Судді на дев'ять років без переслідування: як функціонуватиме Трибунал проти Путіна.

Як функціонуватиме Спеціальний трибунал щодо Росії в статті РБК-Україна.
Його мета полягає в тому, щоб зосередитися виключно на аспекті незаконного вторгнення Російської Федерації, а не на питаннях воєнних злочинів чи злочинів проти людяності, які будуть розглядатися окремо в рамках Міжнародного кримінального суду або національних правових систем.
Агресивний злочин визначається як акт застосування сили, що суперечить принципам Статуту ООН. Цей вид злочину отримав назву "злочин влади", оскільки відповідальність за нього покладається на вищі військово-політичні еліти держави.
Агресивний злочин визначається як дія, що полягає у використанні військової сили проти іншої країни, що суперечить нормам Статуту ООН.
Він вважається "злочином керівництва", тобто стосується тих, хто перебуває при владі й ухвалив або сприяв ухваленню рішення про початок війни", - пояснюють у коментарі РБК-Україна в прес-службі Ради Європи.
Чотирицять країн вже висловили своє бажання створити Трибунал. Наступним етапом стане тривалий процес його затвердження в парламентах цих націй. Передбачається, що орган почне свою діяльність не раніше ніж у 2026 році.
Після процесу ратифікації розпочнеться формування судової колегії: буде обрано 15 суддів на термін дев’ять років, а також прокурора на сім років без можливості повторного обрання. До участі у відборі будуть допущені юристи з "високими етичними стандартами", при цьому громадянство країн-членів не є обов'язковою вимогою.
Незважаючи на можливість висунення звинувачень проти Путіна, довести його до відповідальності, особливо в його відсутність, залишається малоймовірним, поки він залишається на посаді.
"У випадку з членами "трійки" обвинувальний висновок не може бути затверджено, поки вони залишаються на посаді. У таких випадках ордер на арешт видаватися не буде, а слідчий суддя буде зобов'язаний призупинити справу доти, доки особа не залишить посаду", - зазначає виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів та експерт з міжнародного права Марк Елліс у коментарі РБК-Україна.