Сьогодні в Україні відзначають свято Водохреща.
6 січня, у понеділок, українці відзначають свято Хрещення Господнього, яке також відоме як Богоявлення.
Це третє, найбільше та підсумкове свято різдвяно-новорічного періоду. В народі його відомо під різними назвами: Водохреще, Водохреща, Водохрестя, Водощі, Йордан і Ордань, як зазначає Укрінформ.
Богоявлення - це тридення. Його, як і на Різдво, розпочинає пісна кутя на Святвечір; далі - день самого Водохреща, або Йордан, і наступний день - Івана Хрестителя. На це свято згадується і прославляється Євангельська подія - хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем.
У Святому Письмі сказано, що під час хрещення на Ісуса із неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух, і пролунав голос Божий, тому свято і називається Богоявленням. У всіх храмах на Хрещення служиться святкова літургія, яка завершується великим освяченням води. Обряд освячення води виник ще з перших часів християнства за прикладом Ісуса Христа, який освятив води Йордана.
Вода, що отримала благословення як напередодні Богоявлення (5 січня), так і в сам день Водохреща (6 січня), має однакову силу та призначення: нею освячують церкви та оселі, дають вживати людям, які страждають від важких недуг, а також зберігають вдома протягом року до наступного свята Водохреща.
У народній культурі існувало безліч прикмет, пов'язаних із святом Водохреща. Якщо в цей день спостерігається ясна і холодна погода, це обіцяє посушливе літо, а похмуре й сніжне небо віщує багатий урожай. Коли під час освячення води падає сніг, вважається, що бджоли будуть добре роїтися, а хліб - рясно колоситиметься. Зоряна ніч обіцяє щедрий врожай горіхів та ягід. На Водохреща традиційно виконуються останні колядки. Раніше після цього свята розпочинався новий весільний сезон, що тривав до Великого посту.
У 2023 році в Україні вдруге відзначають Водохреще 6 січня. Православна церква України та Українська греко-католицька церква 1 вересня 2023 року перейшли на новоюліанський календар. Внаслідок цього, більшість церковних свят тепер святкуються на 13 днів раніше, ніж раніше.
Одночасно деякі українці продовжать святкувати Водохреще за юліанським календарем 19 січня. Цей календар використовують також Російська, Сербська, Грузинська та Єрусалимська православні церкви.
Новоюліанським же календарем користуються більшість православних церков, в тому числі Константинопольський патріархат.