2023 році група почала отримувати пропозиції для масової закупівлі пейджерів Apollo, що випускалися під тайванським брендом, який добре відомий на ринку. За інформацією з надійних джерел, тайванська компанія не була в курсі цього наміру.
Пропозиція про продаж надійшла від довіреної особи з маркетингу, пов'язаної з Apollo. Жінка, особу та громадянство якої чиновники не розкривають, була колишнім торговим представником на Близькому Сході тайванської фірми, яка створила свою власну компанію та придбала ліцензію на продаж лінійки пейджерів під брендом Apollo. У 2023 році вона запропонувала Хезболлі угоду на один із продуктів, які продавала її фірма - міцний та надійний AR924.
У цьому випадку реальне виготовлення пристроїв було передано на аутсорсинг, і відповідальна особа з маркетингу не була поінформована про цю операцію, а також не здогадувалася, що пейджери фактично були зібрані в Ізраїлі під контролем Моссаду.
Компонент вибухівки настільки ретельно заховали, що його практично неможливо було виявити, навіть якщо розібрати пристрій. Ізраїльські чиновники вважають, що Хезболла розібрала деякі пейджери та, можливо, навіть просвічувала їх рентгеном.
Електронний імпульс від розвідувальних агентств міг спровокувати одночасний вибух тисяч пристроїв. Проте, щоб досягти найбільшого руйнівного ефекту, вибух активувався за допомогою спеціальної двоетапної процедури, що була необхідною для доступу до захищених комунікацій.
"Щоб прочитати повідомлення, потрібно було натиснути дві кнопки", - сказав один із чиновників.
Власне, це передбачало задіяння обох рук. За інформацією посадовця, внаслідок вибуху користувачі, ймовірно, "завдадуть шкоди обом рукам", що призведе до їхньої "нездатності до опору".
За інформацією представників американської влади, Сполучені Штати, які є найвідданішим союзником Ізраїлю, не отримали повідомлення про заміновані пейджери.
17 вересня одночасно задзвонили або завібрували тисячі пейджерів з логотипом Apollo по всьому Лівану та Сирії. На екрані з'явилася коротка пропозиція арабською мовою: "Ви отримали зашифроване повідомлення".
Агенти Хезболли точно виконували вказівки щодо перевірки закодованих повідомлень, натискаючи дві кнопки. У будинках, магазинах, автомобілях та на тротуарах сталися вибухи, що відривали руки та пальці. Менш ніж за хвилину тисячі інших пейджерів вибухнули за дистанційною командою, навіть якщо їх власники не торкалися до своїх пристроїв.