Мінімум газу та фінансів: як "Нафтогаз" планує зимовий період і хто стане на допомогу Україні.

З початку минулої зими Україна зіштовхнулася з рекордно низькими обсягами запасів газу (інфографіка РБК-Україна).
Станом на сьогодні, згідно з даними ExPro Consulting, в українських підземних сховищах накопичено 7 мільярдів кубометрів газу. Дослідники, які спілкувалися з РБК-Україна і мають доступ до актуальних відомостей, оцінюють, що для досягнення оптимального обсягу в 13 мільярдів кубометрів до середини жовтня - початку листопада, необхідно закачати ще приблизно 6 мільярдів кубів. Цей обсяг газу дозволить успішно пройти зимовий період і забезпечити стабільний доступ до ресурсів зі сховищ до завершення опалювального сезону, якщо не станеться серйозних атак на газову інфраструктуру.
З із запланованих 6 мільярдів кубометрів, значна частина — приблизно 1,5 мільярда — знадобиться для генерації електроенергії. "Окрім тих 4,5 мільярдів кубів, про які всі вже згадують, потрібно ще додатково від 1,3 до 1,7 мільярдів", — зазначає директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Зараз "Нафтогаз" відновлює роботу багатьох теплоелектроцентралей (виробляють тепло та електроенергію), які були передані йому в управління, звернула увагу аналітик ринку електроенергії ExPro Consulting Дар'я Орлова. За її словами, в балансі газу також треба врахувати маневрову газову генерацію, яка вже збудована або будується для виробництва електроенергії та надання послуг оператору енергосистеми - НЕК "Укренерго".
У 2024 році, за даними урядових джерел, було введено в експлуатацію 1 ГВт розподіленої генерації, включаючи відновлені теплоелектроцентралі. На 2025 рік великі компанії мають намір реалізувати проекти, які забезпечать додаткові 1,5 ГВт нових потужностей. Серед них - "Нафтогаз", ОГТСУ, "Укрнафта", "Укрзалізниця" та інші державні і комунальні підприємства. Проте, обсяги можуть бути знижені через зменшення попиту, оскільки випадки відключень майже відсутні, - зазначила Дар'я Орлова.
Потрібний обсяг газу в підземних сховищах буде накопичуватися за рахунок імпорту та власного видобутку. На сьогодні загальна пропускна здатність газотранспортної системи на кордоні з ЄС та Молдовою становить близько 66 млн кубометрів на добу, каже аналітик газового ринку ExPro Consulting Михайло Свищо.
Найбільші обсяги імпорту газу можливі на кордоні зі Словаччиною, де становлять 42 млн кубометрів на добу. У той же час, з Угорщини та Польщі ці показники складають 9,8 та 12,4 млн кубометрів відповідно. Важливо зазначити, що польський напрямок був подвоєний (з 6,4 до 12,4 млн кубометрів) лише 13 червня. Окрім того, нещодавно з'явилася можливість транспортування газу до України з Греції через Трансбалканський маршрут, який має потужність до 3 млн кубометрів на добу.
Фото: Термінали зрідженого газу на півдні Європи - ще один маршрут постачання ресурсу в Україну (Getty Images)
На сьогоднішній день найбільш популярними є угорський і польський маршрути, оскільки вони обходяться дешевше, ніж словацький. Завдяки польській газотранспортній системі Україна отримує доступ до терміналів зрідженого природного газу (LNG-терміналів) на Балтійському морі, а також до норвезького газу, який постачається до Польщі через газопровід Baltic Pipe. Трансбалканський маршрут поки що не викликає великого інтересу у гравців на ринку, які підкреслюють необхідність зниження витрат на його використання.
Згідно з даними ExPro Consulting, з початку року "Нафтогаз" імпортував більше 1,5 мільярда кубометрів газу з Європи до України. Зокрема, компанія "Нафтогаз" здійснює закупівлі газу у польської нафтогазової компанії Orlen, яка імплементує газ через термінали зрідженого газу на Балтійському морі, зокрема в "Свіноуйсьце" в Польщі та "Клайпеді" в Литві. Польський партнер закуповує газ на міжнародному ринку зрідженого природного газу, регазифікує його в терміналах, а потім передає в польську газотранспортну систему, звідки "Нафтогаз" його купує. Таким чином, компанія Orlen бере на себе всі складнощі, пов'язані з роботою на ринку LNG.
Завдяки польському посереднику, компанія "Нафтогаз" імплементує імпорт 100-120 млн кубометрів газу щомісяця, що приблизно дорівнює обсягу одного танкера з LNG. У період квітня-травня "Нафтогаз" забезпечив імпорт ресурсів на рівні двох танкерів, а в червні планується третій. Однак усі потужності LNG-терміналів у Польщі та Литві вже зарезервовані (компанією Orlen), що ускладнює для "Нафтогазу" можливість придбати їх і самостійно закупити партії зрідженого газу.
Станом на сьогодні, вартість газу на європейському ринку становить 39 євро за мегават-годину (дані на 16 червня), що перевищує показники аналогічного сезону в минулі роки. Наприклад, у середині червня 2023 року ціна була 32 євро, а у червні 2024 року — 35 євро за мегават-годину.
Закупівля зрідженого газу на міжнародному ринку, наприклад, у США, та його транспортування до терміналів у Балтійському регіоні чи Греції, а звідти в Україну, є досить складним завданням, що вимагає детального і заздалегідь продуманого підходу. Як повідомили трейдери на ринку LNG в інтерв’ю для РБК-Україна, середня тривалість довгострокових угод на постачання зрідженого газу становить від 14 до 18 років, що означає, що більшість обсягів ресурсу вже заздалегідь викуплено. Аналогічна ситуація спостерігається і з потужностями LNG-терміналів.
"Термінали, які мають логістичні зв'язки з Україною, зокрема в Польщі, Литві, Греції та Німеччині, вже заброньовані на кілька років вперед. Тому можливим рішенням може стати придбання спотових партій LNG з подальшим розміщенням у доступні слоти на терміналах, які з'являються на вторинному ринку, коли відбувається перепродаж потужностей терміналів," - зазначив співрозмовник видання з трейдингової компанії.
Зображення: У останні роки Європейський Союз активно закуповує зріджений газ (Getty Images)
Він зазначив, що наразі існує можливість для укладання довгострокового контракту на імпорт зрідженого газу з США до України. Ціна американського LNG, який буде доставлений в Україну, коливається в межах 29-34 євро за мегават-годину (від 307 до 360 євро за тисячу кубометрів). На внутрішньому ринку цей ресурс можна реалізувати за 46,5 євро за мегават-годину (493 євро за тисячу кубометрів - це ціна газу для промислових споживачів).
Декілька учасників газового ринку, з якими поспілкувалось РБК-Україна, вважають, що "Нафтогаз" має цілком обґрунтовану можливість не лише закупити одну велику партію зрідженого газу, але й приєднатися до угоди, укладеної іншою стороною.
"Він (сценарій, - ред.) вимагає злагодженого планування з боку всіх учасників. Необхідно заздалегідь визначити маршрути, строки, способи оплати й обсяги постачання, щоб своєчасно забронювати всі логістичні елементи - від завантаження на заводі до транспортування через Європу до України", - додав один із співрозмовників.
Ключовим джерелом для заповнення підземних газових сховищ залишається видобуток газу. Як зазначив виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній Артем Петренко, як державні, так і приватні компанії активно працюють над відновленням обсягів видобутку газу до показників, які спостерігалися до зимових атак.
"Видобуток поступово відновлюється, наскільки це можливо", - зазначив він у коментарі для РБК-Україна. Однак, за словами аналітика Михайла Свищо, загальний обсяг видобутку газу поки ще не досяг показників січня цього року.
У найбільшій приватній газовидобувній компанії ДТЕК повідомили, що у першому кварталі 2025 року об'єкти компанії були атаковані двічі, три об'єкти постраждали, а сума збитків оцінюється на рівні 30 млн євро.
"Щоб повернути об'єкти до їхнього початкового стану та відновити виробничі потужності, знадобиться не менше року. Ці терміни обумовлені необхідністю спеціального виготовлення деякого обладнання за межами країни," – повідомили РБК-Україна в компанії ДТЕК.
Збільшення видобутку газу залежить не лише від відновлення пошкодженої інфраструктури, але в першу чергу від буріння нових свердловин. "Компанії продовжують активно інвестувати, незважаючи на ризики і війну, та навіть встановлюють рекорди. У 2023 році видобувники заклали 150 нових свердловин, торік розпочали бурити 143. У 2025 році заклали близько 55 нових свердловин", - повідомив Артем Петренко.
Зображення: Компанії, що займаються видобутком газу, активно працюють над відновленням процесу видобутку та відкриттям нових свердловин (Getty Images)
Буріння газових свердловин є значною фінансовою інвестицією. Як зазначає генеральний директор компанії Smart Energy Group Олексій Заяць, для того щоб пробурити одну свердловину на глибину 5 000 метрів, потрібно вкласти приблизно 13 мільйонів доларів. Він також підкреслив необхідність відновлення видобутку в центральних і східних регіонах України, зокрема в Полтавській та Харківській областях, де зосереджено близько 90% всього газовидобутку країни.
"Ми повинні особливо зосередитися на збільшенні видобутку газу в Харківській та Полтавській областях. Чому це важливо? Справа в тому, що існують мережеві обмеження в газотранспортній системі, які ускладнюють швидкий транспортування газу з західних регіонів, де зосереджені основні підземні сховища. Наша газотранспортна система функціонує за іншим принципом," - зазначив керівник Smart Energy Group.
Нещодавно уряд здійснив вдосконалення газового балансу "Нафтогазу", включивши до нього новий обсяг газу, видобутого "Укрнафтою". Починаючи з квітня цього року, Кабінет Міністрів зобов'язав компанію виконувати так звані "спеціальні обов'язки на газовому ринку" та постачати видобутий газ "Нафтогазу".
Пропускна здатність газотранспортної системи на західному кордоні повністю відповідає потребам у імпорті необхідних обсягів газу. Крім того, на ринку завжди можна знайти ресурси для тих, хто готовий сплатити ринкову ціну. Отже, для імпорту газу існує вся необхідна інфраструктура та ресурси, а питання, яке залишилося відкритим, - це фінансування.
На сьогодні для купівлі газу "Нафтогаз" використовує кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку у розмірі 270 млн євро та грант від уряду Норвегії обсягом 140 млн євро. При ціні газу на голландському хабі TTF, який є індикативом для європейського ринку, на рівні 38 євро за мегават-годину (403 євро за тисячу кубометрів), наявних зовнішніх коштів вистачить на купівлю близько 1 млрд кубічних метрів газу.
Відповідно до інформації, отриманої від джерел РБК-Україна, наразі компанія "Нафтогаз" проводить переговори щодо отримання додаткового кредиту в розмірі 1,3 мільярда євро. Ця сума включає 500 мільйонів євро від Європейського банку реконструкції та розвитку, 500 мільйонів євро з бюджету Норвегії та 300 мільйонів євро від Європейського інвестиційного банку. Якщо ці нові кредити будуть отримані, "Нафтогаз" зможе забезпечити додаткові 3,4 мільярда кубометрів газу. Крім того, компанія має власні фінансові ресурси. Таким чином, на даний момент "Нафтогаз" або вже має, або перебуває на стадії переговорів для отримання фінансування, що дасть можливість закупити приблизно 4,5 мільярда кубометрів газу.
Зображення: "Нафтогаз" повинен знайти мільярди для закупівлі газу на зимовий сезон (Getty Images)
Отже, "Нафтогазу" необхідно знайти фінансування для придбання ще 1,5 млрд кубометрів газу. Як стало відомо з повідомлень РБК-Україна, крім "Нафтогазу", газ також будуть імпортувати інші державні компанії, зокрема "Оператор ГТС України". У відповідь на запит РБК-Україна представники держхолдингу не надали коментарів щодо наявності фінансових ресурсів для закупівлі газу, а також про стан переговорів щодо залучення нових коштів.
***
Серед сприятливих обставин для подолання проблеми газового дефіциту можна виділити підвищення цін на внутрішньому газовому ринку. Це стане стимулом не лише для "Нафтогазу", але й для приватних компаній активніше імпортувати газ. Вони зможуть збільшити обсяги поставок, що допоможе поповнити запаси в підземних сховищах.
На сьогодні "Нафтогаз" взяв гарний темп імпорту та закачування газу до підземних сховищ. За даними інформаційної платформи газових сховищ Європи Aggregated Gas Storage Inventory, у травні запаси газу у сховищах України зросли на 1,1 - до 2 млрд кубометрів. При цьому середньодобовий обсяг закачування газу становив 35 млн кубометрів. У червні загальні запаси зросли на 0,65 - до 2,7 млрд кубічних метрів, при цьому темп закачування газу збільшився до 44 млн кубометрів на добу. Така динаміка може забезпечити приріст запасів газу на 1,3 млрд кубометрів кожного місяця.