Рубен Аморім у Манчестер Юнайтед: хто стане новим тренером замість тен Хага?


Чутки виявилися достовірними: Рубен Аморім офіційно призначений новим головним тренером "Манчестер Юнайтед". Спеціаліст переходить до "МЮ" з "Спортінга", де він, до речі, займав першу позицію в чемпіонаті Португалії. Контракт між сторонами укладено до червня 2027 року з можливістю продовження. Манкуніанці виплатять 11 мільйонів євро за 39-річного португальця. Цікаво, що Аморім почне виконувати свої обов'язки лише з 11 листопада, а до цього моменту команду очолюватиме легендарний Руд ван Ністелрой.

Протягом останніх кількох років ім'я Аморіма неодноразово згадувалося у зв'язку з багатьма клубами з провідних європейських ліг. У 2024 році він, за інформацією ЗМІ, розглядався як можливий кандидат на пост головного тренера в таких командах, як "Барселона", "Ліверпуль" і "Челсі", а також вів перемовини з "Вест Хемом", хоча згодом визнав, що це рішення було помилковим. Рубена також активно вважали потенційним наступником Пепа Гвардіоли в "Манчестер Сіті" після оголошення про укладення угоди з спортивним директором "Спортінга" Уго Віаною. Проте врешті-решт португалець опинився в червоній частині Манчестера.

Аморім почав працювати на високому рівні відносно нещодавно. У 2019 році йому представилася можливість очолити "Брагу" після роботи з молодіжною командою. Після того, як Рубен виграв свій перший матч з рахунком 7:1 проти "Беленсенеша", "Брага" швидко стала командою, здатною перемогти практично будь-якого суперника, принаймні, в Португалії. З середини січня до середини лютого "каноніри" двічі зустрічалися з "Порту" та "Спортінгом", а також один раз із "Бенфікою". Календар був максимально складним, але "Брага" виграла всі 5 матчів, включаючи фінал Кубка ліги проти "Порту".

Аморім здобув свій перший трофей лише через місяць і два дні після старту своєї кар'єри на посаді головного тренера. У березні 2020 року "Спортінг" зробив рішучий крок, витративши 10 мільйонів євро — це була третя за величиною сума відступних за тренера на той час. "Леви" найняли спеціаліста, який мав менше ніж чотири місяці досвіду роботи на професійному рівні. Керівництво "Спортінга" стало предметом насмішок, але це виявилося вкрай вдалим рішенням. "Леви" ризикнули, заплативши значні кошти за молодого тренера, і хоча вони довго не могли досягти успіху, зрозуміло, чому їм потрібно було здійснити такий радикальний крок.

На момент приходу Аморіма "Спортінг" не вигравав чемпіонат майже 18 років. З 2009 року "леви" фінішували на другому місці лише двічі, і 4 рази за це століття завершували кампанію за межами трійки лідерів. Але наприкінці його першого повноцінного сезону (2020/21) біля керма, "Спортінг" поклав край своїй серії без трофеїв. "Леви" стали чемпіонами Португалії, програвши лише один матч у всій кампанії - "Бенфіці". Вони не змогли повторити цей подвиг наступного сезону, посівши друге місце після "Порту", а потім повністю вибули з трійки лідерів у кампанії 2022/23, після чого навколо Аморіма та його майбутнього почали виникати питання.

У сезоні 2023/24 Рубен Аморім знову привів "Спортінг" до чемпіонства, здобувши титул з десятиочковим відривом від "Бенфіки". Поточну кампанію "леви" розпочали з дев'яти поспіль перемог у своїх перших матчах ліги. З моменту початку сезону 2015/16 до приходу Рубена "Спортінг" набрав 347 очок у Прімейрі, що значно поступалося показникам "Бенфіки" (396) та "Порту" (381). Після призначення Аморіма "Спортінг" здобув 372 очки в лізі, що на 7 більше, ніж "Порту", і на 27 більше, ніж "Бенфіка". Завдяки йому "леви" опинилися в набагато кращій позиції, ніж були до його приходу.

Тепер одне з головних питань полягає в тому, як Аморім проявить себе у "МЮ", і як гратиме команда під його керівництвом. Чи збирається він все зруйнувати та почати з нуля із системою, яка абсолютно нова для цієї групи гравців? Чи дозволить він футболістам підкоригувати те, що не працювало раніше? Поки що неможливо відповісти на це питання, але можна подивитися на те, як грав "Спортінг" під керівництвом фахівця. Одним із найвизначніших аспектів роботи Рубена є той факт, що він майже завжди використовує трійку захисників. Це важливо, тому що "Юнайтед" дуже рідко вибудовувався таким чином, особливо під керівництвом тен Хага.

Аморім здебільшого використовує тактичну схему 3-4-3, яка іноді адаптується до формату 3-4-2-1. У цьому випадку фулбеки активно підключаються до півзахисту, а центральні хавбеки змінюють свої позиції в залежності від того, чи команда атакує, чи захищається. В іншому варіанті він застосовує ромб, в якому один з захисників виконує роль опорного півзахисника, а нападник стає "вершиною" цього ромба. Два центральні хавбеки у цій конфігурації займають позиції трохи ширше, а вінгери підтримують форварда. Загалом Рубен вважається прагматичним тренером. Його команда "Спортінг" часто організовувалася в низький блок під час ігор з суперниками однакового або вищого рівня. Однак у цьому немає нічого поганого, якщо це приносить результати.

Аморім надає великого значення контролю м'яча. Від початку минулого сезону "Спортінг" реалізував 173 позиційні атаки, кожна з яких включала щонайменше 10 передач і завершувалася або ударом, або дотиком м'яча в штрафному майданчику суперника. Це на 30 атак більше, ніж у будь-якої іншої команди Прімейри. Незалежно від тактики, яку обирають його команди, основна увага зосереджена на організації гри через центральну зону. У цьому процесі ключову роль відіграють захисники. Серед тих, хто зіграв не менше 1000 хвилин у вищому дивізіоні Португалії з початку сезону 2023/24, гравці "Спортінга" Матеус Рейс (12,6) та Гонсалу Інасіу (13,9) займають перші місця за кількістю розвиваючих атаку передач за 90 хвилин.

Скептики можуть зауважити, що тен Хаг мав вражаючий досвід роботи до свого призначення в "МЮ". Голландець здобув репутацію шанованого тренера з чітким стилем гри, проте йому не вдалося реалізувати свої амбіції на "Олд Траффорд", хоч він і докладав максимальних зусиль, аби зробити команду більш згуртованою і стабільною. Завдання в "Юнайтед", а також у Прем'єр-лізі, суттєво відрізнятиметься від його діяльності у "Спортінгу". Проте Аморім має досвід у розвитку молодих талантів, покращенні ігрових показників футболістів і здобутті трофеїв. Він вирізняється харизмою, має свій унікальний стиль та сильну особистість.

На перший погляд, є багато причин для оптимізму, але те саме говорили і перед призначенням тен Хага. Справа в тому, що невдачі "МЮ" мають глибше коріння, ніж неправильна тактика або неправильний вибір складу. Манкуніанцям знадобляться роки, щоб досягти того рівня, на якому клуб функціонуватиме як єдиний механізм. У цьому сенсі Аморім піде мінним полем. Хтось колись зрештою зробить те, що не вдавалося жодному тренеру з часів Алекса Фергюсона, і поверне "МЮ" на вершину англійського футболу. Але для цього потрібно багато працювати. Аморім - молодий, енергійний та перспективний фахівець, тож він спробує.

Сергій Завалко, на основі матеріалів видання The Analyst.

Related posts