"Не варто одразу панікувати": Огризко роз'яснив деталі висловлювання Трампа про доступ Сполучених Штатів до рідкісноземельних мінералів України.
Заява президента США Дональда Трампа про наміри отримати доступ до українських рідкісноземельних металів наразі є темою для обговорення, однак відсутність конкретики робить це питання передчасним. Проте сама концепція, якщо переговори будуть проведені належним чином, може виявитися вигідною для України. Адже видобуток цих природних ресурсів вимагає великих інвестицій, які Україна на сьогоднішній день не може собі дозволити.
У будь-якому випадку, між оголошенням заяви та її втіленням можуть пройти роки. Свої думки з цього приводу в інтерв'ю для OBOZ.UA висловив колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
Гучна заява Трампа щодо того, що він хоче отримати доступ до рідкісноземельних металів України в обмін на продовження допомоги, викликала чимало дискусій. Однак вони надто передчасні, вважає дипломат.
"На мою думку, це аналогічно обговоренню розміщення іноземних військ на нашій території в умовах триваючої війни. Хоча конфлікт все ще триває, деякі вже прагнуть обговорити, де і хто буде розташований, яке озброєння вони отримають, не зважаючи на відсутність чітких мандатів і без врахування ризиків, пов'язаних з можливими обстрілами, вбивствами та нападами з боку Росії. Щодо пропозиції обміняти українські природні ресурси на допомогу та захист – ідея виглядає привабливо, проте для її реалізації необхідно врахувати безліч аспектів, про які наразі навіть не хоче думати ніхто", - підкреслив Огризко.
Він зазначив, що американці, представляючи себе через Трампа, прагнуть експлуатувати українські ресурси. Проте, варто врахувати, що значні запаси рідкісноземельних металів, які викликають інтерес у США, знаходяться на територіях, окупованих Росією, що може призвести до несподіваних висновків.
"З цього можна зробити позитивний висновок: Трамп запевняє, що ці окуповані землі будуть звільнені. Про які території йдеться? Це Луганська та Донецька області. Безумовно, було б чудово, якби Трамп дійсно пообіцяв звільнити ці регіони. Ми б щиро і тривало його підтримували", - підкреслив екс-міністр закордонних справ.
З іншого боку, він зазначив, що на сьогодні Україна навряд чи зможе самостійно видобувати ці ресурси. Проте, якщо виникне необхідність обговорити умови доступу США до природних ресурсів, наша країна зможе висувати свої вимоги і отримати вигоду від такої співпраці.
Видобуток цих корисних копалин є досить витратним процесом. Для того, щоб вилучати ці метали з надр землі, потрібні значні інвестиції, яких, на жаль, у нас наразі немає. Кожна країна, яка надає дозвіл іноземним компаніям на ведення діяльності на своїй території, встановлює свої умови. Існує безліч випадків, коли великі корпорації приходили і, так би мовити, зневажливо пропонували невелику компенсацію в обмін на доступ до необхідних ресурсів. Уряди, які цінують себе, та країни, які поважають власну гідність, відповідають відмовою та просять переглянути умови. І коли ці компанії кілька разів зважать на ситуацію та усвідомлять, що не вдасться отримати бажане без належних умов, тоді вже починається конструктивна дискусія про те, як розподілити прибутки від спільної роботи. Адже ніхто не зобов’язаний віддавати всім бажаючим свою частку й почуватися при цьому як бідні родичі на власній землі, - зазначає Огризко.
В будь-якому випадку, від висловлення концепції до її втілення пройде чимало часу, супроводжуваного численними важливими переговорами.
Отже, це питання передбачає тривалі та серйозні переговори. Я вважаю, що якщо ми дійсно є суб'єктом міжнародних відносин, а не просто територією для наживи вітчизняних чи зарубіжних олігархів, то ми повинні діяти відповідно. Тому не варто, на мою думку, відразу впадати в паніку й висловлювати радикальні ідеї на місце інших. Нам слід спокійно розібратися в тому, що дійсно потрібно зробити і як це реалізувати. І, до речі, це не перспектива на місяць чи навіть рік. - підсумував дипломат.
Нагадаємо, раніше Трамп озвучив умови для продовження надання допомоги Києву. Президент США зажадав отримати доступ до видобутку рідкісноземельних металів, поклади яких є в Україні.
Президент України, відповідаючи на цю вимогу, охарактеризував її як "цілком обґрунтовану". Він зазначив, що ця умова включена до Плану перемоги і що він уже мав можливість обговорити її з Трампом під час своєї особистої зустрічі в вересні.