Як виникла перша людина на планеті: 6 незвичних теорій

Дослідники представили альтернативні пояснення, окрім теорії Дарвіна, біблійних наративів та гіпотез про прибульців.
Існує безліч теорій про походження першої людини на Землі. Прихильники релігійного підходу вважають, що все почалося з Адама і Єви, тоді як вчені, які сповідують дарвінізм, стверджують, що людина має спільні корені з мавпами. А ті, хто захоплюється науковою фантастикою, висувають версії про інопланетне походження. У цій статті ми розглянемо сім найпопулярніших теорій, а ви самі зможете обрати ту, яка вам найбільше до вподоби.
Усі припущення вчених про те, звідки з'явилася людина, можна умовно розділити на три групи. До першої належить варіант зовнішнього втручання, коли першого представника Homo sapiens просто якимось чином помістили на Землю. Друга корінням сягає релігії, наприклад, православної Біблії, де рід людський почався з Адама і Єви. І третя - теорія еволюції - натякає, що людина як вид - це результат біологічних процесів. Поговоримо про шість версій виникнення людини.
Катастрофізм – це концепція, яка акцентує увагу на можливості або ймовірності катастрофічних подій, що можуть суттєво змінити хід історії або життя на планеті.
Релігійна концепція християнства спирається на тексти Старого Заповіту. В них розповідається про те, як Бог створив Адама, а з його ребра — Єву. Людина була створена за образом і подобою Бога, що надало їй не лише фізичну форму, а й духовні, моральні якості, а також свідомість і розуміння. Віруючі, які підтримують цю точку зору, відомі як креаціоністи, а ця філософська ідея називається креаціонізмом.
Однак на базі креаціонізму існує ще одна теорія - катастрофізм. Першим її висунув Жорж Кюв'є на рубежі XVIII-XIX століть. Вона полягала в тому, що Бог кілька разів створював Землю, а потім кілька разів насилав катастрофи (астероїди, землетруси, потопи тощо), якщо йому що-небудь не подобалося. Це могло б пояснити наявність величезної кількості кісток динозаврів, походження яких не може пояснити Біблія, але й не заперечувало б створення світу Адамом і Євою. На жаль, версія Кюв'є не була прийнята публікою.
Люди є потомками приматов.
Інший погляд на походження людини був представлений у 1859 році британським вченим Чарльзом Дарвіном. Він опублікував об'ємну працю, в якій докладно описав свою теорію еволюції, що базується на ідеї, що люди є нащадками приматів. Дарвін стверджував, що перша мавпа пройшла процес еволюції і в результаті природного відбору перетворилася на людину.
Сучасні вчені, з одного боку, знайшли цьому підтвердження - вони з'ясували, що Homo habilis (людина уміла) жила на Землі близько 3 млн років тому, потім біологічний вид змінився, і 300 000 років тому людина вже виглядала по-іншому. Дослідники вважають, що поява Homo sapiens, до яких належимо ми, відбулася не пізніше 40 000 років тому.
Таким чином, вони підтверджують, що Дарвін був правий — примат дійсно міг стати людиною. І хоч навколо цієї теорії тривають безперервні дискусії, вона все ще залишається найбільш визнаною.
Розвиток через зусилля.
У 1870 році німецький вчений і філософ Фрідріх Енгельс випустив статтю, в якій висловив свої міркування стосовно теорії еволюції. Він розділяв думки Дарвіна про походження людей від приматів, проте стверджував, що еволюція сама по собі не перетворила мавпу на людину, а ключовим чинником цього процесу стала праця.
Основні доводи, які наводять прихильники марксизму, виглядають наступним чином:
Енгельс стверджував, що вся культура людства - це результат його роботи з найпростішими знаряддями на рівні приматів. Багато вчених вважають цю "трудову теорію" цілком логічною.
Мутації
Голландський вчений Хуго де Фріс зробив вагомий внесок у дослідження теорії еволюції на початку XX століття, висловивши ідею, що перші представники людства з'явилися внаслідок мутацій. Він вважав, що на Землі завжди існували організми певних видів: одні з них вимерли, інші продовжили існування, а деякі, під впливом різних факторів, таких як зміна клімату або нове середовище, зазнали мутацій і зберегли ці зміни. В результаті мільйонів років еволюції прості організми поступово трансформувалися, і мозок врешті-решт "перетворився" на людський.
Фріз підкріпив свою теорію палеонтологічними дослідженнями, в результаті яких вчені з'ясували, що перша людина жила на території сучасної Східної Африки. Однак там існувати було не можна - поклади урану, зсуви тектонічних плит, часті виверження вулканів і підвищений рівень радіації вбивали все живе, тож люди почали міграцію на інші континенти. За це і "вхопився" у своїй версії Фріз - він вважав, що саме несприятливі для живих людей умови стали початком мутації для найпростіших організмів.
Гідрологічна концепція
У 1960 році британський біолог Алістер Гарді представив свою теорію, відому як акватична гіпотеза. Він детально описав, як могла виникнути перша людина на нашій планеті. Згідно з його поглядами, не всі примати жили в лісах; деякі з них могли населяти узбережжя морів і океанів. Вони харчувалися всім, що могли знайти на дні води. Оскільки полювання вимагало багато часу, мавпи почали адаптуватися до водного середовища, поступово випрямлялися і навчилися ходити на двох ногах, використовуючи руки для пошуку їжі. Крім того, тривалий контакт із солоною водою призвів до зменшення волосяного покриву, який з часом перестав рости зовсім.
Харді обґрунтував свою теорію тим, що новонароджені малюки здатні плавати, затримуючи дихання, подібно до приматів. Крім того, він запевняв, що рівень підшкірного жиру у сучасних людей аналогічний тому, що спостерігається у морських ссавців. Проте прихильники альтернативних наукових теорій виявляють скептицизм щодо цієї версії походження людини.
Першим, хто висловився про те, що життя на Землю могло бути "занесене" з інших планет, був філософ Анаксагор у V столітті до н.е. Після нього більш науково цю теорію описували багато інших учених. Варіації панспермії можуть бути різними:
Важливо усвідомлювати, що коли в дискусії про походження людини виникають згадки про зовнішні впливи, це свідчить про паспермію. Прихильники цієї теорії переконані, що життя почалося "десь у космосі", і що особливий комплекс цукрів, амінокислот та інших складових, необхідних для формування РНК, був якимось чином доставлений на нашу планету.
Противники панспермії наполягають на тому, що жоден мікроорганізм не зміг би вижити за космічного холоду або такого рівня радіації, однак, ця теорія однаково займає уми багатьох вчених, у тому числі, астрономів.