Лідери Європейського Союзу проведуть дискусію щодо тарифної політики адміністрації Трампа та заходів захисту від агресії з боку Росії.


У брюссельському королівському палаці, який став конференц-центром, керівники 27 країн Європейського Союзу матимуть обід разом із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, а ввечері зустрінуться на вечерю з прем'єр-міністром Великої Британії Кейром Стармером.

Антоніу Кошта, президент Європейської ради лідерів ЄС, заявив, що одноденна зустріч не буде офіційним самітом. Вона буде присвячена оборонній політиці без будь-яких офіційних заяв або рішень.

Перша сесія буде зосереджена на геополітичній ситуації та відносинах з США, що, безсумнівно, передбачає обговорення рішення Трампа про запровадження мит, яке, ймовірно, буде предметом обговорення, враховуючи занепокоєння європейських чиновників щодо можливих аналогічних дій у їхньому регіоні.

Трамп, починаючи свій другий президентський термін 20 січня, також стане ключовою фігурою в оборонних переговорах. Він висловив вимогу, щоб європейські держави значно підвищили свої витрати на власну безпеку і менш залежали від Сполучених Штатів у рамках НАТО.

Заклик Трампа до Данії, яка є членом ЄС, віддати Гренландію Сполученим Штатам, разом з його відмовою виключити варіанти застосування військової сили або економічного тиску для змушення Копенгагена до певних дій, ще більше ускладнили трансатлантичні відносини.

Очікується, що лідери ЄС обговорять, які військові спроможності їм знадобляться найближчими роками, як їх можна фінансувати і як вони можуть тісніше співпрацювати в рамках спільних проєктів.

"Європі необхідно взяти на себе більшу відповідальність за власну оборону", - заявив Кошта в листі до лідерів. "Їй необхідно стати стійкішою, ефективнішою, автономнішою і надійнішим суб'єктом безпеки та оборони".

За словами дипломатів, обговорення фінансування буде особливо складним, оскільки в багатьох європейських країнах у державних фінансах мало можливостей для значного підвищення витрат.

Декілька держав, зокрема країни Балтії та Франція, підтримують ідею спільних запозичень ЄС для фінансування оборонних витрат. Натомість Німеччина та Нідерланди категорично виступають проти цього підходу.

На думку деяких дипломатів, одним із компромісів може стати запозичення коштів для фінансування кредитів, а не грантів на оборонні проєкти.

У останні роки країни Європи значно підвищили свої оборонні витрати, зокрема після вторгнення Росії в Україну в 2022 році, що викликало конфлікт на межах Європейського Союзу.

Проте численні керівники ЄС висловили думку, що їм потрібно буде збільшити витрати. Трамп зазначив, що країни Європи в НАТО повинні виділяти 5% свого ВВП на військові потреби — показник, якого жоден із союзників, включно зі Сполученими Штатами, поки що не досяг.

За оцінками Європейського Союзу, у минулому році держави-члени витратили на оборонні потреби в середньому 1,9% від свого валового внутрішнього продукту, що становить приблизно 326 мільярдів євро. За інформацією ЄС, це на 30% перевищує рівень 2021 року. Проте варто зазначити, що між країнами ЄС існують суттєві розбіжності в цих витратах.

Related posts