Грім перед Іскандером: які перспективи відкриває для України наявність власних балістичних систем.


Як Іскандери замість веселощів "завернулися" у сльози.

Аналітики Defense Express інформують про проведення випробувань української балістичної ракети у реальних бойових обставинах. Це підтверджується успішними ударами по ворожих ціллях. В даному випадку, ймовірно, мова йде про ворожі оперативно-тактичні ракетні комплекси, які стали відомими не лише завдяки своїм руйнівним наслідкам в Україні, а й завдяки мемам російської пропаганди, зокрема фразі "не смішіть мої Іскандери".

Нині ж самим Іскандерам, а також їхнім бойовим розрахункам таки довелося чимало поплакати - якщо хтось із їх обслуги, звичайно, вижив.

Таким чином, 5 червня українські військові, разом із Службою безпеки України та іншими елементами Сил оборони, завдали удару по ворожим ОТРК Іскандер, які були зосереджені в прикордонній Брянській області, неподалік села Мартьянівка Клинцовського району. Про це повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

"Завдяки ретельній розвідці та злагодженій діяльності підрозділів Збройних Сил і Служби безпеки України, цілі були успішно знищені. Одна з російських ракетних установок вибухнула, а ще дві, ймовірно, отримали серйозні пошкодження", - повідомляє Генеральний штаб.

В результаті атаки загинули вісім солдатів російських збройних сил, а ще п'ятеро отримали поранення. Про це повідомило російське видання Astra в неділю, 8 червня, посилаючись на інформацію з медичних установ регіону.

"Після успішного удару по російській пусковій установці Іскандер М у Брянській області почали з'являтися нові некрологи, що стосуються професійних вбивць мирних жителів", - зазначив у своєму коментарі YouTube-журналіст і блогер Майкл Накі.

Український журналіст Андрій Цаплієнко повідомив, що внаслідок цього удару загинуло 14 військовослужбовців противника. Серед них – підполковник Олег Подозьоров, командир дивізіону Іскандер; капітани Кирило Нефьодов та Кирило Куликов; старший лейтенант Іван Нерозин; майор Сергій Лапухин; єфрейтор Максим Лапшин; старший сержант Іван Гаврилов; молодший сержант Никита Киров та сержант Ян Кропотов. Також представлені фотографії цих "військових".

Й Цаплієнку не вдалося виявити зображення ще кількох знищених ворогів. Серед них: Данило Козлов, прапорщик; Андрій Андрианов, лейтенант; Олександр Максимов, також лейтенант; Вячеслав Кожевников, сержант; та Ніколай Смирнов, єфрейтор.

Також є зображення документа Володимира Соколова, майора, однак, ймовірно, він потрапив серед поранених, - підсумував Цаплієнко.

Попри те, що російська сторона намагається приховати свої втрати, факти свідчать про протилежне: згідно з даними інтернет-агентства Astra, інформація з соціальних мереж, що належить родичам загиблих, підтверджує ці відомості. Так, журналісти видання вже підтвердили загибель одного з військових, а мати ще одного солдата повідомила, що поки не отримала жодних офіційних даних про смерть свого сина і сподівається, що це лише непорозуміння, - додав Накі.

"Така ціна, власне, походу на війну. Якщо не переживаєте за себе і не переживаєте за українців, яких будуть вбивати ваші товариші по службі і ви своїми діями, то подумайте хоча б про своїх рідних та близьких, які будуть горювати, коли вас закономірно вб'ють за ваші злочинні дії",- резюмував він.

Проте українці вже не відчувають жодної емпатії до ворога. Однак знищення ворожих оперативно-тактичних ракетних комплексів під час їх підготовки до атаки на нашу країну, безумовно, врятувало багато життів наших громадян.

Що незвичайного в цьому ударі? Адже буквально напередодні Україна провела блискучу і безпрецедентну операцію Павутина, потім Павутина-2, а наші далекобійні важкі дрони постійно вражають російські військові об'єкти.

Фахівці кажуть, що на цей раз у справу, можливо, пішла балістика. Відсутність моменту підльоту ракети і наявний на відео лише спалах від вибуху цілі, за словами експертів, підтверджують цю версію. Й дуже вірогідно, що застосовані ракети вже власного українського виробництва.

Тож варто зауважити, що українська зброя вже не просто є альтернативою західним засобам ураження - вона впевнено перевершує її за дальністю та ефективністю, - вказує військовий експерт Дмитро Снєгирьов у коментарі Еспресо.

Нагадаємо, що Грім-2, який вважається відповідником російської ракети Іскандер, є продуктом розробки КБ Південне і був розроблений з метою заміни старих ракетних систем Точка-У.

У квітні 2019 року стало відомо про створення двох експериментальних зразків цього комплексу: один був виготовлений за замовленням з-за кордону для Саудівської Аравії, а інший - призначений для Збройних сил України. Український Грім-2 був офіційно продемонстрований під час військового параду, присвяченого Дню Незалежності України, у 2020 році.

Відповідно до даних з відкритих джерел, бойова частина ракети важить 480 кг і може бути реалізована в моноблочному або касетному виконанні. Моноблочний варіант передбачає використання уламково-фугасної або проникної уламково-фугасної головки. Система управління ракети є інерційною і оснащується різноманітними навігаційними та наведеннями системами, включаючи радіолокаційні, оптико-електронні та інші, - зазначив експерт.

"Реальна дальність комплексу Грім-2 може скласти до 500 кілометрів. Це співмірно з тактико-технічними характеристиками німецьких ракет TAURUS. Ще раз звертаю увагу: тактико-технічні характеристики, наприклад, американського ATACMS - 300 кілометрів. Тобто вдвічі менше, ніж в українського засобу ураження", - наголосив Снєгирьов.

Він зазначив, що Грім-2 здатен рухатися по аеробалістичній траєкторії, виконуючи непередбачувані маневри і ухиляючись від ворожих ракет, що підвищує ймовірність його успішного прориву через систему протиповітряної оборони супротивника. Слід зазначити, що подібні характеристики притаманні і російським ракетам Іскандер.

Таким чином, враховуючи офіційну дальність стрільби, її потенціалу вистачить для знищення будь-якої цілі на захоплених територіях України. Крім того, у разі потреби, вона здатна досягти передових аеродромів і військових баз сусідніх країн, - наголосив військовий аналітик.

Отже, далекобійні озброєння, виготовлені в Україні, можуть стати вирішальними у конфлікті між Росією та Україною, зазначає Снєгірьов. Основна увага приділяється програмі ракетного переозброєння Збройних сил України: саме українське виробництво та оборонна промисловість забезпечать можливість контролювати вогнем тилову інфраструктуру окупантів.

Варто зазначити, що пріоритетом для України є розвиток власних засобів ураження. У липні 2024 року президент Володимир Зеленський оголосив про наближення до використання національних балістичних ракет. А вже 27 серпня 2024 року він офіційно підтвердив успішне завершення випробувань першої української балістичної ракети. На початку травня цього року, під час засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, президент доручив прискорити процес створення української балістичної ракети. "Війна повинна відчуватися там, звідки вона прийшла. Наша далекобійність є чітким і ефективним гарантом безпеки для України", - підкреслив Снєгірьов.

Окрім того експерти підкреслюють, що поява власної балістики усуває обмеження від США та інших союзників.

Related posts