В Росії стався різкий спад курсу рубля: які наслідки це матиме і яким чином вплине на конфлікт з Україною.


Як падіння рубля вплине на війну РФ проти України

Станом на 30 листопада Центральний банк РФ оцінив один долар США в суму близько 108 російських рублів. За офіційними даними ЦБ РФ, рубль впав на понад третину порівняно з 19 червня, коли коштував 82,62 за долар.

З початку осені 2024 року курс долара почав стабільно зростати щодо рубля. Однак навіть факт повторного обрання Дональда Трампа президентом США не призвів до різкого падіння російської валюти. На той момент рубль вже наблизився до важливої психологічної межі у 100 рублів за долар, яку він офіційно подолав 19 листопада.

Обвал російського рубля набрав обертів 21 листопада, коли США оголосили санкції проти більше ніж 50 російських банків, серед яких був і Газпромбанк. Ця фінансова установа мала відігравати ключову роль у розрахунках за російські енергоносії в рублях з країнами, які Москва вважає "недружніми". З початком повномасштабної агресії Газпромбанк залишився єдиним банком, що міг здійснювати валютні перекази як по Росії, так і за її межами.

Керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій додає, що на знецінення рубля сильно впливає обмежений притік твердої валюти, оскільки багато експортних операцій переведено в рублі. В результаті, в країні спостерігається дефіцит доларів, що підштовхує зростання їхньої ціни.

Однак, наразі відсутня достовірна інформація щодо реального об'єму дефіциту доларів в країні, а уряд і ЦБ РФ поки що не вживають достатньо заходів, щоб сповільнити падіння валюти. На збільшення купівлі населенням готівкової валюти також вплинув сезонний попит на імпорт, який в Росії припадає під новорічні свята, коли бізнес запасається товаром до свят.

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков відзначив, що зниження курсу рубля не є серйозною загрозою, оскільки основна частина угод з міжнародними партнерами здійснюється в рублях. Однак ця заява є лише частково обґрунтованою, адже хоча доходи бюджету в рублях дійсно зростають, девальвація валюти може мати значні психологічні наслідки. Перетворення курсу на рівень понад 100 рублів за долар викликає у багатьох людей паніку, що може призвести до зниження довіри як до рубля, так і до влади загалом, — вважає Паращій.

Вартість нафти на міжнародних ринках також має вплив на стабільність рубля. Нещодавно Казахстан оголосив про наміри значно посилити експортний транзит нафти, що обходитиме Росію, в 13 разів. Для досягнення цієї мети країна планує збільшити річний обсяг постачання нафти через трубопровід Баку - Тбілісі - Джейхан з 1,5 млн тонн до 20 млн тонн.

Окрім того, нафти Brent і WTI зазнали падіння більше ніж на 3% протягом цього тижня через угоду Ізраїлю про мирне врегулювання з ліванською організацією "Хезболла". Крім того, ціни на нафту знизилися внаслідок збільшення запасів бензину в Сполучених Штатах.

Про наміри збільшити видобуток нафти і тим самим зменшити її ціну на світових ринках говорив і новообраний 47-й президент Сполучених Штатів Дональд Трамп, інавгурація якого відбудеться 20 січня 2025 року. Олександр Паращій зазначає, що якщо Трамп дійсно збільшить пропозицію нафти та газу, це може ще більше послабити рубль, але про конкретні цифри говорити зарано.

Сергій Фурса, заступник директора з торгівлі цінними паперами інвестиційної компанії Dragon Capital, зазначає, що Росія вже адаптувалася до нових умов, що, на його думку, сприяло частковій стабілізації рубля. Зокрема, з 28 листопада і до кінця поточного року Центральний банк РФ призупиняє операції з купівлі іноземної валюти на внутрішньому валютному ринку. Це, за його словами, повинно зробити фінансові ринки менш волатильними, зменшуючи коливання цін та валютних курсів.

"Збільшення ключової ставки вже не має значного впливу, проте 27 листопада було ухвалено рішення зупинити дотримання бюджетного правила та викупити залишки у Міністерства фінансів. Цей крок вже здійснено. Інших дій з їхнього боку вже не передбачається", - підкреслює Фурса.

У цьому контексті, ймовірно, Росія вже активно розглядає можливості обходу санкцій, накладених на Газпромбанк. Проте, як зазначає експерт, навіть за цих умов вартість валютних операцій, ймовірно, зросте, хоча це все ж допоможе стабілізувати рубль від різкого падіння. Тим не менш, Сергій Фурса утримується від будь-яких прогнозів стосовно курсу рубля до кінця року.

Міжнародні санкції б'ють по російському рублю (колаж: РБК-Україна)

Олександр Паращій погоджується, що росіяни навчилися знаходити засоби зменшення ефекту санкцій на економіку своєї країни. Ба більше, експерт припускає, що курс до кінця 2024 року надто сильно не впаде, а може навпаки почати відкочуватися, якщо тільки росіяни не почнуть панікувати і масово міняти валюту, що, на його думку, не відбудеться.

"Психологічна межа в 100 рублів уже закріпилася, проте можливість повернення курсу нижче цієї відмітки залежить від дій уряду та Центрального банку. Якщо вони дійсно матимуть таке бажання, то зможуть втрутитися, але це буде штучне регулювання. Для стабілізації курсу, ймовірно, ЦБ РФ повинен буде не лише підвищити ключову процентну ставку, але й збільшити обсяги пропозиції долара на ринку. Це реальний шлях до зниження курсу рубля, проте він може мати певні негативні наслідки", - зазначає Паращій.

Однак, згідно з інформацією Reuters, зниження курсу рубля обумовлене не лише санкціями, але й сильною позицією американського долара на світовій арені. В коментарях до видання фахівці висловлюють припущення про можливу подальшу девальвацію російської валюти, вказуючи на ймовірність досягнення курсу 120 рублів за долар.

У наступному році Росія планує виділити безпрецедентні 13,5 трильйонів рублів на продовження військових дій проти України, що становить 41% від усіх бюджетних витрат країни. Значна частина цих коштів буде спрямована на відновлення знищених в Україні запасів техніки та озброєння. Зниження курсу рубля, в свою чергу, призведе до підвищення вартості імпортних комплектуючих, які використовуються в російському військово-промисловому комплексі, що створить додатковий тягар для бюджету країни.

Разом з тим Сергій Фурса вважає, що падіння рубля, навпаки, збільшить надходження до бюджету Російської Федерації від експорту, в першу чергу, енергоресурсів. Це, за його словами, дозволить посилити підтримку військової машини агресора, зокрема виплати військовим та "гробові".

Зазначимо, що в окремих ситуаціях Росія зовсім уникає використання рубля у фінансових угодах зі своїми партнерами. Як повідомляє BBC, Північна Корея передала РФ озброєння та військовослужбовців в обмін на понад 1 мільйон барелів нафти.

Фурса зазначає, що падіння вартості рубля забезпечить додаткове фінансування для бюджету, що складається в національній валюті. Проте, з іншого боку, це також сприяє прискоренню інфляції, яка, на його думку, є однією з найсерйозніших загроз для економічної ситуації в Росії.

"Ми не можемо зараз сказати точну цифру інфляції в РФ. Перша цифра - 8,5% - це досить відносний показник, тому що при ставці Центробанку в 21% навряд чи в них інфляція насправді 8,5%. По-друге, ми не знаємо, як сильно девальвація вплине. Девальваційні очікування набагато вищі, вони вже закладають 120 рублів за долар. Це впливатиме на інфляцію, але наскільки сильно - хто знає", - каже він.

Центральний банк Росії закладав на 2024 рік показник інфляції у 4%, але річна інфляція в жовтні становила вже 8,5%, і це офіційні дані. Таким чином, хоч бюджет за рахунок девальвації рубля й вдається краще наповнити, але російське населення стає щодалі біднішим на тлі продовження війни та збільшення видатків на її проведення. Олександр Паращій вказує, що через падіння рубля інфляція може прискоритися ще на 0,5-1%.

Видання CNBC нагадує, до прикладу, що минулого року Росія зіткнулася з дефіцитом яєць і підвищенням цін на продукти більш ніж на 40%. Через це уряду РФ довелося терміново скасувати мита на імпорт і завозити мільйони яєць з "дружніх" країн.

Проте CNBC підкреслює, що напруга в суспільстві зростає, адже багато росіян пов'язують інфляцію з війною. Але, оскільки громадянам небезпечно відкрито критикувати вторгнення через штрафи або ув'язнення, Москві вдається контролювати внутрішню ситуацію. Поки не відомо, чи постійне збільшення видатків на війну та скорочення доходів простих громадян зможе викликати суспільний вибух в Росії.

Нагадуємо, що РБК-Україна повідомляло про зниження курсу російського рубля щодо долара США та китайського юаня. З початку серпня, коли розпочалося його падіння, валюта втратила понад 24% своєї вартості. Експерти прогнозують продовження падіння рубля.

Related posts