Скільки насправді вартують природні ресурси України і які вигоди з цього матимуть Сполучені Штати: відповіді на ключові запитання.
Україна та США за результатами кількох тижнів напружених переговорів підписали угоду про корисні копалини. Документ значно відрізняється від тієї версії, яку ще нещодавно озвучували в ЗМІ. В угоді немає згадок про "борг" України за вже надану допомогу, однак також не містяться і конкретні військові гарантії.
Детальніше про зміст угоди та ключові аспекти українських рідкоземельних металів читайте в статті на OBOZ.UA.
Яка вартість корисних копалин в Україні?
Насправді точно оцінити вартість корисних копалин практично неможливо. По-перше, розвідано тільки частину родовищ. Тобто насправді ніхто не може чітко сказати, які в Україні запаси газу, чи, наприклад, графіту. Тому найчастіше кажуть про "розвідані запаси". По-друге, неправильно оцінювати вартість, підраховуючи актуальні ціни на розвідану кількість корисних копалин в родовищі.
Для освоєння ресурсів необхідні значні інвестиції, впровадження новітніх технологій, а також тривала праця, що може займати місяці чи навіть роки. Як правило, ринкові умови формують ціну будь-якого активу — вартість визначається тим, скільки покупці готові заплатити. Проте українські родовища не підлягають продажу.
Якщо розглядати лише вартість ресурсів, то за даними Forbes, ця сума становить $14,8 трлн. Більше 70% від загальної вартості зосереджено в трьох регіонах – Донецькій, Дніпропетровській та Луганській областях. Що стосується складу корисних копалин, то кам'яне вугілля становить 62% від загальної вартості, залізна руда – 14%, а решта активів складає менше 5%. Загальний обсяг мінеральних ресурсів в Україні оцінюється в 111 млрд тонн. Більшість фахівців, які були опитані, утрималися від надання власних оцінок.
Голова наглядової ради ТОВ "Інститут геології", кандидат геологічних наук Андрій Локтєв поділився з OBOZ.UA своїми думками: "Оцінка вартості корисних копалин завжди залишається під питанням і має спекулятивний характер". Він зауважує, що реальну прибутковість інвестицій слід аналізувати на прикладі конкретних проектів. У деяких випадках повернення інвестицій може відбутися за три-чотири роки, тоді як в інших ситуаціях цей процес може затягнутися до десяти років.
Відповідно до інформації, наданої Державною службою геології та надр України:
Доктор геологічних наук, професор Володимир Михайлов в інтерв'ю для "Главком" заявив, що вартість запасів перебуває на рівні 5 млрд доларів. При тому він також зазначив, що точно порахувати неможливо.
Наскільки вигідна для нас ця угода і які її основні аспекти?
Локтєв розповідає OBOZ.UA: "відповідно оприлюднених деталей, це однозначно хороша угода". Зазначимо, угода стосується запасів та родовищ газу, алюмінію, сурми, миш'яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді тощо (всього 57 мінералів).
Головне - Україна зберігає за собою право власності на всі родовища. Разом зі США буле створено спільний фонд, який буде фінансувати видобуток природних ресурсів. Україна має поповнювати фонд половиною всіх доходів від нових ліцензій, роялті. Також поповнювати фонд будуть і США. При тому якщо вони передаватимуть зброю Україні, то на вартість цієї військової допомоги буде зростати їх внесок у фонд.
Фонд буде приймати участь в інвестиційних проєктах, а прибуток ділитиметься зі США (однак не одразу). При тому ще багато деталей треба буде узгоджувати. Перші 10 років прибутки не розподіляються, а повністю реінвестуються в українську економіку. Потім - можуть бути розподілені між партнерами. Управління Фондом здійснюється на паритетних засадах між Україною та США. США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології в українську економіку.
Оригінальний текст угоди між США та Україною щодо корисних копалин:
"Це рішення знаменує новий етап у нашій співпраці зі Сполученими Штатами. Ми отримуємо не тільки фінансові інвестиції, а й стратегічного партнера, з яким будемо спільно працювати над розвитком економіки та впровадженням інновацій. Підписання цієї угоди стало результатом тривалих і наполегливих переговорів. Я висловлюю вдячність усім членам переговорних команд за їхню професійну роботу та зусилля. Завдяки злагодженій діяльності обох сторін нам вдалося виробити взаємовигідну угоду для наших країн. Ця угода підкреслює прагнення США підтримувати досягнення довгострокового миру в Україні та визнає внесок України в глобальну безпеку", - зазначила Юлія Свириденко, перша віцепрем'єрка та міністерка економіки.
У наведеному документі відсутні чіткі військові гарантії для України, на чому неодноразово акцентував увагу президент Володимир Зеленський. Проте, варто зазначити, що Україна також не визнала наявність боргу перед США за отриману допомогу в рамках цієї угоди і не погодилася передавати доходи до новоствореного фонду з діючих проєктів, тоді як попередня версія угоди містила такі положення.
Для того щоб доходи з Фонду не підлягали вилученню протягом наступних 10 років, необхідно оформити відповідний додатковий документ. У чинній угоді ця умова не відображена.
Угода не зачепить вже працюючі проєкти (та видані ліцензії). А їх дуже багато
Аналітики R&D центру YouControl підрахували, що в Україні право користуватись надрами вже мають 2268 компаній та 78 фізичних осіб. Володіють цими компаніями громадяни 51 країни. "В цілому 2 268 компаній і 78 фізичних осіб мають 3 482 дійсні спеціальні дозволи на користування українськими надрами. Більшість компаній-власників таких спецдозволів мають по одному дійсному дозволу, проте є ряд компаній, де їхня кількість сягає кількох сотень або десятків", - зазначили в YouControl.
Наприклад, АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" отримала спеціальний дозвіл на експлуатацію 5 з 50 критично важливих мінеральних ресурсів. У жовтні 2024 року державну частку акцій було викуплено на аукціоні компанією ТОВ "Цемін Україна", яка є частиною корпоративної групи, що очолює Насіб Хасанов.
Приватний сектор включає значні компанії, такі як "СКМ", "Смарт-холдинг", "Західнадрасервіс", "Істван" та "АТБ". Крім того, в структурі власності 351 компанії виявлено участь іноземних інвесторів з 51 країни, серед яких найбільшу активність демонструють Кіпр, Нідерланди, Швейцарія та Великобританія, як зазначено в розслідуванні.
Через юридичні компанії право користуватись українськими надрами вже отримали тисячі компаній, які належать, в тому числі, іноземцям. На них не розповсюджуватимуться умови угоди. При тому нові родовища приватній компанії без консультацій не вдасться.
"Кожний державний орган України, що уповноважений видавати ліцензію або спеціальний дозвіл на користування надрами для будь-яких активів, що стосуються природних ресурсів, повинен включити до такої ліцензії або спеціального дозволу, а також до пов'язаної з ними угоди про умови користування надрами або угоди про розподіл продукції з надрокористувачами положення, яке вимагає, щоб одержувач...надавав відповідну інвестиційну інформацію Партнерству", - йдеться в угоді. А якщо Фонд (Партнерство) захочуть приймати участь в конкурсі, заборонено пропонувати конкурентам кращі умови.
Здається, що угода викликала задоволення як у Сполучених Штатах, так і в Україні. "Ми підписали угоду, яка гарантує безпеку наших інвестицій і дозволяє нам розпочати видобуток. Це також вигідно для України, оскільки американська присутність на місцях видобутку сприятиме захисту країни та запобіганню втручанню недобросовісних осіб у зони проведення робіт", - зазначив президент США Дональд Трамп під час інтерв'ю з NewsNation.
Трамп має намір отримати прибуток, інвестуючи в українські природні ресурси, перевищуючи тим самим витрати США на підтримку України. Проте реалії свідчать, що швидких результатів очікувати не варто. Видобуток корисних копалин є тривалим і капіталомістким процесом.
"Україна стане справжнім лідером у видобутку корисних копалин лише за умови впровадження сучасних технологій та екологічних практик. Найважливішим аспектом є глибоке збагачення і переробка руд рідкісних і рідкоземельних елементів", - зазначив у коментарі OBOZ.UA кандидат геологічних наук Андрій Локтєв.
Багато буде залежати і від того, які наступні угоди підпише Україна. Однак в цілому документ, який від імені України підписала Юлія Свириденко, значно кращий, ніж ті версії, які ще нещодавно публікувались в ЗМІ. В ході переговорів вдалось виключити цілу низку спірних умов.