"Молодіжна команда на Євро не відчуває тиску: Ковалець розповів про переваги збірної, відсутність Забарного та Судакова, а також підтримку Зеленського"


Дванадцятого червня матчем із Данією молодіжна збірна України розпочне шлях на чемпіонаті Європи. На цьому турнірі наша команда показує одні з найкращих результатів. Коли пробивається до фінальної частини, то задніх не пасе: 2006-го українці здобули срібні нагороди, а два роки тому, 2023-го, - бронзу.

У цій команді, до речі, виступали й гравці сучасного складу - Максим Брагару, Володимир Салюк, Богдан В'юнник, Руслан Нещерет, Арсеній Батагов, Костянтин Вівчаренко та Володимир Бражко. Можливо, до них приєднався б і Георгій Судаков, але він вирушив до Канади зі збірною.

Таким чином, варто зазначити, що Данія та Фінляндія не змогли пробитися до фінальної стадії, з якими ми зараз маємо намір зіграти. Наш шлях до фіналу був заблокований Іспанією, з якою команда Унаї Мельгоси зустрілася кілька днів тому в контрольному матчі і здобула перемогу (1:0). Саме ця товариська гра стала приводом для бесіди з колишнім тренером молодіжної збірної Сергієм Ковальцем, яку провів Футбол 24.

Українська збірна U-21 здобула вражаючу перемогу над Іспанією в останньому матчі перед Євро-2025 - вирішальний гол записав на свій рахунок вінгер Карпат.

Сергій Іванович, в процесі підготовки до чемпіонату Європи, молодіжна команда України здобула вражаючу перемогу над Мурсією з рахунком 4:0, а також зуміла здолати одного з основних претендентів на титул Євро-2025 - збірну Іспанії. Чи справді ми настільки потужні?

- У нас зараз хороша молодіжна команда. Є лідери в кожній ланці, що дуже важливо. Хоч і молоді, але підібралися гравці з певним досвідом. Усі грають в Прем'єр-лізі й у стартових складах. А це - дорослий рівень. У мій час такої розкоші не було (Сергій Ковалець тренував збірну U-21 в 2012-15 роках, - прим. Футбол 24). Тоді більшість гравців молодіжки грали в дублюючих складах клубних команд. З вихованням молоді були великі проблеми. В одному клубі, наприклад, який стояв на виліт з Вищої ліги, було 14 легіонерів. Тому перспективним юнакам не те що грати в стартовому складі було неможливо, вони навіть з основою тренуватися не могли. Руслан Маліновський тому приклад - ми його брали з дубля Севастополя.

- Наразі легіонерів у чемпіонат України залучити складно й порозкривалися свої обдаровані футболісти.

Це дійсно потужний мотиваційний фактор для молодих спортсменів. Наша команда наразі на висоті. Перемога над іспанськими однолітками надає нам позитивного імпульсу перед Європейським чемпіонатом.

Молодіжний склад команди під керівництвом іспанського тренера, ймовірно, отримав новий погляд на тактику гри, що змінило акценти в стилі виступів нашої команди.

- Це бачення не тільки Мельгоси. Головний тренер національної команди Сергій Ребров давно працює з іспанськими помічниками, тож можна сказати, що так бачить гру саме український тренер, і вже за його лекалами будують тренувальний процес, розробляють схеми гри наставники молодіжної, юніорської, юнацької збірних.

Чи не виникне перекосу? Адже ми звикли до більш агресивного стилю гри наших команд.

Не можу стверджувати, чи це правильне рішення. Час дасть відповідь. Головне, що команда пробилася на Євро, і це вже досягнення.

Ви працювали з молодіжною командою десять років тому. Як ви вважаєте, чи можна очікувати стабільності від футболістів, яким нещодавно виповнилося 20 років?

- Я вже казав, що гравці нинішнього скликання молодіжної збірної мають постійну ігрову практику на дорослому рівні в Прем'єр-лізі. Там рівень треба підтверджувати постійно. Звичайно, від певних спадів ніхто не застрахований, вони трапляються. Це тільки Ямаль з Барселони може грати постійно на найвищому рівні. Але він один такий діамант. Для виходу на такий рівень треба пройти дуже складний процес.

Чим ми відрізняємося від іспанців?

- Нам важче готувати футболістів високого рівня. Порівняйте іспанський клімат з українським. У нас пів року - зима. А фундамент футболу - це техніка: робота з м'ячем, прийом, передача, ведення м'яча. Над цим треба працювати постійно, і все це закладається в 7-14 років. У тих же іспанців технічні навички закладені на генетичному рівні. І там цілий рік літо. А нам потрібна ще й належна інфраструктура, яка є далеко не в усіх дитячих школах. Це болюча тема, але і з неї треба шукати вихід. Як бачимо, гра цієї молодіжної команди виглядає привабливо.

"Стометрову дистанцію він подолав за 11,99 секунд: відхилив пропозицію Динамо та олімпійського чемпіона, при цьому вразив Серію А – 'другий Мудрик'."

Ви підкреслили відсутність сучасної інфраструктури. Це є відповідальністю місцевих органів влади, в той час як Асоціація футболу повинна займатися координацією та наглядом за цим процесом.

- Пригадайте, з чого розпочинали роботу нові керівники УАФ. Кожен президент асоціації футболу обіцяв базу для збірних команд. Її досі немає, хоча навіть у Молдові є навчально-тренувальний центр, де в певний час проходять підготовку юнацькі, молодіжні, національні, жіночі збірні. Там присутня спадкоємність поколінь. Андрію Шевченку є над чим працювати, тим більше, що він також говорив про необхідність створення такої бази.

Згадаю, що приблизно десять-п'ятнадцять років тому обговорювали, як у Стоянці, що під Києвом, навіть відводили ділянки землі для побудови футбольного центру для національних команд.

Вважаю, що знайти ділянку для будівництва не має бути важкою справою. Особливо враховуючи, що президент Зеленський є прихильником футболу, активно займається цим видом спорту і його ставлення до Кривбаса це яскраво підтверджує. Необхідно зосередитися на можливостях для створення бази, а не на виправданнях, чому це не вдається зробити, навіть у воєнний час.

- Ймовірно, є багато ризиків.

Проте ми можемо спостерігати численні приклади: Карпати у Львові, Полісся в Житомирі та ЛНЗ у Черкасах продовжують розвиватися, незважаючи на складні обставини. Команди, такі як Динамо, Шахтар і Олександрія, активно працюють над вихованням молоді. Коли війна завершиться, інфраструктура залишиться для майбутніх поколінь.

- Сергію Івановичу, перед Олімпіадою в Парижі Руслан Ротань залишився з обмеженим колом футболістів, бо національна команда не підставила плече й не допомогла гравцями. Зараз ситуація схожа, хоча не критична. Тим не менше, можна було підсилити молодіжку Георгієм Судаковим та Іллею Забарним.

Головна збірна представляє країну на міжнародному рівні. Всі команди працюють на її благо. Саме їй належить вирішення завдань щодо проходження до фінальної стадії світового чемпіонату. Натомість юнацькі та молодіжні збірні повинні готувати нові таланти для основної команди.

Наведу приклад. Мені також свого часу закидали, що треба все вигравати. Керівництво федерації збирало тренерів. Ми коли готувалися до зустрічі, зібрали інтерв'ю з тренерами молодіжних збірних Швейцарії, Іспанії, Франції, Німеччини. І всі вони кажуть, що їхнє завдання - підготувати футболістів для національної команди. Тому молодіжні збірні цих країн не дуже переживають за результат в конкретних матчах, футболісти діють розкуто, на них нічого не тисне. Звичайно, має бути дисципліна, організація гри, якісний підбір гравців. Але на першому плані - це підготовка кандидатів до національної команди.

У нашій групі на Євро представлені Данія, Фінляндія та Нідерланди. Які ваші очікування щодо першого етапу фінального турніру?

Я впевнений, що ми здобудемо вихід з групи. У складі збірної України є футболісти, які грають в єврокубках та українській Прем'єр-лізі, а також легіонери з чемпіонатів Англії, Польщі, Туреччини та США. Це дійсно дорослий футбол, в якому помітна злагодженість команди. Крім того, ми маємо на увазі важливий аспект, про який ми згадували раніше. Гравці під керівництвом Мельгоса не відчувають тиску через результат, що дозволяє команді діяти спокійно та впевнено. Тому я вважаю, що ми обов’язково вийдемо з групи.

Календар спортивних змагань молодіжної збірної України на Чемпіонаті Європи 2025 року.

Усі матчі України на груповому етапі розпочнуться о 19:00.

До 1/4 фіналу проходять команди, які займуть перші два місця у своїй груповій таблиці.

Related posts