Неформальна зустріч у Польщі: Європейські країни гарантують підтримку Україні.


Як підвищити стійкість України, зменшити вплив Росії та створити умови для тривалого і справедливого миру, обговорюють міністри закордонних справ держав ЄС та країн-кандидатів у неформальному режимі "Гімніх".

7 травня Музей Війська польського у Варшаві став місцем зустрічі не туристів або шанувальників історії польської армії, а міністрів закордонних справ держав Європейського Союзу. Польща, яка на цей час головує в Раді ЄС, обрала саме цей заклад для проведення неофіційної зустрічі ради у форматі "Гімніх".

Польська влада підкреслює, що зустріч міністрів на фоні військової техніки не є лише символічним жестом, а має суто практичний характер. Нещодавно збудований музей знаходиться на колишній армійській базі, яка майже не населена і розташована далеко від центру Варшави, що значно полегшує забезпечення безпеки для високопосадовців.

Серед нових облич — Йоганн Вадефуль, який став міністром закордонних справ Німеччини. Це його перший вихід на міжнародну сцену: вже наступного дня після обрання Фрідріха Мерца канцлером Німеччини, вони разом вирушили до Парижа, а потім, через кілька годин, відправилися до Варшави. Ці візити підкреслюють акценти в їхній майбутній зовнішній політиці, зокрема на зміцнення добросусідських відносин. Вадефуль запевнив, що одним із ключових напрямків стане збільшення допомоги Україні.

"Усі ми одностайні в тому, що потрібно вжити більше заходів для підтримки України. Україна може покладатися на Європу, а в Москві мають усвідомити, що з нами слід рахуватися. Європа буде захищати та підтримувати Україну всіма можливими способами", - зазначив він журналістам перед зустріччю у форматі "Гімніх".

Ознайомтесь із матеріалом: Йоганн Вадефуль - особа, що претендує на посаду міністра закордонних справ Німеччини.

Польська сторона розраховує, що зустріч у Варшаві стане потужним сигналом європейської єдності, солідарності та підтримки України саме зараз, коли "на обрії маячать мирні переговори", повідомили DW у міністерстві закордонних справ (МЗС) Польщі. Мета Варшави - створити неформальну обстановку для обміну думками про те, "як ми можемо ще більше підтримати і зміцнити Україну, послабити Росію і прокласти шлях до справедливої і міцної мирної угоди".

"Що стосується майбутньої мирної угоди, то ми маємо намір чітко позначити голос Європи в мирному процесі. Остаточна форма мирної угоди визначить майбутнє України, але також вплине на безпеку і стабільність європейського континенту, - зазначили в польському МЗС.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга візьме участь у зустрічі 8 травня, де зберуться міністри закордонних справ усіх держав-кандидатів на вступ до Європейського Союзу. Варто зазначити, що Грузія не буде серед цих країн.

Дискусія міністрів країн Євросоюзу з колегами з країн-кандидатів буде присвячена боротьбі з російським втручанням, пропагандою і дезінформацією. "Ми спільно розглянемо, як ми можемо допомогти нашим партнерам у боротьбі з російською гібридною діяльністю, спрямованою на перешкоджання процесу розширення ЄС", - повідомили в міністерстві закордонних справ Польщі. Мета цієї зустрічі - виробити конкретні ідеї для ефективного протистояння гібридній війні Росії проти Заходу.

Ознайомтесь також: Представники Європарламенту висловили тривогу щодо можливого обміну територій на мир у контексті війни Росії проти України.

Російська загроза стала однією з ключових тем першого дня "Гімніха", який відбувся під знаком посилення співпраці між Євросоюзом і Великою Британією, зокрема у сфері оборони. Це була перша зустріч міністра закордонних справ Великої Британії з його колегами з ЄС після виходу країни з блоку. "Я радий можливості обговорити важливі для Європи питання, зокрема війну на континенті і шляхи подальшого захисту України", - зазначив глава Форин-офісу Девід Леммі перед початком засідання.

Великобританія та Європейський Союз висловили намір встановити "нові, амбітні відносини" у сфері оборони, про що було оголошено нещодавно в Лондоні. "Ми раді, що зараз ведемо діалог з нашими європейськими партнерами щодо співпраці у сфері безпеки між Великою Британією та ЄС", – зазначив Леммі. Вже за два тижні, 19 травня, у Лондоні відбудеться перший саміт ЄС і Великої Британії після "Брекзиту", на якому, за інформацією ЗМІ, може бути укладено угоду про подальшу підтримку України та готовність продовжувати тиск на Росію.

"Для того, щоб Росія захотіла миру, ми повинні чинити на неї більший тиск. У нас із Великою Британією схожі погляди на ці питання", - сказала після прибуття на засідання верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас. За її словами, "щоб дійсно чинити тиск на Росію", Євросоюз працює над 17-м пакетом санкцій. І поки міністри засідають у Варшаві, у Брюсселі посли обговорюють нові заходи. "Цей пакет може бути ухвалений швидко, - повідомило дипломатичне джерело DW, - оскільки за своєю суттю він цілком консенсусний і не викликає жодних серйозних розбіжностей".

Тим часом формат "Гімніх" жодних офіційних підсумків не передбачає. Це майданчик для розробки стратегії, наголосив господар зустрічі, глава МЗС Польщі Радослав Сікорський. І особливої уваги, за словами польської сторони, зараз потребують відносини Євросоюзу зі США: як дипломатично охарактеризувала їх Каллас - "що трохи змінилися". Цю тему міністри обговорюватимуть два дні, проте доступ ЗМІ до їхніх дискусій суворо обмежений - журналістам забороняється навіть наближатися до будівлі, де засідають глави МЗС.

Назва цього формату виникла від замку Гімніх, розташованого поблизу Кельна в Німеччині, де у 1974 році відбулася перша така зустріч. Неформальні засідання проходять двічі на рік і надають можливість міністрам більш відкрито обговорювати пріоритети зовнішньої політики, як повідомляють у Брюсселі. Зазвичай ці зустрічі зосереджені на стратегічних питаннях і проводяться в країні, яка головує в Раді ЄС у відповідному півріччі.

Related posts