Порвати всі відносини з Росією: енергетичний комісар ЄС визначив ключову мету.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на інтерв'ю Йоргенсена виданню Politico.
Йоргенсен попередив, що ЄС дає збої у своїй багаторічній кампанії з відмови від російського палива і потребує плану, щоб повернути все на свої кола.
Він зазначив, що збільшення імпорту зрідженого природного газу з Росії до ЄС є серйозною проблемою. Окрім цього, п'ять держав-членів ЄС все ще мають залежність від Росії у постачанні ядерного пального.
"Те, що нам вдалося знизити нашу залежність настільки, насправді є великим досягненням", - сказав Йоргенсен.
Але "очевидно для всіх, що має статися щось нове, тому що... зараз все починає рухатися в неправильному напрямку", додав він, заявивши, що представить "реальну дорожню карту, яка включатиме ефективні інструменти та засоби для вирішення частини проблеми, що залишилася. ".
Йоргенсен оголосив, що його стратегія акцентуватиме увагу "переважно на газовій сфері, а також на нафті та ядерній енергетиці". Він планує впровадити цю ініціативу упродовж перших ста днів після початку своєї каденції, що фактично встановлює для нього крайній термін на середину березня.
Цей план є важливим етапом у широкомасштабних зусиллях Європейського Союзу, спрямованих на трансформацію способу життя 450 мільйонів громадян після агресії Росії проти України у 2022 році. Союз вже впровадив повну заборону на морські поставки вугілля та нафти з Росії, а також зменшив свою залежність від постачання газу через трубопроводи приблизно на дві третини.
Але в останні місяці зусилля зайшли в глухий кут. За даними товарної платформи Kpler, у 2024 році ЄС, як очікується, імпортує з Росії приблизно на 10% більше ЗПГ, ніж у 2023 році.
Як зазначає Politico, будь-який план щодо відмови від російських енергоносіїв до 2027 року - терміну, встановленого блоком після початку війни, - швидше за все, викличе сильний опір з боку країн, які все ще сильно залежать від імпорту з Москви. Зокрема, Угорщина та Словаччина - на чолі з дружніми Росією лідерами Віктором Орбаном та Робертом Фіцо - історично виступали проти нових обмежень на енергоносії.
Йоргенсен послався на свій досвід роботи на посаді міністра з клімату Данії у 2022 році, коли він відвідав вісім екстрених самітів міністрів енергетики ЄС, коли блок зіштовхнувся із масштабною кризою цін на газ.
Він зазначив, що ці перемовини надали йому "певний досвід співпраці з колегами... беручи до уваги різноманітні обставини".
Він також матиме значну політичну підтримку свого тиску. Лише цього тижня 10 столиць ЄС спільно закликали до санкцій проти ядерного та ЗПГ-сектору Москви.
Пропозиція Йоргенсена, швидше за все, також з'явиться за кілька тижнів після закінчення довгострокової угоди про транзит газу, яка дозволяє переважно країнам Центральної Європи продовжувати імпортувати російський трубопровідний газ через Україну. Поки кілька країн обговорюють потенційні обхідні шляхи для підтримки постачання газу, Йоргенсен заявив, що очікує на закінчення терміну дії угоди.
"Ми готуємося до завершення цього процесу, і... це ще одна з причин, чому нам необхідно отримати цю дорожню карту якомога швидше", - зазначив він, підкресливши давню позицію Європейської комісії, яка полягала у досягненні згоди між Москвою та Києвом ще у 2019 році.
Взаємини Європейського Союзу зі Сполученими Штатами під керівництвом Дональда Трампа також матимуть значення для енергетичних ініціатив Йоргенсена, оскільки Європа зверталася до США за підтримкою в питаннях зрідженого природного газу, відходячи від російських постачань. На сьогодні Сполучені Штати займають другу позицію серед постачальників газу для ЄС.
Йоргенсен підкреслив, що імпорт зрідженого природного газу "без сумніву, буде одним із найважливіших аспектів, які ми повинні обговорити" з новим урядом Сполучених Штатів.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вже припустила, що ЄС міг би закупити більше американського палива, щоб уникнути потенційної торгової війни з пихатим лідером республіканців, який пообіцяв покласти край паузі у видачі нових дозволів на експорт ЗПГ із США.
"Нам треба пам'ятати, що ми не змогли б домогтися зниження залежності від Росії без енергії з США", - сказав Йоргенсен. "Вони справді були нашими друзями, і я сподіваюся, звичайно, що ми продовжимо бути друзями".