Сенат виступив єдиним фронтом проти Путіна – США мають намір запровадити жорсткі санкції.
У Сенаті США ситуація напружена. 81 голос з 100 підтримує ідею покарання Путіна, який маніпулює Трампом. Такої єдності серед сенаторів не було вже давно. Проте Рубіо виступає за паузу - можливо, Путін все ж змінить свою позицію? На даний момент сенатори вирішили відкласти рішення ще на чотири дні. А як реагує Трамп?
У Сенаті США спостерігається зростаюча нетерплячість стосовно запровадження санкцій проти Росії. Двопартійна ініціатива, запропонована республіканцем Ліндсі Гремом і демократом Річардом Блументалем, отримала підтримку вже 81 сенатора з 100. У ці дні в Вашингтоні об'єднати таку кількість сенаторів навколо спільної ідеї є надзвичайно складним завданням.
"Попри наше бажання досягти миру, нам, а також більшості сенаторів, стає все більш зрозуміло, що Путін займається маніпуляціями. Якщо ці ігри продовжаться, Сенат США готовий вжити заходів", - йдеться в спільній заяві Грема і Блументаля. Аналогічний законопроєкт також був представлений у Палаті представників.
Окрім прямих санкцій, законопроєкт передбачає вторинні санкції і введення 500% тарифу на імпорт від країн, які купують російську нафту, газ, уран, та інші продукти. Передовсім це стосується Китаю. "Без економічної підтримки Китаю військова машина Путіна повністю зупиниться", - пишуть автори документу.
Втім, наразі республіканці чекають зеленого світла від Дональда Трампа, щоб винести ініціативу на голосування. Таку позицію зайняв лідер республіканської більшості сенатор Джон Тун - і її поділяє частина партії. Хоча дехто з цим не погоджується.
"Я поважаю позицію лідера Туна. Але в якийсь момент ви просто не зможете ігнорувати 81 підпис", - прокоментував журналістам сенатор Кевін Креймер з Північної Дакоти.
"Я не потребую жодних вказівок. Я вже чекав досить довго. Мені зрозуміло, що Путін маніпулює нами протягом останніх кількох місяців, і я не вважаю, що Сполучені Штати повинні це терпіти. Ми повинні винести законопроєкт на голосування і притягнути Путіна до відповідальності", - заявив сенатор з Індіани Тодд Янг.
"Ми прагнемо просуватися вперед, щоб Путін усвідомив нашу рішучість. Він заважає президенту Трампу, і це нас не влаштовує," - заявила сенатор від Айови Джоні Ернст.
Багато осіб у Вашингтоні очікували, що Білий дім ухвалить рішення про санкції після зустрічі в Стамбулі та чергової відмови Росії від мирних переговорів. Проте, після телефонної розмови з Путіним, Трамп заявив, що наразі не планує запроваджувати обмеження. "Я вважаю, що існує можливість для прогресу, і введення санкцій може лише ускладнити ситуацію. Але, можливо, настане момент, коли це стане необхідним", - додав він.
Цю думку на слуханнях у Сенаті висловив держсекретар Марко Рубіо. "Якщо ви почнете з погроз санкцій, росіяни зупинять діалог з нами", - зазначив він. Також він підкреслив, що у разі відсутності прогресу з боку Росії, адміністрація президента може розглянути можливість запровадження таких заходів.
Одночасно сенатори Ліндсі Грем і Річард Блументаль висловили думку, що якщо Росія не запропонує вагомий план для досягнення мирного врегулювання в найближчі дні, США не планують зволікати з реагуванням. Згідно з інформацією від журналістів, деякі члени Сенату відстоюють ідею проведення голосування щодо санкцій після Дня пам'яті, який цього року відзначається 26 травня.