Ціни знову злетіли: які товари подорожчали в Україні протягом минулого місяця

Цю інформацію передає РБК-Україна, цитуючи коментар Національного банку України про інфляційні процеси.
Як зазначили в НБУ, пришвидшення інфляції у квітні значною мірою зумовлювалося залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв і подальшим підвищенням цін на алкогольні напої та тютюнові вироби.
Серед основних факторів залишалися значні витрати підприємств на заробітну плату в умовах кадрової недостатності та активного споживчого попиту.
"Як результат, ініціативи НБУ, спрямовані на підтримку стабільності валютного ринку та заохочення гривневих заощаджень, стримували зростання цін. Крім того, на ситуацію вплинуло зниження світових цін на нафту та зменшення цінового тиску на внутрішньому оптовому ринку електроенергії," - зазначено в повідомленні.
У річному контексті ціни на молочні продукти підвищувалися швидше через наслідки попередніх неврожаїв та квітневі заморозки. Вартість борошна, круп, фруктів і овочів, що входять до традиційного борщового набору, зростала через брак якісної продукції.
На формування попиту на певні продукти, зокрема на яйця, також вплинуло зміщення сезонності, пов'язане з Великоднем, який у цьому році відзначався в квітні (минулого року - у травні). Імпорт та овочі, вирощені в теплицях, частково обмежували зростання попиту.
Темпи підвищення цін на оброблені товари залишилися на позначці 17,3% в річному вимірі. Зростання цін на сировину для харчових продуктів та витрати на робочу силу сприяли підвищенню вартості хліба, м'яса та м'ясних виробів.
Одночасно, стабільність цін на олію на міжнародних ринках та зростання пропозиції молочних продуктів певною мірою гальмували інфляційні процеси.
Уповільнення інфляції зумовлено стабільною обстановкою на валютному ринку, що зменшило тиск на імпортовані товари.
Вартість послуг зросла внаслідок підвищення заробітних плат та стабільного попиту. Найбільше подорожчали послуги в сферах ресторанного бізнесу, готельного обслуговування, транспорту та фінансів. В той же час, зростання цін на послуги особистого догляду та страхування стало менш помітним.
Ціни на підакцизні товари зросли внаслідок збільшення витрат та змін у системі оподаткування. Серед основних факторів - підвищення акцизних ставок, переведення акцизів у євровий еквівалент, а також введення коефіцієнта 1,1 для мінімальних податкових зобов'язань.
Зміцнення гривні до долара дещо зменшило тиск на ціни на ліки, медичні товари та обладнання.
Зниження темпів підвищення цін зумовлене зниженням світових цін на нафту. Одночасно з цим зростаючий попит та укріплення євро викликали посилений тиск на ціну пального.
Як зазначили в НБУ, зростання споживчих цін у квітні тривало, однак спостерігалися й ознаки послаблення цінового тиску. Фактичні показники як загальної, так і базової інфляції у квітні були дещо нижчими, ніж передбачалося прогнозом НБУ. Помісячна динаміка інфляції, скоригована на сезонність, також свідчила про послаблення цінового тиску.
"Відповідно до прогнозу НБУ влітку інфляція має повернутися на траєкторію зниження та вже наприкінці року сповільнитися до однознакового рівня", - йдеться в повідомленні.