Чорне море переживає кризу: дослідник пояснив, яким чином війна вплинула на екологічний баланс регіону.


Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів доктор біологічних наук, заступник директора з наукової роботи Інституту морської біології НАН України Віктор Демченко.

Він підкреслює, що перший рік повномасштабної війни супроводжувався безліччю інцидентів: затоплені судна, аварії літаків, вибухи в портових зонах. Це призвело до локальних забруднень нафти. Ці плями на водній поверхні заважають надходженню кисню, викликаючи гіпоксію — небезпечний стан, що загрожує життю безхребетних, морських ссавців та птахів.

У 2023 році рівень забруднення значно знизився, але катастрофа на Каховській ГЕС спричинила великий витік прісної води в Чорне море, що порушило його солоність.

У грудні 2023 року сталося нове лихо – затоплення двох російських танкерів у Керченській протоці. Внаслідок інциденту в море вилилося понад 8 тисяч тонн мазуту, і частина його досягла узбережжя Одещини.

Зі слів Демченка, нині проблему погіршує підвищення температури води: нафтові залишки починають інтенсивніше розчинятись, а мазут - підніматися з дна, що погіршує якість води й тисне на екосистему.

"Нафтові продукти - одні з найнебезпечніших для морських акваторій. Нам важливо постійно моніторити, оцінювати й розуміти, що з ними відбувається", - наголосив Демченко.

Українські науковці продовжують стежити за ситуацією, проте масштабна війна створює нові виклики - як для людей, так і для природи.

Related posts