Валютний курс в Україні: аналітики передбачають падіння гривні - яка буде ціна долара найближчим часом?


Прогнозується, що вартість готівкового долара зросте до завершення 2024 року.

Головною новиною на фінансовому ринку стало збільшення Нацбанком облікової ставки, тобто відсотка, під який НБУ кредитує комерційні банки, з 13% до 13,5% річних. Востаннє Нацбанк змінив облікову ставку пів року тому, зменшивши її з 13,5% до 13%. Також регулятор зумів утримати і офіційний, і середній курси як безготівкового, так і готівкового долара нижче 42 гривень. Попри це, прогнози фінансових аналітиків песимістичні - не виключено, що невдовзі на нас чекає значне здорожчання долара, яке може стати шоком для українців.

Чи може контрольована девальвація гривні перетворитися на неконтрольовану? Якою буде вартість долара, і що слід очікувати від валютного курсу в період з 16 до 22 грудня? Яка валюта зараз є вигіднішою - долар, євро, чи є інші варіанти? Відповіді на ці питання шукайте в нашому щотижневому аналітичному проекті на ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:

Наші експерти: член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Протягом тижня з 9 по 15 грудня курс готівкового долара спочатку демонстрував помітне зростання, і здавалося, що цінова межа у 42 гривні за долар буде швидко перевищена. Проте, вже в четвер, 12 грудня, тенденція змінилася на протилежну. Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, середній курс продажу готівкового долара досяг піку у 41,98 грн, після чого знизився на 4 копійки. На неділю, 15 грудня, курс становив 41,95 грн за долар, що означає, що за тиждень долар подорожчав у продажу в середньому на 15 копійок. У купівлі курс коливався від 41,30 до 41,43 грн, а в неділю зріс до 41,46 грн (+16 копійок за тиждень).

Між тим, немало комбанків продавало долар по 42 гривні за одиницю і дорожче, і попит на валюту з боку населення мав місце. Найвища ціна продажу долара була 42,10 грн (0 коп. за тиждень), найнижча 41,74 грн/долар (+10 коп.). Максимальний курс купівлі становив 41,67 грн (+7 коп.).

Курс готівкового євро був практично стабільним у продажу: 44,36-44,38 грн/євро і коливався в купівлі у коридорі 43,60-43,70 грн/євро. Під кінець тижня курс знизився до 44,24 грн/євро у продажу (-10 коп.) і до 43,58 у купівлі (-2 коп.).

На чорному ринку валют, згідно з даними сервісу "міняйло" на finance.ua, що публікує оголошення про купівлю та продаж готівкової валюти між фізичними особами, середня вартість долара протягом тижня демонструвала коливання: іноді зростала, іноді знижувалася, але зміни були незначними — в межах 10 копійок. Найвищий курс продажу становив 41,83 грн за долар, тоді як найнижчий — 41,75 грн. Щодо курсу купівлі, він варіювався від 41,78 до 41,73 грн за долар. Проте в неділю спостерігалося помітне підвищення ціни на продаж, яка досягла 41,95 грн за долар (+22 копійки за тиждень). Курс купівлі залишився на рівні 41,82 грн (без змін за тиждень).

Євро у понеділок, 9 грудня, ситуативно здорожчав на 10 коп. у продажу і купівлі - відповідно до 44,38 та 44,27 грн/євро, однак надалі тільки дешевшав. На неділю, 15 грудня, курс був відповідно 44,24 (-14 коп. за тиждень) і 44,05 грн/євро (-22 коп. за тиждень).

Протягом тижня Національний банк поступово підвищував курс долара, одночасно знижуючи курс євро. Цей тренд змінився лише в п'ятницю, 13 грудня. Курс долара зріс з 41,44 до 41,69 грн за долар, тоді як курс євро зменшився з 43,86 до 43,70 грн за євро.

На понеділок, 16 грудня, Національний банк України визначив курс долара на рівні 41,61 грн за долар, що на 17 копійок більше в порівнянні з минулим тижнем. Курс євро склав 43,74 грн за євро, що на 12 копійок менше.

Протягом тижня курс долара до євро знизився з 1,06 до 1,05 долара за євро.

Андрій Шевчишин назвав два чинники, через які долар припинив дорожчати: це збільшення облікової ставки, а головне - рекордні продажі валюти Нацбанком на міжбанківському ринку.

За даними Державної служби статистики, у листопаді інфляція прискорилася, досягнувши 11,2% в річному вимірі, що на 1,5% перевищує прогнози аналітиків Національного банку України, - зазначає Андрій Шевчишин. - Попереду грудень, який традиційно є місяцем зростання цін. Важливо пам'ятати, що за інфляційними показниками відповідає Нацбанк, тому виникає логічний зв'язок: підвищення облікової ставки призводить до зменшення обсягів кредитування, що в свою чергу уповільнює зростання цін. Проте, в Україні з певних причин механізм монетарної трансмісії діє недостатньо ефективно. Ще одним інструментом для зниження інфляції є зміцнення гривні. Саме тому регулятор, підвищуючи облікову ставку, застосував швидкий захід: він збільшив продаж валюти на міжбанківському ринку до рекордних 785 млн доларів за останні вісім тижнів. Як результат, курс на міжбанку, який досяг 41,78 грн за долар, почав знижуватися, що також вплинуло на курс в готівковому сегменті. Отже, регулятор, намагаючись стримати інфляцію, використав частину золотовалютних резервів, які в листопаді зросли на 9% і наблизилися до 40 млрд доларів.

Експерти дійшли спільної думки: курс готівкового долара в найближчому майбутньому знову підніметься і до завершення року може перевищити середній показник у 42 гривні. Проте прогнози щодо того, наскільки саме зросте вартість американської валюти, суттєво розрізняються. Водночас, не існує зазначення на те, що контрольована девальвація гривні, здійснювана Національним банком, може перетворитися на неконтрольований процес.

Олег Пендзин найбільш песимістичний: він вважає, що середній курс 42+ грн/долар стане реальністю в останній декаді грудня, а то й "під ялинку". На думку експерта, стрибок може бути у межах 50 коп. і це не межа. Подальше зростання курсу продовжиться у січні, коли почнеться новий фінансовий рік, і показники річної інфляції 2025 року, яку поточного року стримує відносно дешевий долар, тимчасово відійдуть на другий план.

В період з 16 по 22 грудня, за прогнозами Олега Пендзина, офіційний курс гривні може піднятися ще на 20 копійок, досягнувши позначки 41,80 грн за долар. Це, у свою чергу, могло б призвести до підвищення вартості готівкового долара в середньому понад 42 грн. Пендзин також висловив думку, що облікову ставку варто було б збільшити на 2%, до 15% річних, оскільки це могло б суттєво вплинути на стримування зростання курсу гривні.

За прогнозом Андрія Шевчишина, регулятор, швидше за все, продовжить політику стримування девальвації гривні. Та є одне але...

На міжбанківському ринку спостерігається зростання попиту, за останніми даними, він збільшився на 15%, тоді як пропозиція валюти знизилася на 1%. Це, безумовно, впливає на підвищення курсу, - зазначає Андрій Шевчишин. - Несподівано в кінці дня минулої п'ятниці, 13 числа, міжбанк продемонстрував різкий стрибок, закрившись практично на тижневому максимумі (41,78 грн/долар). Є ймовірність, що з 16 грудня міжбанк спробує досягти рівня 41,9-42 грн/долар, в той час як готівковий ринок може закріпитися вище 42 грн/долар.

Найоптимістичнійший прогноз Андрія Забловського. Експерт говорить, що від 16 до 22 грудня курс долара на міжбанку утримається в коридорі 41,60-41,80 грн, а готівковий курс може лише на короткий час перевищити 42 грн.

"На наступному тижні очікується активність валютного курсу, а міжбанківський ринок спробує закріпитися на новій позначці 42 грн за долар, - зауважив Андрій Забловський. - Чи вдасться перевищити цей рівень - поки що важко сказати. Загалом, процес девальвації гривні розтягнеться в часі."

Експерти одностайно вважають, що продаж валюти слід уникати, якщо немає дійсно нагальної потреби. Щодо покупки доларів, євро та інших валют, думки фахівців розходяться.

Олег Пендзин наголошує, що заощадження ліпше не тільки зберігати від знецінення, а й примножувати.

"Оптимальним варіантом для інвестування в даному випадку є облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Хоча курс долара зростатиме, його наявність у готівці не принесе такого ж рівня прибутку. Щодо гривневих депозитів, то в наступному році їх дохідність навряд чи перевищить інфляцію. Стратегія проста: вільні кошти, які не планується витрачати, варто відразу вкладати в ОВДП, а після закінчення терміну дії гривневих депозитів – також переводити в облігації. Для тих, хто планує здійснити цю операцію вперше, рекомендується звернутися за детальною консультацією до банків, які спеціалізуються на розміщенні цінних паперів", - зазначив Олег Пендзин.

Андрій Шевчишин зазначив, що згідно з інформацією Національного банку України, за минулий тиждень фізичні особи підвищили обсяги валютних операцій на близько 20%.

"Деякі люди активно купують долари, в той час як інші активно їх продають, що, безперечно, свідчить про підготовку до свят Різдва та Нового року, - зазначає Андрій Шевчишин. - Нам цікавий тренд на купівлю іноземної валюти, адже українці, як і раніше, вважають долар найнадійнішим способом зберігання своїх заощаджень. І це має певну логіку, оскільки тримання готівки в доларах захищає від коливань курсу. Головне, щоб ці кошти зберігалися в безпечному місці."

Андрій Забловський говорить, що попит на ОВДП зростає, та левова доля покупців - юридичні структури. Втім, фізичні особи за останній місяць збільшили портфель ОВДП на 8,5%.

"Населення тримає у ОВДП 72,73 млрд грн, а у депозитах - 1 трлн 186 млрд грн, приріст за листопад 1,1%, - навів цифри експерт. - Це означає, що доля ОВДП у портфелі інвестицій пересічного українця становить лише 6%. Причини різні - небажання виходити з зони комфорту, освоювати нові інвестиційні інструменти, відсутність достатньої суми для придбання ОВДП. Бо займатися цим питанням варто, маючи на руках не менше 25-30 тисяч гривен, інакше, як кажуть у народі, шкурка вичинки не варта. Тому маємо те, що маємо".

Експерт додав, що, за даними Нацбанку, українці купили поточного року понад 10 млрд доларів готівкою.

Также рекомендуем ознакомиться с:

Українців почнуть повертати з-за кордону: яка країна ЄС стане першою, до якої "постукають"?

Які перспективи чекають на населення України після завершення війни: демограф вразив своїм прогнозом.

Related posts