Джонсон: Ми можемо знову опинитися у "Нормандському форматі".
Експрем'єр Великої Британії вважає, що телефонна розмова канцлера Німеччини Олафа Шольца з Володимиром Путіним може призвести до повернення до безрезультатних переговорів. На його думку, єдиним ефективним шляхом до завершення конфлікту є підтримка та зміцнення України.
Екс-прем'єр Великобританії Борис Джонсон висловив підтримку скептичній позиції президента України Володимира Зеленського щодо недавнього телефонного дзвінка канцлера Німеччини Олафа Шольца до російського лідера Володимира Путіна. Джонсон вважає, що це може призвести до ризику відновлення "Нормандського формату" — переговорів про агресію Росії проти України, які мали на меті знайти мирне рішення і в яких, крім цих країн, брали участь також Німеччина і Франція.
"Ми ризикуємо повернутися до катастрофічного франко-німецького "Нормандського формату", який сприймав Росію та Україну як рівноправних учасників внутрішнього конфлікту. Це є ганебною зрадою дійсності, адже Путін ініціював агресивне і безпідставне вторгнення, в той час як Україна залишається абсолютно невинною стороною", - написав Джонсон у своєму пості в соцмережі Х. Він переконаний, що єдиним ефективним шляхом до завершення війни є масштабне та оперативне посилення позицій України.
15 листопада відбулася перша за майже два роки розмова між Шольцом і Путіним, яка тривала близько години. Як зазначила пресслужба німецького уряду, канцлер засудив агресію Росії щодо України та закликав Путіна припинити цей конфлікт. Шольц також наголосив на необхідності розпочати переговори між Росією та Україною для досягнення "справедливого і стабільного миру".
Згідно з інформацією, отриманою від джерел DW у німецькому уряді, канцлер Шольц повідомив Путіну, що жодна з поставлених цілей у цій війні не була досягнута. Він також підкреслив, що підтримка України буде тривалою, і зазначив, що російський президент не повинен очікувати, що час працює на його користь.
В Кремлі після завершення переговорів оголосили, що Путін і Шольц провели "відверту дискусію" стосовно ситуації в Україні. У заяві зазначається, що Путін підкреслив, що будь-які угоди щодо завершення конфлікту повинні враховувати інтереси Росії і спиратися на "нові територіальні реалії".
Зеленський водночас назвав розмову "скринькою Пандори", припускаючи, що це потягне за собою нові контакти світових лідерів з Путіним. На його думку, це грає на користь Росії, адже зменшує її ізоляцію, проте не принесе результатів. Така стратегія затягування часу давала можливість Росії нічого не змінювати у своїй політиці, "нічого не робити по суті, і якраз це і призвело до цієї війни", додав Зеленський та застеріг, що Україна потребує "реального миру", "Мінська-3 не буде".