Монголія не буде затримувати Путіна на підставі ордера МКС; він приїжджає під "гарантії безпеки Китаю", повідомляє Bloomberg
Наступного тижня російський президент вперше відвідає державу, яка є членом Міжнародного кримінального суду, після того, як у березні 2023 року було видано ордер на його арешт.
Президент Російської Федерації Володимир Путін отримав гарантії перед своєю запланованою поїздкою до Монголії, що його не затримають за ордером, виданим Міжнародним кримінальним судом у Гаазі. Цю інформацію в п'ятницю, 30 серпня, оприлюднило агентство Bloomberg, посилаючись на власні джерела.
Запланована на 3 вересня поїздка Путіна до Монголії стане його першою візитацією до держави-члена Міжнародного кримінального суду після видачі ордера на арешт у березні минулого року. Монголія, як підписант Римського статуту, що регулює роботу суду, зобов'язана виконати ордер на арешт Путіна у разі його прибуття на її територію.
Представник Кремля Дмитро Пєсков, відповідаючи на запит щодо надання Монголією гарантій невиконання ордера Міжнародного кримінального суду, зазначив, що "у нас такої проблеми немає".
Політичний консультант Сергій Марков, який має тісні зв'язки з Кремлем, заявив, що арешт Путіна в Монголії не представляє жодної загрози.
"Перед будь-якими міжнародними подорожами весь переговорний формат попередньо узгоджується, і країна, яка приймає, надає повну гарантію, що ні Путіна, ні жодного з членів делегації не буде затримано", -- зазначив він.
За даними Bloomberg, Монголія стає дедалі важливішою як третя країна, яка сприяє торгівлі між Росією та Китаєм, особливо в умовах загрози санкцій США проти китайських компаній, що взаємодіють з РФ.
Російський політтехнолог та екс-радник Кремля Станіслав Бєлковський, який нині є критиком уряду, заявив: "Путін їде до Монголії під гарантії безпеки Китаю".
"Монголія не піде проти Китаю, навіть якщо вона не хоче воювати зі США", -- пояснив він.
Минулого року Путін не взяв участі в саміті лідерів БРІКС у Південній Африці, оскільки країна дала зрозуміти, що буде змушена виконати ордер Міжнародного кримінального суду.
Російський президент вирішив не брати участі у торішньому саміті G-20 в Індії, незважаючи на те, що ця країна не є членом Міжнародного кримінального суду. Запрошення на саміт G-20, який відбудеться в листопаді, Путіну надіслала Бразилія. Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва зазначив, що питання арешту Путіна має бути вирішене судовою системою.
Ні Росія, ні США не є серед 124 країн, які визнають юрисдикцію МКС.
Нагадаємо, раніше BBС зауважило, що Монголія не має виходу до моря і межує лише з Росією та Китаєм, а це ускладнило б транспортування російського президента до Гааги.
9 серпня Мексика, незважаючи на визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду, заявила, що не буде затримувати Путіна, якщо він прибуде на інавгурацію новообраної президентки Клаудії Шейнбаум у жовтні 2024 року.