"Національний виклик": Україні не вистачає фінансів для закупівлі газу. Які рішення можуть допомогти?
Російські атаки завдали серйозних ушкоджень газовій інфраструктурі України. Це може ускладнити підготовку до наступного опалювального сезону.
Україна виходить з надскладного опалювального сезону і вже має готуватися до наступного, який стане не менш важким через рекордно низькі запаси газу. Ключова проблема - нестача грошей, яких знадобиться від 1,5 млрд дол. до 3 млрд дол. П'яту частину готові покрити донори, але де взяти решту, ніхто не знає.
"Нафтогаз" характеризує нинішню ситуацію як "національний виклик" та сподівається на підтримку уряду в залученні кредитних ресурсів. Експерти ринку рекомендують керівництву державної компанії шукати фінансові можливості всередині "Нафтогазу" та зосередитись на багатомільярдних боргах, які накопичились у газовій галузі за багато років. Подолання цього боргового кола могло б задовольнити майже всі потреби у фінансуванні для закупівлі газу.
Скільки газу Україні потрібно накопичити перед зимовим сезоном і звідки знайти фінансування для цього?
Скільки газу було втрачене Україною внаслідок атак?
З моменту початку великої війни, російські війська провели 18 масштабних атак на газові інфраструктури України. Тільки з початку 2025 року сталося вісім випадків таких обстрілів.
Цікаво, що противник не зупиняється у своїх нападах на газову інфраструктуру, незважаючи на те, що так зване енергетичне перемир'я, на яке Кремль нібито дав свою згоду, вже вступило в силу. Спочатку російські війська націлилися на підземні сховища газу (ПСГ) в західних регіонах, а згодом переключили свою увагу на об'єкти видобутку в східній та центральній частинах країни.
Обстріли компресорних станцій поблизу ПСГ розпочалися в березні 2024 року. Їхня основна мета полягала в тому, щоб залякати іноземних трейдерів і змусити їх відмовитися від зберігання блакитного пального в Україні, що могло б зірвати підготовку до зимового сезону. На жаль, Кремль досяг своєї мети. Якщо на початку зими 2023-2024 років нерезиденти зберігали в українських сховищах 2,5 млрд кубометрів газу, то в нинішньому сезоні цей обсяг практично зменшився до нуля.
З січня 2025 року російські війська почали нову фазу своєї агресії, намагаючись завдати шкоди об'єктам газовидобутку. Основну увагу вони зосередили на дотискних компресорних станціях, які відповідають за очищення та зневоднення газу перед його введенням в газотранспортну систему (ГТС). Серед постраждалих виявилися потужності державних підприємств "Укргазвидобування" та "Укрнафта", а також приватних компаній ДТЕК та "Еско-північ".
У результаті цих нападів Україна зазнала втрат приблизно 40% у видобутку. Деяку техніку вдалося відремонтувати, однак відновлення решти може зайняти кілька місяців, а для повного відновлення знадобиться більше року, оскільки обладнання потрібно замовляти з-за кордону.
Таким чином, Путін сформував умови, за яких Україна, перекривши транзит російського газу через свою територію, змушена закуповувати російський газ у Словаччині та Угорщині, які, у свою чергу, отримують його через "Турецький потік".
Через російські атаки по об'єктах видобутку імпорт блакитного палива "Нафтогазом" у лютому зріс до максимуму за півтора року до 512 млн куб. м.
Найбільше газу придбали в Словаччині (234,4 млн куб. м) та Угорщині (218 млн куб. м), що становило відповідно 45% та 42% від загального імпорту. Однак справді рекордні обсяги постачання чекають на Україну в найближчому майбутньому.
Яка кількість газу та коштів знадобиться для зимового періоду?
Україна завершує осінньо-зимовий сезон з безпрецедентно низькими запасами газу. Згідно з даними Aggregated Gas Storage Inventory, на початку квітня в підземних газосховищах залишалося менше 5 мільярдів кубічних метрів, з яких активно використовувалося лише 900 мільйонів кубометрів.
Мова йде про обсяг палива, який фізично можна підняти із сховищ (у ПСГ завжди повинен залишатися певний обсяг так званого буферного газу - близько 4 млрд куб. м для безпечної експлуатації обʼєкта). Для порівняння: рік тому в сховищах залишалося близно 3,5 млрд куб. м активного газу.
Попри завершення опалювального сезону в багатьох містах, в Україні досі не стартував сезон закачування газу, але триває його відбір - по 7-10 млн куб. м на добу. Скільки за таких обставин треба купити палива до наступної зими?
"Для досягнення рівня газового балансу в сховищах, схожого на минулорічні показники, до 1 листопада 2025 року Україні потрібно буде імпортувати від 4,5 до 4,6 мільярда кубометрів газу", - зазначає Дмитро Абрамович, член правління "Нафтогазу".
Вказаний обсяг - лише орієнтовна оцінка "Нафтогазу", а не затверджений урядом офіційний показник імпорту. Отже, цифра ще може змінитися.
У бесідах з ЕП учасники ринку наводили різні прогнози стосовно імпорту, залежно від можливих подальших атак Росії на газову інфраструктуру та їх наслідків. За найоптимістичнішим сценарієм, необхідно буде імпортувати не менше 4 млрд куб. м пального, тоді як у песимістичному варіанті ця цифра може досягти 8 млрд куб. м.
Скільки на це треба коштів? В останні місяці газ у ЄС коштував 400-500 дол. за тис. куб. м. Якщо відштовхуватися від поточних цін і витрат на доставку, то за 4,5 млрд куб. м доведеться заплатити понад 2 млрд дол. або близько 85 млрд грн.
Якщо середня річна вартість залишиться на рівні приблизно 350 доларів, як це було минулого року, то попит зменшиться до понад 1,5 мільярда доларів. Остаточна цифра може трохи варіюватися.
Де взяти кошти
Чи має "Нафтогаз" від 1,5 до 2 мільярдів доларів для придбання газу на наступну зимову пору - це питання, яке не потребує відповіді. Проте, що стосується джерел фінансування цієї суми, то до кінця ситуація залишається незрозумілою.
"Нафтогаз" має можливість внести частину необхідної суми власними коштами, але цього недостатньо. Це стало відомо під час недавнього засідання парламентського комітету з енергетичних питань, де член правління компанії Іван Лукеря підтвердив цю інформацію, не уточнивши при цьому конкретну суму. "Фінансова структура включає кілька складових. Перша з них - це наша власна ліквідність, яка, на жаль, є обмеженою", - зазначив він.
Другим джерелом фінансування стала позика від Європейського банку реконструкції та розвитку на суму 270 мільйонів євро. Третім джерелом є грантова підтримка з боку уряду Норвегії на 140 мільйонів євро, про яку було досягнуто угоди 27 березня. Таким чином, з зовнішніх джерел вдалося отримати 410 мільйонів євро. "Ці 410 мільйонів євро не покривають навіть найменшої частини реальних потреб. Це максимум 20%. Де ж знайти решту?" - запитував під час згаданого засідання парламентського комітету депутат Максим Хлапук.
Представник компанії "Нафтогаз" визнав, що запасів недостатньо, тож частину відповідальності він поклав на Верховну Раду, уряд та міжнародних партнерів.
"Необхідність фінансування "Нафтогазу" є викликом, що має національне значення. Після ряду потужних атак ми опинилися в аналогічній ситуації, як це було в електроенергетиці з 2022 року, коли цю проблему вирішували уряд, парламент та міжнародні союзники. На сьогоднішній день газовий сектор стикається з такою ж проблемою," - зазначив Лукеря.
Щоб вирішити цю ситуацію, члени парламенту та представники "Нафтогазу" планують організувати зустріч з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем та міністром фінансів Сергієм Марченком.
"Прогнозую, що суть цієї наради зведеться до пропозицій залучити ще більше кредитів. Уже є інформація про плани "Нафтогазу" щодо кредитів на кілька сотень мільйонів євро, яких все одно не вистачить", - каже співрозмовник ЕП в уряді.
Він рекомендує "Нафтогазу" приділити увагу також внутрішнім ресурсам. Зокрема, варто зосередитися на вирішенні проблеми боргів у газовій сфері та в теплопостачанні, сукупність яких вже перевищує 200 мільярдів гривень.
"Основним аспектом є вирішення питання тарифних диспропорцій для теплокомуненерго, імплементація законодавства та фінансові взаєморозрахунки між ринковими учасниками. Це позитивно вплине на фінансове становище ТКЕ та 'Нафтогазу', зменшить обсяги проблемних боргів і звільнить кошти для закупівлі газу", - зазначив джерело в Кабміні у розмові з ЕП.
Масштаби проблеми з боргами "Нафтогаз" визнає. "Погашення дебіторської заборгованості перед компанією дозволить упевнено покрити потреби країни для купівлі імпортного газу, принаймні більшої частини. Тільки підприємства теплопостачання заборгували близько 90 мільярдів гривень", - каже Лукеря.
За словами народного депутата Андрія Кіта, найбільш недобросовісними платниками за газ можуть бути міста з великими бюджетами на розвиток: "Треба почати з Києва. Може виявитися, що це свідомі невиплати, які не мають нічого спільного з безпекою країни. Важливо зрозуміти, як були сформовані борги міст".
Співрозмовник ЕП з однієї з енергетичних компаній зазначає, що питання врегулювання боргів у сфері теплопостачання протягом багатьох років залишалося без належного контролю, а нині його важливість зросла до критичного рівня.
Які можуть бути наслідки нехтування проблемою? Яскравим прикладом є ситуація в Рівному, де місцевий водоканал, через наявні борги, був змушений перейти на подачу води за графіком.
"Цей розвиток подій стосується і питання тепла, якщо не вжити заходів для його розв'язання. Уряд разом із "Нафтогазом" повинен переконати Міжнародний валютний фонд вирішити це питання до початку опалювального сезону, інакше нас чекає серйозна катастрофа", - підкреслив співрозмовник ЕП.