Посли Європейського Союзу затвердили новий пакет санкцій проти Росії, який став уже 18-м, повідомляє Йозвяк.


Посли держав-членів Європейського Союзу (ЄС) нарешті ухвалили 18-й пакет санкцій щодо Росії після багатьох спроб. Наступним кроком стане рішення Ради ЄС. Очікується, що нові обмеження передбачатимуть оновлену граничну ціну на російську нафту та абсолютну заборону на операції з газопроводами "Північний потік" і "Північний потік-2".

Редактор "Радіо Свобода" з питань Європи Рікард Йозвяк повідомив про рішення послів ЄС, які були ухвалені 18 липня. Він зазначив, що в той самий день буде опубліковано офіційні дані від Європейського Союзу.

"Світло зелене - представники ЄС підтвердили введення санкцій проти Росії. Офіційне затвердження очікується пізніше сьогодні," - підкреслив він.

Ключове положення пакету - зниження цінової стелі для російської нафти, однак не з 60 до 45 дол. за барель, як планувалося раніше. Ліміт стане динамічним, а не фіксованим на конкретній сумі - він змінюватиметься разом із ситуацією на ринку.

Цінова стеля на російську сиру нафту, що експортується морським шляхом, була запроваджена країнами Європейського Союзу та "Великої сімки" (G7) в грудні 2022 року. Цей крок став частиною санкційних заходів проти Росії у відповідь на її військову агресію в Україні. Основна мета цього обмеження полягає в зменшенні фінансових надходжень Кремля від нафтових продажів, при цьому забезпечуючи стабільність глобальних постачань та запобігаючи світовому дефіциту енергетичних ресурсів.

З грудня 2022 року ціновий ліміт встановлено на рівні 60 доларів за барель. З 5 лютого 2023 року обмеження також поширилося на нафтопродукти:

Якщо Росія намагається продати паливо дорожче за встановлений ліміт, танкерам, страховим компаніям і кредиторам заборонено обслуговувати такі поставки. Регулятори вимагають від компаній ретельної перевірки документів, щоб переконатися, що нафту з РФ було придбано за ціною нижче 60 доларів за барель.

ЄС і Велика Британія наполягали на зниженні цього ліміту ще з травня 2025 року. Причина в тому, що через падіння світових цін на нафту 60 доларів за барель стали для Кремля досить комфортною і вигідною ціною.

РФ активно пристосовується до обмежень. Один із методів - введення в оману західних компаній експортерами шляхом надання підробленої інформації про порти фактичного навантаження нафти.

Крім того, Росія створила масштабний тіньовий флот для прямого перевезення та продажу нафти в обхід цінової стелі. Цей флот складається переважно зі старих і аварійно небезпечних суден, часто з сумнівними страховками або взагалі без них. Це не тільки дає змогу обходити санкції, а й становить серйозну екологічну загрозу для всього світу.

Проти сотень суден цього тіньового флоту РФ і пов'язаних із ними компаній регулярно запроваджують нові санкції, причому не тільки з боку ЄС. Однак наразі ці обмеження не змогли повністю зупинити реалізацію російської нафти в обхід цінової стелі.

Related posts