Курс валют в Україні: які можливі сценарії для гривні цього тижня


Поточного тижня можлива турбулентність на фінансовому ринку, викликана виборами президента США.

Перехідний тиждень між жовтнем і листопадом став знаковим, адже він ознаменувався трьома рекордами: українські банки імпортували за дев'ять місяців безпрецедентну кількість готівкової іноземної валюти — майже 11,2 млрд доларів. Продаж валюти з боку Національного банку досягнув свого піку з початку року, становивши 3,43 млрд доларів, а у жовтні українці придбали валютної готівки на рекордні 1,3 млрд доларів. Крім того, варто відзначити негативний рекорд — резерви НБУ знизилися до найнижчого рівня за рік, становлячи 36,8 млрд доларів, що востаннє спостерігалося в квітні минулого року.

Та всі ці чинники мало вплинули на курс американської валюти на готівковому ринку, долар майже не подорожчав. А от євро припинив дешевшати і потихеньку повертає втрачене, його курс пішов угору.

Досліджуємо, чому очікувана девальвація гривні не відбувається на даний момент, а також аналізуємо прогнози щодо курсів долара та євро на найближчий тиждень. Що краще вибрати зараз: євро, долар або інші варіанти? Усе це ви знайдете в нашому щотижневому аналітичному огляді на сайті ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:

Наші фахівці: Олег Пендзин, який є учасником Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський — голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, а також фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, на минулому тижні, з 28 жовтня по 3 листопада, на готівковому ринку курс долар коливався догори-донизу. Два дні він зростав, два дні знижувався і на вихідних зупинився практично на тому ж рівні, що й тиждень тому - в середньому 41,58 грн/долар у продажу і 41,03 грн/долар у купівлі. Тобто дорожчав - і не здорожчав. За місяць курс долара також майже не змінився: на початку жовтня було 41,56 грн у продажу, наприкінці стало 41,55. У купівлі було 41,03 грн/долар, стільки ж і залишилось.

На минулому тижні найдоступніша ціна на продаж долара склала 41,43 грн за долар, що на 3 копійки вище в порівнянні з попереднім тижнем. Найвища ж ціна досягала 41,75 грн за долар, залишившись на тому ж рівні. Максимальний курс купівлі становив 41,40 грн, що на 5 копійок більше, ніж тижнем раніше.

Готівковий євро припинив дешевшати, за тиждень курс зріс на 7 коп. у продажу (до 45,28 грн/євро), і на 6 коп. у купівлі (до 44,62 грн/євро). Однак протягом жовтня євровалюта втратила 1,30 грн як у продажу, так і в купівлі (1 жовтня було відповідно 46,50 і 45,87 грн/євро).

Згідно з інформацією, наданою сервісом "міняйло" (miniaylo) на сайті finance.ua, ситуація на нелегальному валютному ринку демонструвала значну волатильність. Середній курс долара під час продажу змінювався дуже швидко, коливаючись між різними значеннями. Він досяг рекордної позначки у вівторок, 29 жовтня, досягнувши 41,70 грн за долар, а вже наступного дня зафіксував мінімум на рівні 47,45 грн за долар. Після цього курс поступово зростав, досягнувши 41,52 грн за долар у неділю, 3 листопада.

Курс купівлі за тиждень мінявся від 41,35 до 41,40 грн/долар, однак на вихідних пішов угору і на неділю, 3 листопада, дійшов до 41,50 грн/долар. Тобто міняйли перед початком нового тижня активно купували валюту по високому курсу, сподіваючись продати її дорожче.

Протягом періоду з понеділка по середу (28-30 жовтня) курс євро знизився на 10 копійок у продажу та на 16 копійок у купівлі, досягнувши позначок 45,12 і 44,90 грн за євро відповідно. Однак з четверга, 31 жовтня, валюта почала показувати зростання. На неділю, 3 листопада, курс євро становив 45,30 грн у продажу та 45,10 грн у купівлі, що вказує на підвищення на 10 копійок за тиждень.

Нацбанк за минулий тиждень міняв курс гривні до долара вгору-вниз у межах 10 коп., від 41,31 до 41,22 грн.

На понеділок, 4 листопада, Національний банк визначив офіційний курс на рівні 41,29 грн за долар, що на 2 копійки менше в порівнянні з минулим тижнем. Натомість євро суттєво подорожчало: якщо 28 жовтня курс складав 44,71 грн за євро, то на 4 листопада він зріс до 44,97 грн, що на 26 копійок більше.

Протягом тижня курс долара до євро зріс з 1,08 до 1,09 долара за євро.

Ситуація на валютному ринку виглядає спокійною на перший погляд, проте за цим криється певна напруга. Минулого понеділка на міжбанківському ринку спостерігався дефіцит пропозиції валюти, що перевищував 100 мільйонів доларів, що призвело до короткочасного спекулятивного зростання курсу, - зазначає Андрій Шевчишин. - Однак завдяки заходам Національного банку (через продаж валюти) ринок вдалося стабілізувати. Проте ця рівновага є нестійкою і вимагає постійного втручання регулятора, оскільки попит на валюту, особливо в готівковій формі, швидко зростає.

Прогнози експертів неоднозначні.

На цьому тижні фінансовий ринок може зазнати коливань через президентські вибори в США, зазначає Андрій Шевчишин. Це може призвести до підвищення попиту на долари та нових значних продажів валюти з боку Національного банку. Надати точний прогноз поки що важко. Однак, оптимізм викликаний очікуваннями Міністерства фінансів щодо надходжень у розмірі 15 мільярдів доларів від міжнародних фінансових партнерів до кінця року. Ураховуючи існуючі тенденції та заплановані запозичення через облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на суму ще 600 мільйонів доларів, можна сподіватися на зростання валютних резервів до запланованого рівня НБУ - 43,6 мільярди доларів до кінця року.

Олег Пендзин висловив тривожний та доволі песимістичний прогноз.

"Поточний тиждень може стати визначальним на найближчі чотири роки не лише для гривні, а й для майбутнього України, вирішуватиметься подальша доля гривні щодо її вартості до долара, - вважає Олег Пендзин. - Адже 5 листопада відбудуться вибори президента США, держави, яка є нашим найбільшим фінансовим партнером у протистоянні з країною-агресором. Переможе Дональд Трамп - нас очікує значне скорочення фінансової допомоги, стане президентом Камала Гарріс - матимемо ту ж ситуацію, яка є зараз. Очевидно, що ці чинники повністю проявляться не на поточному тижні, однак у разі перемоги Трампа, курс долара може піти вгору після 6-7 листопада на хвилі панічних настроїв населення. І навіть якщо курс залишиться стабільним, то швидко почнуть формуватися передумови для його зростання".

Андрій Забловський, з іншого боку, має позитивний настрій. Він вірить, що до тих пір, поки Національний банк має ресурси та резерви, гривня залишатиметься стабільною.

За словами Андрія Забловського, Україна почала отримувати збільшені обсяги фінансової допомоги, що дозволяє задовольнити попит на валюту, зокрема з боку населення. Він зазначає, що тиск на готівковий ринок зростає на фоні не зовсім оптимістичних новин. Протягом цього тижня з понеділка вірогідний тренд на підвищення курсу долара може бути спровокований новинами з США. Проте, за словами експерта, не йдеться про неконтрольовану девальвацію, і курс не вийде за межі коридору 41,50-41,70 грн/долар у продажу.

Усі фахівці погоджуються, що торгівля валютою наразі не є доцільною без нагальної потреби. Щоденно з'являються прогнози, як від офіційних установ, так і від економістів та фінансових аналітиків, які свідчать про можливу девальвацію гривні в найближчому майбутньому.

А от поради щодо купівлі валюти відрізняються.

Андрій Шевчишин знову зазначив, що громадяни активно звертаються до купівлі валюти на тлі зростання інфляційних показників та очікувань девальвації.

Андрій Шевчишин висловлює думку, що валюта використовується для інвестицій у валютні депозити, облігації внутрішньої державної позики, криптовалюту, підготовку до еміграції, а також для хабарів корумпованим чиновникам. Він зазначає, що з іншого боку, продавці утримуються від реалізації валюти, зберігаючи готівку, що призводить до зростання дисбалансу на готівковому ринку. Незважаючи на привабливі процентні ставки гривневих інструментів та стабілізацію курсу гривні завдяки Національному банку, для багатьох українців валюта залишається найбільш доступним і надійним способом збереження капіталу. Це підтверджується вибором громадян, які вкладають свої кошти в іноземну валюту. Тому, безперечно, в майбутньому ми можемо очікувати змін у курсі долара в обмінниках та банках.

Андрій Забловський підкреслив, що в разі появи тривожних або негативних новин, люди починають масово купувати долари, не розмірковуючи про економічні наслідки.

"Ситуація повторюється, але не слід інвестувати всі свої кошти в готівкову валюту. Наразі немає економічних причин для швидкої девальвації гривні, навіть на 10%, що могло б призвести до курсу 45-46 гривень за долар. Якщо у вас закінчаться гривні для повсякденних витрат, вам доведеться продавати тільки що придбану валюту, що призведе до збитків замість доходів," - попереджає Андрій Забловський.

Олег Пендзин радить на цьому тижні утриматися від здійснення будь-яких інвестицій, як у національній валюті, так і в іноземних валютах.

"Необхідно почекати результати президентських виборів у США, щоб з'ясувати, який варіант буде вигіднішим для українців - гривня чи долар", - підкреслив спеціаліст.

Также обратите внимание на:

Related posts