Трамп в активному режимі. Які заяви та дії нового президента США встигли відбутися за цей тиждень?

У своїй інавгураційній промові Дональд Трамп жодним словом не згадав про російську агресію проти України, однак заявив, що сила США "зупинить усі війни та принесе дух єдності у світ".
21 січня, підписуючи свої перші укази, Трамп паралельно спілкувався із журналістами, зокрема заявивши, що президент України Володимир Зеленський "хоче укласти угоду". Трамп висловив сподівання, що Путін також має бути готовий до неї, бо "він руйнує Росію не укладаючи угоду".
Президент США доручив своєму спеціальному представнику з питань України та Росії Кіту Келлогу завершити війну протягом ста днів, повідомляє The Wall Street Journal. Згідно з інформацією видання, діяльність Келлога є першим етапом у мирних переговорах, які Трамп планує особисто курувати. Проте, поки що неясно, коли саме він планує поїздку в Україну.
22 січня президент Сполучених Штатів у своїй соціальній мережі Truth Social опублікував нову заяву щодо "угоди по Україні". Трамп зазначив, що "цінує російський народ" і завжди підтримував позитивні стосунки з Путіним. Проте він також закликав російського лідера розпочати переговори в даний момент, щоб зупинити конфлікт до того, як він загостриться.
"Якщо угода не буде досягнута найближчим часом, я буду змушений ввести значні мита, тарифи та санкції на всі товари, які Росія постачає до Сполучених Штатів та інших держав", - зазначив Трамп.
23 січня під час свого виступу на Давоському економічному форумі президент США висловив сподівання на те, що Китай зможе допомогти у вирішенні конфлікту, що триває в Україні. Він також зазначив, що має намір знизити нафтові ціни, оскільки вважає, що це може сприяти закінченню війни. Для досягнення цієї мети Трамп планує збільшити видобуток нафти в США та залучити до співпраці інші держави.
"Я також попрошу Саудівську Аравію та ОПЕК знизити ціни на нафту - їх необхідно знизити. Якщо ці ціни знизяться, війна Росії з Україною завершиться миттєво, - заявив Трамп.
Згодом спецпредставник Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог уточнив, що мова йде про ціну 45 доларів за барель.
Також найближчим часом очікується телефонна розмова Трампа і Путіна.
Кіт Келлог (фото: Getty Images)
Водночас Трамп не відкидає ідею придбання американської зброї для України з використанням доходів від заморожених російських активів. Про це розповів Кіт Келлог у своєму інтерв'ю для Fox News. Він підкреслив, що "це питання варте обговорення". Проте, на думку Келлога, "це не є тим рішенням, яке зможе повністю вирішити ситуацію".
Тож загалом для України перший тиждень Трампа, як і очікувалось, не приніс жодних суттєвих зрушень, але стала ще більш очевидною націленість Трампа на укладення "угоди" щодо війни - хоча її параметри досі лишаються незрозумілими.
В інтерв'ю Fox News 23 січня Трамп зазначив, що йому доведеться "виконати багато роботи", адже чимало речей не мало б статися під час президентства Байдена.
Анализ документации
Одним із перших своїх указів Трамп зупинив на 90 днів фінансову підтримку для іноземних держав. Протягом цього періоду планується провести аудит, а відповідні підрозділи Держдепартаменту проведуть оцінку ефективності програм допомоги та їх відповідності зовнішній політиці США. Ця зупинка стосується переважно фінансування, яке надається через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), але не вплине на військову допомогу Україні.
Майк Волц, радник з національної безпеки президента Трампа, ініціював "глибоку перевірку" кількох десятків працівників, які займають посади в Білому домі. Ця міра має на меті забезпечити лояльність співробітників та їх готовність виконувати завдання, поставлені Трампом, без спроб їх саботувати. Як повідомляє Washington Post, під час короткого дзвінка від начальника штабу Волца Брайана Маккормака, чиновникам було оголошено, що їм слід залишити будівлю. Вони отримали вказівку повертатися лише за наказом своїх безпосередніх керівників, які були призначені адміністрацією Трампа.
Зазначимо, що призначення нових людей у команду Трампа йде повним ходом. Частину співробітників президент США може призначати одноосібно. На призначення інших потрібна згода Сенату.
Китай
Під час пресконференції, що відбулася в Овальному кабінеті Білого дому 21 січня, Трамп оголосив про намір запровадити 10% митні збори на всі товари з Китаю, починаючи з 1 лютого. Це ініціатива, про яку він згадував ще під час своєї виборчої кампанії. Напередодні своєї інавгурації Трамп провів телефонну розмову з китайським лідером Сі Цзіньпіном.
"Дзвінок був дуже хорошим як для Китаю, так і для США. Я сподіваюся, що ми вирішимо багато проблем разом, і почнемо негайно. Ми обговорювали баланс між торгівлею, фентанілом, TikTok та багатьма іншими темами. Президент Сі і я зробимо все можливе, щоб зробити світ більш мирним і безпечним!", - написав Трамп у соцмережі Truth Social.
Новопризначений державний секретар США Марко Рубіо провів телефонну бесіду зі своїм китайським колегою Ван І. У ході розмови Рубіо акцентував увагу на відданості США союзникам в регіоні, а також висловив серйозну тривогу щодо тиску, який чинить Китай на Тайвань і в Південно-Китайському морі.
Всемирная организация здравоохранения
Трамп вивів США із Всесвітньої організації охорони здоров'я, однак юридично США вийдуть з Всемирная организация здравоохранения лише у 2026 році - за статутом організації про вихід потрібно повідомити за рік. Трамп критикує організацію ще з 2020 року, на тлі пандемії коронавірусу звинувачуючи її в тому, що вона перебуває під контролем Китаю.
Політик ініціював вихід США з Всемирная организация здравоохранения ще тоді, однак Джо Байден скасував таке рішення.
США є найбільшим фінансовим донором Всемирная организация здравоохранения і виділяють 18% її бюджету.
Трамп знову включив Кубу до переліку країн, що підтримують тероризм.
Президент Байден ухвалив рішення про виключення Куби зі списку країн-спонсорів тероризму 15 січня, незадовго до завершення свого терміну. Варто відзначити, що з кінця 50-х років Куба була під значним впливом Радянського Союзу, а пізніше встановила міцні зв'язки з Росією та Китаєм.
Новий президент США видав указ, згідно з яким Мексиканську затоку перейменували в Американську. Він зазначив, що ця затока має важливе значення для економіки країни.
Боротьба з "підземним урядом"
Трамп ухвалив рішення про створення "Департаменту урядової ефективності", який очолить мільярдер Ілон Маск. Як зазначив сам Трамп, Маск отримає офіс у Білому домі, де працюватиме команда з приблизно 20 осіб. Цей департамент має на меті забезпечити реалізацію рішень виконавчої влади. Спочатку планувалося, що Маск працюватиме в парі з іншим бізнесменом - Вівеком Рамасвамі, але той вирішив зосередитися на інших проектах. Згідно з інформацією Washington Post, причиною такого рішення став конфлікт між Маском і Рамасвамі.
Одночасно Ілону Маску відмовили в можливості отримати офіс у самому серці Білого дому. Це рішення було ухвалене головою адміністрації президента США Сьюзан Вайлз. Вона чітко зазначила, що не підтримує "індивідів, які прагнуть діяти самостійно або стати центром уваги".
Енергетика
Першими своїми указами Трамп оголосив надзвичайний стан у сфері енергетики США. Це рішення надає американським компаніям більшу свободу в видобутку викопного пального. Крім того, відновлено федеральну програму лізингу територій для видобутку нафти та газу, скасовано обмеження на експорт скрапленого газу, а також знято заборону на буріння, включаючи роботи в прибережних водах США.
Також Трамп своїм указом вивів Сполучені Штати з Паризької угоди по клімату, яка має на меті зменшити викиди вуглекислого газу для протидії змінам клімату. Ця дія може призвести до зупинки екологічних ініціатив і уповільнити реалізацію проектів у сфері відновлювальної енергетики, натомість надаючи імпульс певним галузям у поточний момент.
До того ж президент США призупинив оренду нових федеральних вітроенергетичних установок до проведення екологічної та економічної експертизи. За його словами, вітряки потворні, дорогі і завдають шкоди дикій природі. Було скасовано і указ Байдена від 2021 року, який передбачав, що до 2030 року половина всіх нових автомобілів, що продаються у США, будуть електричними..
TikTok
В перший день президентства політик встановив відстрочку на 75 днів щодо заборони ТікТок у США, яка передбачається законом, ухваленим під час каденції Байдена. Трамп почав роботу над угодою про продаж TikTok американській компанії.
У бесіді з Fox News Трамп підкреслив, що медіаплатформа не становить такої серйозної загрози для національної безпеки США, як стверджують її противники, які виступають за її заборону.
"Ви взаємодієте з численною групою молоді. Чи дійсно для Китаю важливо... слідкувати за молодими людьми та дітьми, які переглядають екстравагантні відео?" - риторично висловив президент США, який, очевидно, не є активним користувачем TikTok і має обмежене розуміння контенту, що розповсюджується на цій платформі.
ByteDance, материнська компанія TikTok, має намір укласти угоду для забезпечення доступності свого додатку в США. Як повідомляє Axios, наразі розглядаються кілька можливих рішень, включаючи продаж частини акцій американському інвестору.
Переміщення населення
Трамп оголосив надзвичайний стан на мексиканському кордоні. Виданий указ передбачає посилення контролю на кордоні та надання військовим додаткових повноважень для забезпечення порядку. Розпочалися процеси депортації нелегальних мігрантів зі Сполучених Штатів. Колумбія, одна з країн, куди планується повернення нелегалів, відмовилася їх приймати. У відповідь Трамп оголосив про запровадження 25% мита на всі товари, що імпортуються з Колумбії, а також посилені митні та прикордонні перевірки для громадян і вантажів з цієї країни, а також санкції проти ряду колумбійських політиків.
Крім того, планується запровадження більш суворих вимог для отримання дозволів на працю в США та грін-карт.
Наркокартелі, що займаються контрабандою нелегальних мігрантів з Мексики до Сполучених Штатів, отримали статус іноземних терористичних угруповань. Це відкриває для США нові можливості у боротьбі з ними, включаючи реалізацію військових операцій та введення додаткових економічних санкцій. Також передбачено формування спеціальних оперативних підрозділів для протидії діяльності наркокартелів.
Архівне зображення: тисячі мігрантів з південних регіонів Мексики вирушили пішки до кордону Сполучених Штатів (Getty Images)
Іншим розпорядженням президент США скасував автоматичне надання громадянства всім особам, які народилися на території країни. Це рішення має на меті усунути один із чинників, що спонукає нелегальних мігрантів приїжджати до США. Проте, даний указ вже став предметом судових позовів у кількох штатах, тому його реалізація залишається під знаком запитання.
Міністерство внутрішньої безпеки зупинило кілька програм, що надавали іммігрантам можливість тимчасово залишатися в США. Зокрема, введено заборону на в'їзд до країни біженців з України в рамках програми "Єднання заради України" (U4U), а також з Куби, Гаїті та Венесуели.
Штучний інтелект - Stargate
Трамп започаткував проект під назвою Stargate, який зосередиться на розвитку штучного інтелекту. Очікується, що в найближчі роки в цю ініціативу буде вкладено 500 мільярдів доларів. У рамках Stargate планується співпраця з такими компаніями, як OpenAI, відомою завдяки Chat GPT, а також Oracle, що спеціалізується на програмному забезпеченні для бізнесу, при фінансовій підтримці японського гіганта Softbank. Проект передбачає створення щонайменше 100 тисяч нових робочих місць та розвиток центрів обробки даних по всій території країни.
Помилування осіб, які були засуджені за захоплення Капітолію.
Президент США помилував близько 1270 осіб, засуджених за участь у подіях 6 січня 2021 року та наказав Міністерству юстиції закрити ще близько 300 незавершених справ.
Йдеться про події 6 січня 2021 року, коли Конгрес США планував затвердити результати президентських виборів 2020 року. Дональд Трамп, який не зміг перемогти на виборах, заперечував їх результати та організував масовий мітинг у Вашингтоні. Його заклики "боротися за голоси" були сприйняті частиною учасників мітингу як заклик до атаки на будівлю Конгресу. Внаслідок цих подій загинуло п'ять людей.
Тільки два гендери.
Ще один указ передбачає, що уряд має використовувати термін "стать" замість "гендер". Документи, видані урядом для посвідчення особи, такі як паспорти та візи, базуються на визначенні, яке указ вважає "незмінною біологічною категорією людини як чоловіка чи жінки". В результаті, скасовано кілька указів адміністрації Байдена, які були спрямовані на підтримку расової рівності та боротьбу з дискримінацією щодо представників ЛГБТК+.