Південна частина України ризикує стати пустельною територією: кліматолог звертає увагу на загрозу.

Наша держава прогрівається швидше, ніж більшість регіонів планети.
В останні роки погода в Україні суттєво змінилася. Спекотних днів стає дедалі більше. За словами кліматологів, Україна нагрівається значно швидше, ніж більшість інших країн світу. Про це пише "Телеграф".
Віра Балабух, керівниця відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту, у своєму коментарі для видання зазначила, що темпи потепління в Україні з 1961 по 2024 рік були приблизно у 2,5 рази вищими, ніж зміни глобальної температури. Це явище також випереджало зростання температури повітря в Північній півкулі та Європі.
Зміни клімату також позначилися на рівні вологості: посухи стали більш регулярними і тривалішими. Найскладніша ситуація спостерігається в південних регіонах, де кліматичні зміни сприяють посиленню процесів опустелювання.
"Тому ми спостерігаємо, як територія Олешківських пісків розширюється. Нажаль, втрата Каховського водосховища значно ускладнила цю ситуацію. Прогнози свідчать про те, що температура повітря продовжить зростати. Крім того, дефіцит опадів у цій місцевості зростатиме, що призведе до подальшого опустелювання, якщо вологість залишиться на низькому рівні," - зазначає експертка.
Дехто може вважати, що ці умови створюють можливості для вирощування тропічних рослин, таких як інжир, апельсини чи оливки. Однак кліматологи попереджають про необхідність бути обережними з надмірним оптимізмом.
Зими в Україні справді скорочуються, а літа стають теплішими і тривалішими, але це не свідчить про те, що ми вже перейшли на середземноморський клімат. Україна все ще залишається в межах помірного кліматичного поясу, де все ще можливі заморозки.
Нагадаємо, що Віра Балабух раніше зазначала ймовірність виникнення кліматичних біженців в Україні. Зазвичай це стосується малозабезпечених груп населення, які, як правило, не залишають свою країну, наприклад, з Африки, а переміщуються до інших, менш сухих регіонів, а потім повертаються назад. Подібно до того, як сирійські біженці "хлинули" в Європу, теоретично вони можуть з’явитися і в Україні.
За її твердженнями, помірний клімат та багатство природних ресурсів роблять Україну ідеальним місцем для життя, особливо в умовах глобальних кліматичних змін. Наша країна має всі можливості стати своєрідною "житницею" для світу, якщо не виникнуть перешкоди у вигляді військових конфліктів.