Існує три можливі сценарії. У Національному банку пояснили, які перспективи відкриваються для економіки України.
"Раніше, ніж торік, розпочалося і триває збирання пізніх культур, що підтримало показники с/г у ІІІ кварталі. Стабільна робота морського коридору та м'яка фіскальна політика теж підтримували економічну активність", -- йдеться в Інфляційному звіті НБУ.
НБУ зазначив, що такий перегляд оцінки економічної динаміки в третьому кварталі дав змогу загалом підвищити прогноз зростання ВВП цього року з 3,7% до 4%.
Зазначається, що на завершення III кварталу площі, відведені під збір пізніх культур, перевищують минулорічні показники на 81%, а обсяги врожаю зросли на 68%. Водночас, у III кварталі 2024 року обсяги вантажів, перевезених на експорт через морські порти, зросли в 2,1 рази в порівнянні з III кварталом 2023 року, тоді як вантажоперевезення залізницею збільшилися на 15%.
"Як і в попередніх кварталах, у III кварталі інвестиційний попит знову сприяв зростанню ВВП. Зокрема, цей процес підживлювалося державними капіталовкладеннями в оборонні ініціативи та пов'язані проєкти, такі як виробництво озброєння, а також фінансування заходів з ліквідації наслідків руйнівних подій", - зазначили в Національному банку.
Він також підкреслив, що збільшення інвестицій з боку приватного сектору стало можливим завдяки кращим фінансовим показникам компаній та їх нагальним потребам у енергоефективному обладнанні, враховуючи складні виклики в енергетичній сфері.
Викладаючи причини уповільнення зростання до 2,4% у четвертому кварталі, Національний банк України зазначив, що однією з причин є ранні строки збору пізніх зернових та олійних культур, а також їх значно нижча врожайність у порівнянні з минулим роком. Це, в свою чергу, призведе до негативного впливу сільського господарства на зміну реального валового внутрішнього продукту.
У зв'язку з прогнозами на 2025 рік, Національний банк України підвищив очікування зростання економіки на перший квартал з 1,8% до 2,3%. Для другого кварталу прогноз також покращено — з 2,8% до 3,4%. У III кварталі очікується прискорення до 4,6%, а в IV кварталі — до 6,3%. Раніше банк прогнозував зростання на друге півріччя в межах 5,1-5,9%.
У результаті загалом на наступний рік прогноз зростання ВВП поліпшено з 4,1% до 4,3%, а в номінальному вираженні - на 100 млрд грн, до 8,72 трлн грн, тоді як на цей рік оцінку номінального ВВП було підвищено на 40 млрд грн -- до 7,63 трлн грн.
У найближчі роки Україна може спостерігати прискорення зростання реального ВВП, яке досягне 4,3% у 2025 році та 4,6% у 2026 році. Це зростання буде зумовлене м'якою фіскальною політикою, активізацією внутрішнього попиту, що підтримується підвищенням заробітних плат, збільшенням врожаїв, стійким зовнішнім попитом, а також інвестиціями в відновлення, зокрема в енергетичний сектор, -- зазначив Національний банк.
Одночасно він підкреслив, що заважають економічному розвитку нестача кадрів, ризики безпеки, міграційні явища та повільне відновлення економічної ситуації.
Національний банк у своєму оновленому звіті визначив три основні ризики прогнозу, які мають значний вплив і ймовірність 25-50%: тривалість та інтенсивність війни, зростання потреб у бюджетному фінансуванні, а також зростання дефіциту електроенергії внаслідок подальших пошкоджень енергетичної інфраструктури.
Серед негативних ризиків з імовірністю 25-50% з'явилися також можливості впливу на ціни через підвищення процентних ставок або запровадження нових податків. Проте Національний банк України оцінює цей вплив як помірний.
Ступінь впливу ризику більш інтенсивного та тривалого блокування вантажного руху через кордон з окремими країнами ЄС в оновленому інфляційному звіті збережено слабким за умови зменшення ймовірності до менш ніж 15%.
Національний банк врахував ризик підвищення геополітичної напруженості з помірним впливом і ймовірністю в 15-25%, доповнивши його факторами посиленої еміграції.
Крім того, ймовірність позитивного ризику -- швидкого відновлення пошкодженої енергоінфраструктури -- знижено з 15-25% до менш ніж 15%.
"На думку НБУ, баланс ризиків у базовому прогнозі схиляється до збільшення цінового тиску."
Раніше було зазначено, що, згідно з даними Державної служби статистики, валовий внутрішній продукт України у 2023 році зріс на 5,3% після значного падіння на 28,8% у 2022 році. Зокрема, в четвертому кварталі минулого року зростання склало 4,7%. У першому кварталі поточного року Держстат зафіксував зростання ВВП на рівні 6,5%, а в другому кварталі — на 3,7%.
Раніше було відзначено, що міжнародне рейтингове агентство Fitch підвищило свій прогноз зростання глобальної економіки на 2024 рік до 2,7%, замість попередньо очікуваних 2,6%, які були озвучені в червні.
"Ми переглянули з підвищенням прогнози економічного зростання в США, Великій Британії, Бразилії та Росії на цей рік", -- зазначили в агентстві. ВВП США, згідно з новим прогнозом Fitch, збільшиться в поточному році на 2,5%, а не на 2,1%, як передбачалося в червні.
У 2025 році темпи зростання світового ВВП сповільняться до 2,5%, очікують у Fitch. Експерти агентства прогнозують ослаблення економічного підйому в Штатах наступного року до 1,6%, зазначаючи ослаблення "бюджетного імпульсу", а також імовірність поступового уповільнення зростання витрат і доходів споживачів.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) залишив без змін прогноз зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України на 2024 рік, заклавши 3%, проте знизив очікування на 2025 рік з 6% до 4,7%.