В Інституті демографії провели оцінку, визначивши, скільки біженців може повернутися на батьківщину після закінчення війни.
У своєму інтерв'ю для РБК-Україна науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк поділився своїми думками з цього питання.
"Можна говорити, що близько половини може повернутися, а близько половини - не повернеться", - сказав він.
На його думку, відновлення залежить від того, яким чином завершиться ситуація. "Якщо ми отримаємо просто замороження без надійних гарантій щодо неподовження конфлікту, це одне. Але якщо з’являться реальні гарантії, і буде можливість повернути хоча б частину територій, які були захоплені Росією, то це вже зовсім інша справа," - зазначив він.
Як зазначив Позняк, якщо будуть обіцяні інвестиції, то повернеться більше людей. При цьому він додав, що на жаль, зараз дуже багато невизначеності з усіма величинами, які пов'язані з вимушеною зовнішньою міграцією наших громадян.
"Що свідчить світова практика? Основна частина тих, хто вирішив повернутися, робила це в перші роки після закінчення конфлікту. Це підтверджується досвідом воєн у колишній Югославії. Одночасно, деякі мешканці цих країн залишилися жити в інших країнах і продовжують там жити й досі," - зазначив експерт.
Згідно з інформацією ООН, у III кварталі кількість українських мігрантів збільшилася майже на 200 тисяч осіб, і цей тренд продовжився на початку IV кварталу, досягнувши приблизно 6,8 мільйона людей на середину жовтня 2024 року.
Як повідомляє Національний банк України, триваючий конфлікт та суттєвий брак електричної енергії сприятимуть подальшій зовнішній міграції населення. Очікується, що в 2023 році країну покинуть близько 500 тисяч громадян.
В Міжнародному валютному фонді підкреслили, що з наближенням третьої річниці російського вторгнення гуманітарні наслідки вражають: статистика показує, що 6,75 мільйона біженців вже виїхали за межі України, а також з'явилися нові ознаки збільшення зовнішньої міграції.