Іранські балістичні ракети в Росії: чому це може становити серйозну загрозу.
Американські засоби масової інформації інформують, що Іран надав Росії балістичні ракети. Цю тему обговорювали протягом останніх двох років, і, згідно з джерелами, передача вже завершилася. Офіційний Вашингтон поки що не підтвердив, але й не спростував цю інформацію. ВВС Україна звернулось до Міністерства закордонних справ України, щоб отримати підтвердження або спростування даних про передачу ракет з Ірану.
Чому це може бути дуже небезпечним для України?
6 серпня видання The Wall Street Journal, посилаючись на неназваних представників з Європи та США, повідомило, що Іран вже передав Росії балістичні ракети короткого діапазону.
Європейські країни та Сполучені Штати, здається, активно розробляють заходи у вигляді санкцій у відповідь на дії Ірану.
Водночас CNN, посилаючись на два джерела у розвідці, повідомляє, що Іран "уже відвантажив" Росії балістичні ракети ближнього радіуса дії для застосування їх у війні проти України.
У лютому поточного року інформаційне агентство Reuters, цитуючи шість джерел, повідомило, що Іран надав Росії 400 балістичних ракет типу "земля-земля".
Тоді у США заявляли, що не бачать жодних доказів передання цього озброєння, а в Ірані ці заяви назвали "необґрунтованими" і заперечили.
Цю інформацію взимку спростувало Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
Однак уже в серпні Reuters із посиланням на джерела в європейській розвідці писав, що Іран все ж планує передати РФ сотні балістичних ракет Fath-360 малої дальності із супутниковим керуванням.
На початку вересня цю інформацію підтвердило видання Bloomberg.
Згідно з інформацією, опублікованою в британському виданні The Times, Росія отримала від Ірану більше 200 балістичних ракет.
Наразі адміністрація Білого дому охарактеризувала можливу передачу іранських балістичних технологій до Росії як "значну ескалацію".
"Якщо Іран почне постачати балістичні ракети до Росії, це стане значним кроком у посиленні підтримки Тегераном агресивної війни Росії проти України," - зазначив речник Ради національної безпеки США Шон Саветт у коментарі для Reuters.
Речник радбезу нагадав, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, США попереджали про поглиблення безпекового партнерства між Москвою та Тегераном. Тож зараз у Білому домі стривожені повідомленнями про можливу передачу балістичних ракет.
Проте іранська місія в ООН насправді спростувала інформацію про передачу ракет і підкреслила, що позиція Тегерана щодо ситуації в Україні "залишається такою ж".
"Іран вважає надання військової допомоги сторонам, які беруть участь у конфлікті, негуманним актом, оскільки це веде до зростання кількості жертв, руйнування інфраструктури та ускладнює можливості для мирних переговорів. Відтак, Іран не лише сам утримується від таких дій, але й закликає інші держави припинити постачання зброї сторонам конфлікту", - йдеться у заяві представництва.
Варто зазначити, що Тегеран не раз відкидав звинувачення у передачі Москві безпілотників Shahed для атак на Україну. Ці безпілотники, які отримали нову назву "Герані", з осені 2022 року використовувалися тисячами на українських землях.
Існує ряд беззаперечних доказів того, що деякі з цих матеріалів були отримані безпосередньо в Ірані, в той час як інші – на підприємстві в Росії, використовуючи іранські технології.
Експерти з американського "Інституту вивчення війни" (ISW) вважають, що постачання балістичних ракет з Ірану до Росії свідчить про поглиблення стратегічного співробітництва між цими країнами.
На їхню думку, іранська влада ухвалила рішення про передачу Росії балістичних ракет, сподіваючись натомість отримати від Москви сучасні винищувачі Су-35.
Це питання, здавалося б, піднімалося в серпні під час поїздки до Тегерана секретаря Ради безпеки Російської Федерації Сергія Шойгу.
Іран також окремо звернувся до Росії за підтримкою в модернізації своїх кіберпотужностей і ракетно-космічних програм в рамках розширеної військової співпраці.
З моменту початку широкомасштабної війни Росія активно використовує балістичні ракети, зокрема "Іскандер М", для атаки на ключові об'єкти в Україні. Основними цілями є системи протиповітряної оборони, ракетні установки, командні пункти та енергетичні об'єкти.
Це пояснюється тим, що балістичні ракети, на відміну від крилатих, рухаються до мети з надзвичайною швидкістю, слідуючи вертикальній траєкторії. Вони обладнані потужними бойовими частинами і забезпечують високу точність ураження.
Усе це робить даний вид ракет найскладнішим для перехоплення системами протиповітряної оборони.
На сьогоднішній день Україна розпоряджається лише обмеженим числом систем Patriot та SAMP-T, здатних знищувати російські балістичні ракети. Інші засоби протиповітряної оборони не мають такої можливості.
Проте інтенсивне застосування "Іскандерів" сприяло вичерпанню їхніх резервів у Росії.
Наприклад, станом на серпень минулого року Головне управління розвідки України оцінювало запаси балістичних і крилатих "Іскандерів" в РФ в чисельності приблизно 270 одиниць.
Однак в ГУР зазначили, що темпи виготовлення балістики на російських підприємствах складали 30 ракет на місяць.
В серпні цього року Російська Федерація застосувала 61 ракету "Іскандер" або їх північнокорейський еквівалент KN-23 для атак на Україну.
Щодо балістичних технологій Північної Кореї, варто зазначити, що ракети KN-23, відомі також під назвою Hwasong-11, російські збройні сили вперше використали в грудні 2023 року.
Ці ракети теоретично є навіть більш далекобійними ніж "Іскандер" (гранична дальність до 900 км), але виявилось, що вони дуже неточні і не надійні.
За даними профільного порталу Defense Express, фактично половина KN-23, які випустили росіяни, просто вибухнули в повітрі та не досягли своїх цілей.
Отже, перед Кремлем виникла нагальна проблема: звідки отримати нову, більш ефективну балістичну зброю для продовження ракетного тиску на Україну.
Ракети Fath-360, створені в Ірані, представляють собою малодальність класу "земля-земля" з діаметром 300 мм і вагою від 850 до 1100 кілограмів.
Її бойова частина становить 150 кілограмів, заявлений радіус дії становить 75-120 кілометрів.
Ця зброя є досить небезпечною, оскільки вона важко піддається перехопленню, відрізняється високою швидкістю та точністю.
Однак Іран має також більш потужні і далекобійні Fateh-110. Про ймовірну передачу їх Москві раніше повідомляли західні ЗМІ. Доказів цього поки що не було оприлюднено.
Фабіан Хінц, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), що спеціалізується на вивченні ракетних систем у країнах Близького Сходу, підкреслює, що ці ракети є досить простими у використанні та запуску.
"Усі ці ракети характеризуються високою точністю, вони є доволі ефективними і потужними, їхні боєголовки важать понад 500 кг", - зазначає Хінц.
Ракета Fateh-110 здатна вражати цілі на відстані до 300 км, тоді як Fateh-313 має дальність до 500 км, а Zolfaghar може досягати цілей на відстані 700 км.
Ракета Fateh-110 має переваги у вигляді зменшеного часу підготовки до старту, подовженого терміну експлуатації, а також здатна діяти в складних погодних умовах.
Екс-міністр оборони Ірану Ахмад Вахіді стверджував, що вона має "абсолютну точність" у знищенні наземних і морських цілей, а також ураженні місць скупчення ворожих сил, ракетних комплексів, складів боєприпасів та інших поверхневих об'єктів.
Згідно з певними відомостями, ракета, окрім касетних та хімічних боєприпасів, має можливість бути оснащеною ядерною боєголовкою.
Сполучені Штати вважають, що при створенні цієї ракети іранські виробництва отримали значну технологічну допомогу від китайських фірм.
Відомо, що іранські збройні сили не раз завдавали ударів цими ракетами по місцям скупчення противника, зокрема терористичних угруповань ІДІЛ в Сирії та Іраку.
Ракети з "сімейства Fateh", за словами Фабіана Хінца, можуть значно змінити хід війни в Україні.
"Ці ракети здатні завдати значної шкоди, і оскільки вони є балістичними, лише деякі системи протиповітряної оборони, такі як Patriot, можуть їх знешкодити. Хоча Україна володіє такими системами, їх недостатньо, щоб забезпечити повне покриття всієї території країни, а також бракує ракет-перехоплювачів. Тому це стане серйозним випробуванням", - зазначив експерт.
Водночас для ефективного використання цих ракет потрібні хороші розвідувальні дані, особливо щодо цілей, які переміщаються.
"Коли мова йде про мету, яка є динамічною і переміщується, це стає значно більш складним завданням, адже російські сили мають обмежені можливості для розвідки, віддалених від фронтової лінії. Нестача розвідувальних даних знижує їхню ефективність", - зазначає Фабіан Хінц. Проте, за останні місяці росіянам вдалося запускати розвідувальні дрони на значні відстані, досягаючи цілей, які розташовані сотні кілометрів в тилу.
Він вважає, що ракети Fateh-110 за своїм радіусом дії можуть бути зіставлені з окремими модифікаціями ATACMS, які мають дальність до 300 км.