Мобілізаційний резерв України здатен двічі повністю оновити існуючий склад Збройних сил, - зазначив Дикий.
Він наголосив на важливості термінового призову близько 500 тисяч осіб до збройних сил до завершення поточного року.
Сьогодні в українських збройних силах найбільша проблема полягає не в наявності озброєння чи боєприпасів, а в людських ресурсах. Таку думку висловив ветеран російсько-української війни, колишній командир роти батальйону "Айдар" та директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий в інтерв'ю "Укрінформу".
На його думку, Збройні Сили України перебувають у виснаженому стані, адже їх склад в основному формується з бійців, які беруть участь у конфлікті вже два або більше років. Водночас, щомісячний потік новобранців є в півтора рази меншим, ніж кількість наших санітарних втрат, до яких входять загиблі, поранені та хворі.
"Тому перше критичне питання, яке має вирішити наш План перемоги, це поповнення армії. При тому не тільки в короткій часовій перспективі, а надовго"", - наголосив Дикий, додавши, що в Україні потрібно провести одноразову велику мобілізацію.
Мова йде про термінове залучення близько півмільйона осіб до збройних сил до завершення року. Це стало б можливим способом ліквідації "пробілу", що виник за два роки. Після цього, за словами експерта, можна буде перейти до рекрутування від 20 до 30 тисяч людей щомісяця. Він підкреслив, що для цього Україні має достатню чисельність населення.
"Лише завдяки достатньо добровільному процесу реєстрації в додатку "Резерв+" ми можемо сформувати мобілізаційний резерв, здатний двічі повністю замінити чинний склад Збройних Сил України. Підкреслюю: у нас є два повних резервних склади ЗСУ, що забезпечує нам можливість вести тривалу боротьбу", - зазначив Дикий.
Він зазначив, що необхідно ухвалити лише два важливі рішення. Зокрема, Верховна Рада повинна паралельно затвердити два законопроєкти: один стосується максимальної тривалості служби, навіть в умовах війни, а інший — криміналізації ухилення від військового обліку.
"Людям не слід купувати квиток в один кінець. Вони повинні усвідомлювати, що незалежно від тривалості війни, з часом повернуться додому. На жаль, ми вже пропустили момент, коли можна було б встановити трирічний термін служби. Це потрібно було зробити хоча б наприкінці 2023 року, а не пізніше. Тепер ми вимушені вводити мінімум чотири роки. Проте навіть п'ятирічний термін виглядає набагато краще, ніж безперервна війна, що триває вічно, адже комусь пощастило уникнути цього, тоді як інші змушені боротися", - зазначив експерт.
Він зазначив, що "кожен день, проведений на передовій, кожен день штурму позицій або захисту опорних пунктів, варто оцінювати як три". Лише таким чином можливо досягти справедливості, адже, хоча всі військові відчувають втому, це не йде в жодне порівняння з виснаженням штурмовика.
"Це ще й про те, що в такому разі в нас не буде одномоментної великої демобілізації. Бо саме на нулях люди проводять різний час, і кожен буде демобілізуватися у свій термін. І тому не треба буде 700 тисяч демобілізувати одночасно. До речі, цифра 700 тисяч не випадкова. Саме стільки наших захисників та захисниць зайшло до лав ЗСУ навесні 2022 року однією тією великою хвилею. І навесні наступного року буде три роки, як вони воюють. І до того часу проблема має бути вирішена", - переконаний Дикий.
Щодо кримінальної відповідальності за ухилення від обліку, він підкреслює, що сьогодні звичайний військовозобов'язаний українець стикається з "повністю помилковим вибором" — або піти на службу назавжди, або сплатити штраф у розмірі 25 тисяч гривень.
"Ну, це не вибір! Вибір має бути іншим, а саме: "Чоловіче, ти громадян цієї країни, ти користувався всіма правами та свободами цієї країни, всіма державними сервісами... Тобі не подобається як вони працюють? Ну, вибач, як ми їх побудували, так вони й працюють. Але ти все одно користувався багатьма речами - від доріг до шкіл та лікарень. І тепер ти маєш віддати, наприклад, кілька років свого життя заради того, щоб ця країна продовжила своє існування. Але в тебе є вибір: можеш віддати ці роки у пікселі й після цього повернуться героєм, або віддати ці 5 років як майже безкоштовна робоча сила на зоні й після цього жити з тавром зека". Гадаю, що такий вибір зробити набагато простіше", - підсумував експерт.
Мобілізація продовжує бути предметом активних дискусій серед українського населення, при цьому чимало аналітиків вважають, що її темпи є недостатніми для адекватного реагування на російську агресію. Однак багато чоловіків все ще відчувають страх перед призовом до Збройних сил України, як зазначає видання Foreign Policy.
В Україні відзначається зростання кількості випадків самовільного залишення частини (СЗЧ), дезертирства та ігнорування наказів. Таку інформацію озвучив голова Верховного суду Станіслав Кравченко.
Не так давно в РНБО повідомили, що Україна має намір мобілізувати ще 160 тисяч своїх громадян.