Трамп має намір знизити ціни на нафту. Наскільки це здійсненно, і який буде вплив на Росію?


Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп зробив енергетичну політику однією з основ своєї кампанії, пообіцявши скоротити бюрократичну тяганину та стимулювати американських виробників нафти до збільшення видобутку.

Основна мета цього заходу полягає у зменшенні цін на паливо для американських споживачів. Проте зниження цін на нафту торкнеться не лише ситуації в США, але й глобального ринку. Зокрема, це вплине на Росію, яка фінансує свою військову агресію проти України за рахунок доходів від експорту вуглеводнів.

Чи має Трамп намір реалізувати свої обіцянки, дані під час виборчої кампанії? Які кроки для цього потрібно вжити та які можуть бути наслідки для військового потенціалу Кремля?

У рамках одного з інтерв'ю перед виборами, коментуючи своє уявлення про енергетичне майбутнє Америки, Трамп підкреслив: "Ми будемо бурити, маленька! Бурити". Ця фраза, в оригіналі звучить як "Drill, baby, drill", стала, напевно, найбільш резонансною обіцянкою республіканця стосовно енергетичної стратегії країни.

Він у цілому запевнив, що має намір розширити програми в сфері нафти і газу, аби "активізувати видобуток внутрішніх енергетичних ресурсів, зменшити підвищення цін на бензин, дизельне паливо та природний газ, сприяти енергетичній стабільності союзників США по всьому світу, ліквідувати соціалістичний 'Зелений новий курс' та гарантувати, що Сполучені Штати більше не залежатимуть від іноземних постачальників енергії".

Проте, після виборів обіцянки політиків часто виявляються лише порожніми словами.

Чи має намір наступний президент США здійснювати вплив на вартість енергоресурсів? На переконання Володимира Дубовика, директора Центру міжнародних досліджень, Трамп намагатиметься знизити ціни на нафту, щоб зменшити витрати на пальне, оскільки це є критично важливим питанням для більшості громадян США.

"Трамп неодноразово підкреслював, що під час президентства Байдена ціни значно зросли, а він стане тим лідером, який зможе їх знизити. У такому випадку він зможе виконати свою обіцянку та заявити американцям: 'Ось, тепер вам жити краще, ніж було за Байдена'. Це дозволить йому зміцнити підтримку, яку він нещодавно здобув", – зазначив Дубовик.

Ця політика вплине на російський нафтовий сектор та доходи державного бюджету країни-агресора. "При ціні нафти в 100 доларів за барель Путін здатний продовжувати війну, але коли вартість опускається до 40 доларів, це стає неможливим," - підкреслив Трамп під час свого виступу в Економічному клубі Нью-Йорка у вересні 2024 року.

Чи реально зменшити ціну на нафту до певної межі, і які кроки для цього потрібно вжити?

Згідно з думками опитаних експертів у сфері енергетичної політики, реалізація такого сценарію виглядає цілком можливою, однак Сполучені Штати не зможуть досягти цього без допомоги. Для значного зниження цін на нафту необхідно залучити підтримку інших ключових виробників. Хто ж входить до цього кола?

Згідно з інформацією, наданою Управлінням енергетичної інформації, Сполучені Штати залишаються провідним виробником нафти протягом останніх шести років, досягаючи середнього видобутку 12,9 мільйона барелів на добу. У грудні 2023 року в країні був зафіксований рекордний обсяг видобутку — 13,3 мільйона барелів. На другій позиції розташувалася Росія з 10,1 мільйона барелів, а третє місце займає Саудівська Аравія з 9,7 мільйона барелів.

У 2023 році три основні компанії забезпечували 40% світового видобутку нафти, що становить 32,8 мільйона барелів на добу. До числа провідних країн-виробників також належать Канада, Ірак, Китай, Іран, Бразилія, Об'єднані Арабські Емірати та Кувейт.

"Збільшення обсягів видобутку потребує узгодження. Виключно дії США навряд чи зможуть знизити ціну на нафту до 40 доларів за барель. Важливо вести переговори, перш за все, з Саудівською Аравією, з якою у Трампа традиційно добрі відносини. Якщо він зробить серйозний запит, думаю, саудити можуть відреагувати на це. Можливо, це буде тимчасовий крок, але він дозволить знизити ціни на нафту", - зазначає Дубовик.

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар поділяє цю думку. Він зазначає: "Ціна на нафту в межах 30-40 доларів за барель є критичною для російської нафтової галузі та економіки в цілому. Однак для досягнення бажаного ефекту потрібно утримувати ціни на такому рівні як мінімум три роки. Лише тимчасове зниження вартості, після якого ціни знову підуть вгору, не принесе істотних результатів. Це, звісно, зменшить доходи до бюджету агресора, але не призведе до катастрофічних наслідків", - підкреслює фахівець.

За його словами, такий ціновий коридор створить проблеми й нафтовидобутку США, передусім сланцевому, собівартість якого значно вища, ніж у Росії.

Інший важливий чинник - Китай. Низька ціна на нафту стимулюватиме ріст його економіки. "Для Трампа Китай - це ворог номер один, якого треба нищити економічно", - додає президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ".

"Перспективи, які окреслює новообраний президент США, виглядають досить тривожно для Росії та Ірану, які потребують фінансування для ведення війни. Проте, як саме це буде здійснено, залишається під знаком питання," - зазначає Гончар.

Експерт Геннадій Рябцев зазначає, що для Путіна ціна на нафту Brent у 60 доларів за барель є значним тиском на бюджет, 50 доларів створюють серйозні проблеми, а 40 доларів - це справжня катастрофа.

"Я не впевнений, що це призведе до завершення війни, адже Путін насправді покладається на її продовження. Війна слугує для Кремля способом уникнути відповідей на численні запитання, які залишаються без уваги з боку росіян. Як тільки конфлікт буде вичерпано, ці питання неодмінно виникнуть", - зазначає Рябцев.

Наразі це лише слова. Відомо, що реалізація цієї стратегії можливе завдяки близьким зв'язкам та позитивним відносинам Трампа з королівською родиною Саудівської Аравії, які традиційно залишалися напруженими у взаєминах з демократами та Байденом.

Саудівська Аравія не стикається з труднощами у збільшенні обсягів видобутку. Трамп також висловлював намір скасувати обмеження на видобуток, тому цілком ймовірно, що це може бути втілено в життя. "Побачимо, як це відбудеться на практиці", - зазначає фахівець.

Незважаючи на зниження цін на нафту марки Brent з понад 90 доларів за барель у квітні 2024 року до приблизно 70 доларів за барель на 14 листопада, а також на введені санкції проти Росії, Кремль все ще успішно отримує значні доходи від експорту нафти. Російська нафта Urals продається зі знижкою близько 10 доларів за барель у порівнянні з Brent.

Наприклад, у вересні експорт нафти з Росії приніс 14,7 мільярда доларів, згідно з інформацією, наданою Russian Oil Tracker від KSE Institute. Це на 600 мільйонів доларів менше в порівнянні з серпнем, коли доходи від експорту досягли 15,3 мільярда доларів.

Ключовими імпортерами російської нафти залишаються Індія, Китай і Туреччина, на які припадають близько 98% від загального обсягу експорту. Незначне падіння нафтових доходів росіян в останні місяці пов'язане саме із зниженням світових цін. При цьому тіньовий танкерний флот Кремля, попри посилення санкцій з боку США, Євросоюзу та Великої Британії, залишається величезною проблемою.

За інформацією KSE Institute, активне використання Росією танкерів з тіньового флоту стало причиною того, що обходити цінові обмеження на нафту для Москви стало звичним явищем. Наприклад, лише в вересні з російських портів відправилися 112 танкерів, які належали до тіньового флоту й були завантажені нафтою. Крім цього, два надвеликі танкери для сирої нафти (VLCC), які не можуть бути завантажені в російських портах через свої розміри, були залучені до процесу перекачування нафти з одного судна на інше (STS).

Згідно з прогнозами KSE Institute, доходи Російської Федерації від експорту нафти при нинішніх цінах та санкційних обмеженнях досягнуть 187 мільярдів доларів у 2024 році, а в 2025 році складе 143 мільярди доларів.

"Недостатнє виконання санкцій може призвести до зростання доходів до 190 мільярдів доларів у 2024 році та 174 мільярдів доларів у 2025 році. Аналітики KSE підкреслюють, що країнам коаліції необхідно вжити рішучих заходів для боротьби з тіньовим флотом."

Представник уряду в бесіді з ЕП підкреслює, що Трамп має активізувати санкції стосовно нафтогазового сектору та нелегального флоту Росії. Чи втілить він це в життя?

Related posts