Справа захисту Харківської області: судові процеси над колишніми військовими начальниками та відгуки громадськості.
Одного із фігурантів справи двічі затримали
Правоохоронні органи затримали двох українських генералів та полковника, які раніше обіймали командицькі посади у Збройних Силах України.
Їм інкримінують службову недбалість, через яку російські війська змогли оволодіти певними територіями Харківської області в травні 2024 року.
Нещодавно суд обрав запобіжні заходи фігурантам справи. Двом - із правом внесення застави.
Дізнайтеся, як розвиваються події, пов'язані зі скандалом навколо генералів, та як на це відреагувала громадськість, у статті на ТСН.ua.
Трьох представників Збройних Сил України було затримано через недбале виконання своїх службових обов'язків, що призвело до втрати частини території Липецької сільської громади Харківського району у травні 2024 року. Це також вплинуло на особовий склад та озброєння бригади і викликало зрив заходів з забезпечення надійної оборони державного кордону України, повідомляє Офіс Генерального прокурора.
У Печерському районному суді Києва 21 числа відбулися слухання, на яких розглядалися питання про запобіжні заходи для трьох військовослужбовців, яких підозрюють у неналежній обороні під час наступальних дій на півночі Харківської області у 2024 році.
ТСН.ua повідомляв раніше, що фігурантами справи є бригадний генерал Юрій Галушкін (екскомандувач оперативно-тактичного управління "Харків"), генерал-лейтенант Артур Горбенко (екскомандир 125 (львівської) бригади територіальної оборони) та полковник Ілля Лапін (колишній командир 415 батальйону 23 ОМБр).
Як повідомляє Суспільне, Горбенку призначили два місяці перебування під вартою з правом вийти з СІЗО під заставу у 25 мільйонів гривень. Галушкіну - тримання під вартою з альтернативою внесення застави в сумі п'ять мільйонів гривень. А Іллю Лапіна триматимуть під вартою 60 днів без права внесення застави. Він планує оскаржувати це рішення.
У середу, 22 січня, під заставу в п’ять мільйонів гривень було звільнено Галушкіна. Однак пізно ввечері співробітники Державного бюро розслідувань повторно затримали його.
У Державному бюро розслідувань повідомили, що в процесі розслідування були виявлені нові обставини, що стосуються прориву фронту на Харківщині. Виявилось, що колишній командувач оперативно-тактичного угрупування "Харків" неправильно оцінив можливості супротивника та ситуацію на своїй ділянці фронту, що призвело до того, що бійці 125-ї окремої бригади територіальної оборони самовільно покинули поле бою.
У відомстві повідомляють, що військовий начальник не звернув уваги на наявні дані розвідки, оцінивши наступ російських сил у цій зоні "як малоймовірний". Внаслідок цього він видавав накази та вказівки своїм підлеглим, які не відповідали реальному становищу, що врешті-решт призвело до серйозних трагедій на фронті.
Внаслідок помилок у командуванні та несанкціонованого залишення зайнятих позицій бійцями та окремими підрозділами 125-ї окремої бригади територіальної оборони було втрачено стратегічну ініціативу. Це дало можливість противнику просунутися в оборонні позиції бригади на відстань до 10 км, що, в свою чергу, дозволило їм знову вести артилерійський обстріл Харкова.
Також в результаті таких дій лише за першу добу наступу ворога було поранено, вбито або пропало безвісти майже сотня наших військовослужбовців.
Галущенку незабаром пред'являть нову підозру відповідно до частини 5 статті 27 та статті 429 Кримінального кодексу України: у сприянні самовільному залишенню поля бою або відмові від використання зброї.
Президент України Володимир Зеленський, під час свого вечірнього звернення до українок та українців 21 січня прокоментував затримання воєнкомів та зазначив, що злочинні помилки в керівництві бригадами потребують розслідування та справедливих відповідей.
"Сьогодні теж є хороша робота Служби безпеки України, ДБР, Національної поліції, прокуратури щодо справедливості в Україні, зокрема у військових справах. І грошовиті "воєнкоми", і ситуації, як на Харківщині, коли російська армія намагалася окупувати нашу землю і знову вийти на Харків, і злочинні помилки в керівництві бригадами - усе це потребує розслідування та справедливих відповідей", - сказав Зеленський.
Арешт і суд над колишніми високопосадовцями ЗСУ викликали значний резонанс у суспільстві. Громадська думка виявилася розділеною: одні вважають, що такі кроки можуть призвести до "дестабілізації" військових сил і "підриву авторитету армії", тоді як інші висловлюють думку про необхідність справедливості.
Варто зазначити, що багато військових висловили свою підтримку Юрію Галушкіну.
Журналістка ТСН Юлія Кирієнко-Мерінова охарактеризує судовий процес над офіцерами як "спробу зневажити армію та продемонструвати, що ці офіцери вважаються нікчемними в рамках системи".
Начальник Департаменту патрульної поліції генерал Євгеній Жуков коментуючи справу зазначив, що їх мають розглядати грамотно та з честю.
Як вважає Жуков, підсудний повинен бути форменому одягові, за столом, поряд з адвокатом, з високо піднятою головою, "а не в клітці, як небезпечний злочинець".
Офіцер Збройних сил України Мирослав Гай охарактеризував друге затримання Галушкіна як "типово московський підхід". Він вважає, що такі дії є формою катування з боку ЗСУ. У свою чергу, військовослужбовець Дмитро Марченко висловив думку, що суд над цими військовими призводить до руйнування армії та деморалізації військових.
Мер Львова Андрій Садовий разом із екс-мером Рівного Олександром Третяком висловили підтримку Юрію Галушкіну.
"Це справжнє приниження! Арешт генерала Галушкіна, який боровся за Україну, завдає серйозного удару всім, хто підтримує нашу країну! Судова система, на жаль, підкорюється наказам з верхів", - зазначив Третяк у своєму дописі на Facebook.
За його словами, у суді знайдуть будь-які причини, що заплямувати репутацію та посадити.
Своєю чергою Садовий сподівається, що суд врахує той факт, що Галушкін будучи на пенсії, вирішив відправитись на фронт.
Командир роти вогневої підтримки 112 бригади ТрО Максим Грищук також висловив свою підтримку Галушкіну.
"Не буду давати оцінку кримінальному провадженню, але маю повне моральне право підтримувати та висловлюю свою повагу та підтримку Юрію Алімовичу", - написав він.
Ольга Кириленко, журналістка Української Правди, в своєму пості на Facebook поділилася інформацією про версію подій, яку навів колишній комбриг 125 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ Артур Горбенко. За словами Горбенка, прорив на Харківщині відбувся внаслідок недостатньої кількості особового складу та озброєння.
"Залякуючи і нагинаючи людей, які вклали у свої підрозділи душу, час і знання, ми суттєво звужуємо коло тих хороших людей, хто хоче й може обійняти посаду комбрига - яка страшенно виснажлива, невдячна і, звісно, зі своїм кладовищем", - написала журналістка.
На відміну від підтримки колишніх керівників, військовий Олександр Бабіч, відомий під позивним Док, виступає за арешт екс-командирів. Він підкреслює, що через безвідповідальність такого керівництва загинув його товариш.
Нагадаємо, що раніше ТСН.ua інформував про рішення суду стосовно запобіжного заходу для колишнього командира 155-ї механізованої бригади "Анна Київська" Дмитра Рюмшина.