Людство вперше втрутилось у глобальний водний цикл - звіт.
За інформацією Укрінформ, CNN наводить дані з доповіді Глобальної комісії з економіки води.
"Вперше в історії людства ми порушуємо баланс глобального водного циклу," - зазначив співголова комісії Йоган Рокстрем. "На дощі як основне джерело прісної води більше не можна покладатися."
Десятиліття руйнівного землекористування та нераціонального використання водних ресурсів у поєднанні з антропогенною кліматичною кризою спричинили "безпрецедентний стрес" для глобального водного циклу, ідеться в доповіді.
Внаслідок порушення водного циклу приблизно 3 мільярди людей виявляються в умовах нестачі води. Вирощувані культури скорочуються, а населені райони занепадають через висихання підземних вод.
Автори документа попереджають, що наслідки можуть стати ще більш руйнівними, якщо не будуть вжиті термінові дії. Водна криза ставить під загрозу понад 50% глобального виробництва їжі і може призвести до зниження ВВП держав на 8% до 2050 року. У країнах з низьким рівнем доходу ці втрати можуть досягти 15%.
У звіті виділяють два типи води: "блакитну воду", яка представлена у вигляді рідкої води в водоймах, ріках та підземних водах, і "зелену воду", що являє собою вологу, накопичену в ґрунтах та рослинності.
Стабільне забезпечення рослинності зеленою водою є критично важливим для процесів поглинання вуглецю, які допомагають зменшити глобальне потепління. Проте, людська діяльність, така як знищення водно-болотних угідь та вирубка лісів, завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу, виснажуючи ці природні поглиначі вуглецю та сприяючи подальшому зростанню температури на планеті. Як наслідок, кліматичні зміни викликають підвищення температури, що призводить до висихання територій, зменшення вологи в ґрунті та збільшення ймовірності виникнення пожеж.
Криза загострюється через зростання потреби у воді. У доповіді підраховано, що в середньому люди потребують щонайменше 4 тис. літрів на день, щоб вести "гідне життя", що набагато більше, ніж 50-100 літрів, які ООН вважає необхідними для задоволення базових потреб.
Автори цього звіту переконані, що уряди різних країн повинні визнати водний цикл як "суспільне надбання" і колективно працювати над його вирішенням.
Зокрема, вони виступають за "глибоке переосмислення значення води в економічних процесах".
"Глобальна водна криза - це трагедія, але це також можливість трансформувати економіку води", - сказала генеральний директор Світової організації торгівлі та співголова Глобальної комісії з економіки води Нгозі Оконджо-Івеала. Вона наголосила, що важливо правильно оцінювати воду, "щоб визнати її дефіцит і численні вигоди, які вона приносить".
Згідно з інформацією, оприлюдненою Укрінформом, 2023 рік, за даними Всесвітньої метеорологічної організації (WMO), став найпосушливішим за останні тридцять років для річкових систем у всьому світі.