Італійська політична діячка Джорджія Мелоні володіє всіма необхідними характеристиками, щоб вплинути на позицію Трампа стосовно України. Розмова з Леоновим.
Джорджія Мелоні стала першою жінкою на чолі уряду Італії, здобувши значні досягнення під впливом Сільвіо Берлусконі, відомого прихильника російського президента Володимира Путіна. Проте її точка зору щодо підтримки України у конфлікті з Росією та загроз, які походять від Кремля для Європи, суттєво відрізняється від поглядів Берлусконі. Це викликає незадоволення у багатьох італійців, які традиційно виявляли лояльність до Москви.
"Росія становить значну небезпеку для безпеки Європейського Союзу, і важливо усвідомлювати, що ця загроза є набагато більшою, ніж ми можемо собі уявити", - зазначила Мелоні, коментуючи ситуацію з РФ. Вона підкреслила, що ризики для безпеки ЄС, пов'язані з Росією, не зникнуть навіть після закінчення конфлікту в Україні, і Євросоюзу слід бути готовим до таких викликів.
На сьогоднішній день ряд чинників, включаючи урядові кризи в провідних країнах Європейського Союзу, таких як Франція та Німеччина, а також тісні зв'язки Джорджії Мелоні з Президентом США Дональдом Трампом, поступово формують Рим як важливого гравця у відносинах між Європою та США під час другого терміна Трампа. Для України особливо актуальним є питання, чи зможе італійська лідерка стати "містком", що з'єднує прагнення до справедливого миру для України з позицією Дональда Трампа.
Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента", поділився своїми поглядами на можливу роль прем'єр-міністерки Італії Джорджі Мелоні у відносинах з президентом США Дональдом Трампом та її участь у мирному процесі в ексклюзивному інтерв'ю для OBOZ.UA.
- Наразі прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні набирає політичної ваги й виглядає одним із найближчих союзників Дональда Трампа серед лідерів ЄС. Її вже нарекли таким собі "містком" між Європою та новою адміністрацією Білого дому. Лідерка Італії не так давно відвідала маєток Трампа в Мар-а-Лаго та зустрілася з обраним президентом, ставши всього другим європейським політиком після Віктора Орбана, що це зробив. Як повідомляється, Трамп заявив, що готовий працювати з Мелоні, зазначивши, що вона "фантастичний лідер і людина". Мелоні також каже, що її стосунки з президентом США "дуже міцні".
Сьогодні її роль виглядає вже доволі значною, і багато хто вважає, що вона полягатиме у посередництві між іншими європейськими лідерами та Трампом, який загрожує розпочати торгівельну війну з континентом, а також скоротити американську підтримку деяких країн НАТО й України у її війні з Росією.
Дійсно, Трамп часто згадує про Джорджу Мелоні в своїх виступах. Важливо зазначити, що, незважаючи на те, що вона є лідеркою правої партії в Італії та обіймала посаду міністерки в уряді Сільвіо Берлусконі, який підтримує проросійську політику, Мелоні несподівано стала на бік України. Наразі в Італії, напевно, немає жодного політика, який би так послідовно та системно захищав інтереси України на європейській арені. Тому важливо, що Трамп звертає увагу на цю політикиню, так само як і бізнесмен Ілон Маск. Її роль може бути надзвичайно важливою, адже на відміну від прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, Джорджу Мелоні належить лідерство в країні, що входить до "Великої сімки", і вона має значний вплив на ухвалення рішень у Європейському Союзі. Це і є ключова різниця між нею та Орбаном. Отже, можна стверджувати, що Джорджу Мелоні цілком ймовірно стане особою, яка представлятиме Європу в комунікації з Дональдом Трампом. Адже відомо, що Трамп цінує комфорт у спілкуванні, і Мелоні, з якою йому легко порозумітися, може стати своєрідним посланцем ЄС у спілкуванні зі Сполученими Штатами, адже тем для обговорення буде чимало — від економіки та безпеки до питань миру в Україні.
Італія традиційно демонструє високу лояльність до Росії та її зовнішньої політики. Джорджія Мелоні, яка є лідеркою ультраправої партії, входить до кола політиків, що в Європейському Союзі переважно підтримують проросійські настрої. Важливо зазначити, що вона також була тісно пов'язана з Сільвіо Берлусконі, італійським союзником російського президента Володимира Путіна.
Проте нині очільниця Італії є однією з найактивніших підтримувачок України, зустрічаючись з українським президентом Володимиром Зеленським уже багато разів з початку російської агресії. Нещодавня зустріч відбулася в Римі, де обидва керівники порушили питання глобальних процесів та підготовки до конференції з відновлення України, запланованої на цей рік у столиці Італії.
Схоже, що Джорджія Мелоні — політична фігура, яка насправді змінила правила гри в Італії у цьому контексті і водночас залишається популярною. Як ви можете пояснити цю еволюцію Мелоні в її підтримці України в конфлікті з Росією? На мою думку, враховуючи історичні зв’язки Італії з РФ, це виглядає доволі неочікувано.
Так, це справді викликає певні запитання у багатьох, адже Італія є країною, де не було чіткої межі між правими та лівими у відношенні до Росії – всі вони були її відданими друзями, і багато хто з них залишається таким і нині. Варто зазначити, що в Італії комуністична партія мала досить потужні позиції. Наприклад, Сільвіо Берлусконі, під чийою адміністрацією працювала Джорджія Мелоні, мав дуже близькі стосунки з Путіним. Крім того, існували позасистемні італійські партії, які також приходили до влади через вибори і мали позитивне ставлення до Росії. Італія, зокрема, була однією з країн, які активно підтримували проект "Південний потік" і прагнули отримати російський газ. Тому дійсно дивно, чому Мелоні обрала таку рішучу позицію на підтримку України.
На мій погляд, тут скоріше питання щодо її внутрішніх переконань і того, що є правильним, а що неправильним, а російська агресія є абсолютним злом. Мелоні в певний спосіб пішла проти загального тренду в Італії, бо, вочевидь, там дуже активно працювала й продовжує це робити російська пропаганда. Залишається велика кількість людей, які все ще симпатизують Кремлю. Це свідчить про те, що вона вміє говорити з людьми, здатна доносити свою думку й бути дуже переконливою. Вона не боїться йти проти громадської думки. Повертаючись до її взаємин із Дональдом Трампом, ось саме ці її якості дуже важливі, зокрема для Європи та для України, що Мелоні може доносити свою думку до людей, які налаштовані достатньо критично до тієї чи іншої теми, й може знайти потрібні аргументи, аби схилити їх на свій бік.
Після особистої зустрічі з Дональдом Трампом, Джорджа Мелоні висловила думку, що Сполучені Штати не відмовляться від підтримки України у війні з Росією, адже це "було б помилковим кроком". Лідерка італійського уряду підкреслила, що американський президент "часто наголошував на важливості досягнення миру через силу". Вона також зазначила, що "усі ми знаємо, що в минулому Росія порушувала свої зобов'язання". Без належних гарантій безпеки для України, немає підстав для впевненості, що це не повториться, а, як відомо, існують серйозні труднощі з наданням таких гарантій на сьогодні. З огляду на її позицію та підтримку України, чи може Мелоні вплинути на Трампа в контексті української проблематики?
Є дві новини з цього приводу - одна позитивна, інша менш оптимістична. По-перше, навряд чи це змінить думку багатьох прихильників антиукраїнських настроїв у русі MAGA. Можливо, це якимось чином вплине на Ілона Маска, але знову ж, це не гарантовано, оскільки Маск відомий своїми різкими висловлюваннями і, як видно, його стосунки з Європою вже не найкращі. Позитивний аспект полягає в тому, що немає потреби переконувати MAGA. Найголовніше - це переконати самого Дональда Трампа, адже його слова матимуть вирішальне значення. Тому, очевидно, варто зосередити всі зусилля на президенті США. На відміну від Орбана, Мелоні має всі необхідні інструменти, ресурси та вплив, щоб стати своєрідним посередником між Європою та Сполученими Штатами.
Слід зазначити, що Джорджія Мелоні не є єдиним політиком на Європейському континенті, який підтримує Україну та має контакти з Трампом. Серед її союзників – колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, генеральний секретар НАТО Марк Рютте та президент Польщі Анджей Дуда. Ця група українських прихильників активно працює над тим, щоб переконати Дональда Трампа в значущості України.
- Повертаючись до Віктора Орбана, цього великого другого Путіна та "великого миротворця". Через стрімке збільшення ваги Мелоні він відходить на другий план для Трампа?
Вважаю, що він уже втратив чимало з того, що мав, оскільки під час виборчої кампанії Орбан активно взаємодіяв з Трампом, тоді як зараз ми спостерігаємо значне зменшення цієї комунікації. Орбан, який насправді покладав великі надії на прихід Дональда Трампа, не отримав бажаного результату. Його зусилля вплинути на мирний процес та представити свої ініціативи не дали жодних наслідків. Реакції Трампа на ці його дії не спостерігалося, адже той зрозумів, що угорський лідер не здатен забезпечити необхідні процеси або результати. Для американського президента важливо мати справу з особами, які можуть реально впливати на ситуацію для досягнення успіху. Отже, Трампу потрібні ефективні партнери, і, безумовно, тут Джордж Мелоні виглядає більш привабливо.
Ми спостерігаємо, що Орбан разом із прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо активно відстоюють присутність російської нафти й газу в Євросоюзі. І тут є, до речі, важливий момент, який дозволяє ставити у незручне становище цих європейських політиків, адже Трамп уже чітко зазначив - він прагне, аби Європа купувала активніше саме американські енергоресурси.
Є ще один важливий фактор - Віктор Орбан достатньо активно контактує з Китаєм, а Дональд Трамп неодноразово давав зрозуміти, що саме ця країна для нього та його адміністрації є стратегічним ворогом. Саме тому, мені здається, така невизначеність угорського лідера, не дозволяє йому дійсно дуже серйозно впливати на Дональда Трампа. І знову ж таки, повторююся, Орбан у Європі є маргіналом, і Європейський Союз не стане уважно слухати угорця з жодного питання.