У США оголосили про "нову небезпеку" у зв'язку з ракетною програмою Пакистану.
Цю інформацію оголосив Джон Файнер, заступник радника з національної безпеки США, як повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
Під час свого виступу на заході Фонду Карнегі за міжнародний мир, американський чиновник підкреслив, що Пакистан, володіючи ядерною зброєю, вдосконалює "все більш ускладнені технології ракет, включаючи системи балістичних ракет великої дальності та обладнання, що дозволяє проводити випробування значно потужніших ракетних двигунів".
За словами Файнера, у разі продовження цих тенденцій, Пакистан "зможе націлюватися на об'єкти, що знаходяться далеко за межами Південної Азії, включаючи територію Сполучених Штатів".
Він також звернув увагу, що кількість держав, які володіють ядерною зброєю і мають ракети, які можуть досягти США, є "дуже малою, і вони, як правило, ворогують".
"Отже, відверто кажучи, нам важко сприймати дії Пакистану як щось інше, ніж як нову загрозу для Сполучених Штатів", - додав заступник радника з нацбезпеки США (нині відомство очолює Джейк Салліван).
Нещодавно Сполучені Штати впровадили нові обмеження, що стосуються програми розробки балістичних ракет в Пакистані.
Обмеження, зокрема, вперше були введені щодо агентства, що відповідає за державну оборону і управляє відповідною програмою.
Згідно з повідомленням Reuters, двоє високопрофільних представників уряду США, які побажали залишитися неназваними, вказали на те, що стурбованість Вашингтона щодо ракетної програми Пакистану існує вже давно і "викликана розмірами ракетних двигунів, що розробляються".
Один з чиновників сказав західним журналістам, що загроза для Штатів залишиться ще через 10 років.
"Вони (Пакистан, - ред.) відмовляються визнати нашу тривогу. На їхню думку, ми є упередженими," - зазначив другий американський представник у розмові з Reuters.
Він зазначив, що представники Пакистану неправильно інтерпретували, що американські санкції, накладені на їх ракетну програму, нібито спрямовані на "утруднення їхньої здатності забезпечувати оборону проти Індії".
Слід зазначити, що початковою метою Пакистану в розробці ядерної зброї і балістичних ракет було створення стратегічного балансу з Індією, з якою країна вела три війни з 1947 року.
Пакистан здійснив своє перше ядерне випробування в 1998 році, що відбулося більш ніж через два десятиліття після аналогічного тесту, проведеного Індією.
Також Пакистан створив значний арсенал балістичних ракет, здатних запускати ядерні боєголовки. За даними дослідницької організації Bulletin of the American Scientists, Пакистан має запаси приблизно 170 боєголовок.
Західні медіа зафіксували, що коментар американського посадовця про нову загрозу може свідчити про те, як значно погіршилися колись близькі стосунки між Вашингтоном і Ісламабадом після виведення американських військ з Афганістану у 2021 році та відновлення влади "Талібану" в цій країні.
Взаємини між США та Пакистаном пережили як підйоми, так і спади. Особливо вони зміцнилися в період "холодної війни", коли ці країни об'єднали свої зусилля для підтримки афганських бійців у їхній боротьбі проти радянських військ під час вторгнення СРСР в Афганістан у 1979-1989 роках.
Нагадаємо також, Пакистан був ключовим партнером США в боротьбі з терористичною організацією "Аль-Каїда" після нападів на Штати 11 вересня 2001 року. Крім того, Пакистан з 2004 року є головним союзником поза НАТО.
Водночас надходять повідомлення про те, що Ісламабад надає підтримку організації "Талібан".
Крім того, Пакистан, у світлі напруженості у відносинах з Індією, вкрай негативно оцінює ініціативи США щодо покращення зв'язків з Нью-Делі. Ісламабад активно підтримує свої відносини з Китаєм. Вже є китайські компанії, які зазнали американських санкцій через їхню участь у постачанні компонентів для програми балістичних ракет Пакистану.