Der Spiegel: українські чиновники ризикують поставити під загрозу європейську інтеграцію України.
Обмеження Україною незалежності двох антикорупційних органів у вівторок викликало різку критику в Євросоюзі, пише німецьке видання Der Spiegel.
Депутат Європарламенту від партії "Зелені" Даніель Фройнд вважає це серйозним ударом по боротьбі з корупцією в Україні та загрозою для процесу вступу до ЄС.
У вівторок він знаходився в Києві разом із невеликою групою представників Європарламенту, коли законопроект був ухвалений парламентом і підписаний президентом Володимиром Зеленським всього через кілька годин.
"Це відверте порушення довіри, - сказав Фройнд виданню. - Таким підходом український уряд ставить під загрозу процес вступу до ЄС".
Він також переконаний, що це може ускладнити підтримку України з боку Європейського Союзу. Відповідно до намірів, Український фонд ЄС планує виділити Україні 50 мільярдів євро до 2027 року.
"Чотири десятки відсотків бюджетних коштів України формуються за рахунок внесків з Європейського Союзу," - зазначив Фройнд.
У вівторок парламент у Києві ухвалив закон, який пізніше підписав Зеленський, за яким НАБУ і САП підпорядковуються Генеральному прокурору, якого, у свою чергу, призначає Зеленський.
Згідно з інформацією, наданою "Центром протидії корупції", новий закон позбавляє актуальності антикорупційні органи, оскільки Генеральний прокурор "зупинить розслідування стосовно всіх друзів" президента Зеленського, повідомляє Der Spiegel.
Нещодавно реформи, які є необхідними для інтеграції в Європейський Союз, зіштовхнулися з серйозними труднощами, що призвело до затримки у перерахуванні фінансових траншів, зазначив депутат Європейського парламенту Фройнд.
"Європейський Союз щиро прагне підтримати Україну. Проте, він не зможе далі фінансувати, якщо країна рухається в невірному руслі," - зауважив він.
Депутат Європейського парламенту від ХДС Ніклас Гербст, що очолює Комітет бюджетного контролю ЄС, також висловив своє незадоволення стосовно дій українського уряду.
"Як друзі України, ми глибоко стурбовані", - сказав Гербст.
"З цієї причини, оскільки прагнемо й надалі забезпечувати підтримку та бажаємо, щоб фінансування від ЄС дійсно реалізовувалося, ми виступаємо проти цього рішення."
Він попередив, що такий підхід може стати на користь кремлівським пропагандистам: "Україна досягла вагомих успіхів; їй слід дотримуватися цього напрямку".
Девід МакАллістер, очільник Комітету Європейського парламенту з міжнародних справ, висловив у коментарі для Der Spiegel, що такий підхід викликає значні занепокоєння щодо автономії основних антикорупційних установ.
Незалежні органи нагляду - це не технічна примітка, а наріжний камінь верховенства права, а отже, фундаментальна передумова європейської інтеграції України, наголосив він.
Депутат Європейського парламенту від Ліберально-демократичної партії Моріц Кернер висловив свою жорстку критику щодо цього рішення.
"Для України відсутність самостійних зусиль у боротьбі з корупцією означає відсутність перспективи в ЄС, - зазначив він у коментарі для Der Spiegel. Зеленському терміново необхідно було скасувати цей закон."
"Кожен, хто прагне приєднатися до Європейського Союзу, не повинен турбуватися про проведення незалежних розслідувань," - зазначив він.
Передумови. Як стало відомо, в Організації економічного співробітництва та розвитку застерегли Київ, що напади на антикорупційні структури можуть погіршити ситуацію з оборонними інвестиціями в Україні та вплинути на фінансову підтримку відновлення.