Державний борг європейських країн продовжує збільшуватися. Яким чином це відіб'ється на міжнародній підтримці України?
Економічні показники європейських держав виявилися нижчими за прогнози. Це зазначено у жовтневому звіті Міжнародного валютного фонду (МВФ). Серед ключових факторів, що вплинули на цю ситуацію, можна виділити зростання процентних ставок, інфляційні процеси, зниження експорту та наслідки геополітичної напруженості.
Протягом останніх п'ятнадцяти років спостерігається значне зростання державного боргу в країнах Центрально-Східної Європи (ЦСЄ). Які з цих держав виявилися найбільш вразливими та як це може позначитися на міжнародній підтримці України - досліджувала LIGA.net.
У вересневому звіті Chief Economists Outlook 2024 року, підготовленому Всесвітнім економічним форумом, більшість економістів, які брали участь в опитуванні, висловили думку, що основною загрозою для макроекономічної стабільності є державний борг.
Постійно низькі темпи економічного зростання підвищують ризики, пов'язані з державним боргом, який значно зріс за останнє п'ятиріччя. Згідно з опитуванням провідних економістів, більшість з них вважає, що високий рівень державного боргу є серйозною загрозою для макроекономічної стабільності як у розвинених країнах (53%), так і в країнах, що розвиваються (64%), - йдеться у звіті.
У 2023 році світовий державний борг досяг 93,2% від валового внутрішнього продукту, що є суттєвим зростанням у порівнянні з 84,2% у 2019 році. Основною причиною цього підвищення стали фінансові наслідки, викликані пандемією COVID-19.
У 54 країнах, що знаходяться на стадії розвитку, більше ніж 10% доходів витрачається на обслуговування боргових зобов'язань. Приблизно 3,3 мільярда людей проживають у регіонах, де витрати на виплату боргів переважають інвестиції в освіту або охорону здоров'я. Вплив боргового навантаження відчувають навіть розвинені економіки. Наприклад, у Сполучених Штатах витрати на обслуговування боргу, які становлять $870 мільярдів, у цьому році перевищать витрати на оборонні потреби, які складають $822 мільярда.
39% опитаних економістів вважають, що в наступному році можна очікувати серію дефолтів серед країн, що розвиваються. У зв'язку з цим найближчим часом уряди зосередяться на питаннях виконання боргових зобов'язань, а не на розвитку чи економічному зростанні. Складна ситуація, в якій опинилися ці держави, робить їх вразливими до можливих економічних потрясінь.
За даними Євростату, найвище співвідношення державного боргу до ВВП на кінець другого кварталу 2024 року було зафіксовано в Греції (163,6%), Італії (137%), Франції (112,2%), Бельгії (108%), Іспанії (105,3%) та Португалії (100,6%), а найменше - у Болгарії (22,1%), Естонії (23,8%) та Швеції (31,6%).