Трамп із ролі миротворця став розпалювачем конфліктів: FT проаналізувало потенційні загрози.

Приєднання США до війни несе в собі величезний ризик ще більшого загострення ситуації на Близькому Сході, що поставить під загрозу безпеку як США, так і Ізраїлю, пише видання.
Нанісши удари по Ірану та вступивши у конфлікт Ізраїлю з Ісламською Республікою, президент США ризикує більше ніж будь-коли за свій термін на посаді, який триває вже чотири з половиною роки, повідомляє Financial Times.
Основна надія Трампа полягає в тому, що Іран та його союзники в регіоні Близького Сходу настільки вразливі, що президент США може оцінювати своє втручання як успішне та обмежене. Крім того, він сподівається, що наляканий Тегеран швидко шукатиме угод, а не мстився за завдані удари, як зазначається в публікації.
"Якщо Трамп правий, йому вдасться реалізувати зовнішньополітичну мету Сполучених Штатів, підтримувану кількома адміністраціями, - ліквідацію ядерної загрози з боку Ірану - і зробить це з відносно низькими витратами", - зазначає публікація.
У той же час, варто підкреслити, що цей крок супроводжується значними ризиками подальшого загострення ситуації в регіоні Близького Сходу. Це може поставити під загрозу безпеку як Сполучених Штатів, так і Ізраїлю, і обернутися негативно для президента, який раніше запевняв, що не має наміру втягувати країну у нові міжнародні конфлікти.
"Всё зависит от реакции иранского режима, и в данный момент неясно, какие у него есть возможности и намерения. Однако иранская сеть в регионе по-прежнему представляет собой серьезную угрозу, обладая потенциалом для создания дополнительной нестабильности и террора, если решит это сделать", - отметил старший научный сотрудник Вашингтонского института ближневосточной политики Брайан Катулис.
Видання зауважило, що під час своєї передвиборчої кампанії 2024 року Трамп стверджував, що у другому терміні стане миротворцем, який розв'язуватиме глобальні конфлікти, а не провокуватиме нові, але, опинившись під впливом прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, він побачив в ударі по Ірану шанс стати лідером, здатним застосувати американську військову силу.
У суботу Трамп, здавалося, отримував задоволення від свого переходу від політики ізоляціонізму до агресивнішого підходу. Президент надів червону кепку з написом "Зробимо Америку знову великою" та зібрав своїх ключових радників у ситуаційній кімнаті Білого дому. Під час свого виступу після військових атак він попередив, що готовий розширити військову кампанію проти Ірану, якщо виникне така необхідність.
На думку Дани Строул, колишньої заступниці помічника міністра оборони з питань Близького Сходу, яка нині займається дослідженнями у Вашингтонському інституті близькосхідної політики, агресивний підхід Трампа щодо Ірану є несумісним з його попередніми поглядами на зовнішню політику.
"Трамп не раз висловлював своє бажання до ведення дипломатичних переговорів, прагнення укласти угоди та бажання, щоб його оцінювали за ті війни, в які Сполучені Штати не втягнулися," - зазначила вона.
Демократичний сенатор Кріс Ван Холлен висловив осуд на адресу Трампа за його рішення щодо участі у конфлікті, підкресливши, що в найближчі дні президент може зіткнутися з внутрішньою критикою.
Колишній представник Державного департаменту США по Близькому Сходу, Аарон Девід Міллер, який тепер займається діяльністю у Фонді Карнегі за міжнародний мир, зазначив, що у Трампа є "значний політичний простір" для продовження військових дій, особливо у випадку, якщо Іран відповість ударом. Проте він також попередив, що це вікно можливостей може закритися дуже швидко, якщо конфлікт розшириться або призведе до нової енергетичної кризи.
"Як реагуватимуть американці, якщо почнуть гинути їхні співвітчизники, а ціна на нафту підніметься вище $100 за барель - це вже окреме питання," - підкреслив Міллер.
У той же час Джек Рід, провідний демократ у Комітеті Сенату з оборонних питань, охарактеризував можливий вступ США у конфлікт з Іраном як "величезну авантюру президента Трампа". Він зауважив, що "досі ніхто не може сказати, чи виправдає це рішення себе".
Як раніше інформував УНІАН, в ніч на 22 червня Сполучені Штати завдали удару по ядерним установкам Ірану, зокрема по Фордо, Натанзу та Ісфахану. Виступаючи перед журналістами, Трамп заявив, що на головний об'єкт — Фордо — було скинуто повний арсенал бомб. Він висловив подяку "славетним американським військовим" і підкреслив, що "немає жодної іншої армії у світі, здатної на таке".
Президент США також висловив думку, що Іран зобов'язаний терміново укласти мир. В іншому випадку, Америка готова завдати "набагато масштабніших" ударів по ядерній інфраструктурі цієї країни. Він підкреслив, що ще залишається безліч цілей, і хоч "сучасний удар був найскладнішим" і, можливо, найбільш руйнівним, у разі відсутності швидкого миру, США "націляться на інші об'єкти з точністю, швидкістю та професіоналізмом".
Газета NYT повідомила, що Іран знаходиться на порозі конфлікту з США після удару по його ядерних установках. У відповідь Тегеран оголосив про свою готовність до серйозної реакції, підкресливши ризики дестабілізації у всьому регіоні.