З акцентом на відновлення. У яких регіонах України запускають нові будівельні підприємства.
У 2021 році українські компанії виготовили будівельних матеріалів на суму 16 мільярдів доларів. Цей сектор демонстрував щорічне зростання на рівні 10% і забезпечував 95% продукції для внутрішнього споживання. Проте, після початку великої війни, платоспроможний попит знизився на 70%, а багато заводів і джерел сировини були знищені або потрапили під контроль російських військ.
Зараз Україна змушена імпортувати значну частину будівельної продукції, хоча, за словами експертів, може виробляти 90% товарів, необхідних для післявоєнної відбудови житла та інфраструктури. Проте для цього потрібні інвестиції.
Як не дивно, підприємці вкладають кошти в галузь з весни 2022 року. Бізнес готується до відбудови, вартість якої оцінюють 486 млрд дол. Уже зараз в Україні реалізовуються 4 тис. проєктів відновлення з бюджетом 4,7 млрд дол.
До 2022 року в Україні у сфері будівельних матеріалів працювало 130 тисяч офіційно зареєстрованих працівників, згідно з дослідженням, проведеним Київською школою економіки за підтримки Європейської бізнес-асоціації (ЄБА). Цей сектор демонстрував динамічний розвиток, охоплюючи видобуток сировини для будівництва, а також виробництво матеріалів і обладнання.
Найбільше Україна імпортувала листового скла, бітуму, сендвіч-панелей, профілів для вікон, штучних оздоблювальних матеріалів, будівельної хімії. Критичними були позиції, які країна не виробляла: ліфтове, насосне, котельне обладнання, обладнання для внутрішніх електричних мереж.
Згідно з інформацією KSE Institute, російські війська знищили 15% виробничих потужностей у цій галузі. Найбільш серйозні збитки зазнали сектори металопрокату та сухих гіпсових сумішів.
Французька компанія Saint-Gobain у жовтні 2023 року розпочала будівництво заводу для виробництва сухих будівельних сумішей неподалік Івано-Франківська, поруч із Хотимирським гіпсовим родовищем. Цю ділянку розробляє її дочірня компанія "Троянські гіпси". Загальна сума інвестицій у проект складає 9 мільйонів євро. Saint-Gobain є одним із найдавніших виробників будівельних матеріалів у Європейському Союзі, заснованим ще в 1665 році.
Німецький виробник Kreisel розпочав зведення заводу для виготовлення сухих будівельних сумішей і декоративних покриттів в межах Щирецької громади, що неподалік Львова. Для реалізації цього проекту компанія отримала кредит у розмірі 12 мільйонів євро від німецького банку KfW, а також інвестиційну страховку від уряду Німеччини.
Kreisel також запустила лінію з виробництва рідких будівельних сумішей Fixit на своєму заводі у Фастові. Очікується, що ТОВ "Крайзель будматеріали" на Київщині стане найбільшим підприємством компанії в Східній Європі.
Ірландська компанія Kingspan Group розпочинає інвестиційний проект на суму понад 280 мільйонів доларів у районі Львова. У рамках цього проекту буде збудовано кампус, що складатиметься з шести виробничих зон. Kingspan спеціалізується на виготовленні ізоляційних матеріалів, будівельних панелей та рішень для централізованого опалення. Заплановане "зелене" виробництво з низьким викидом вуглецю матиме позитивний вплив на екологічну ситуацію.
Компанія Oberbeton, що належить ізраїльським інвесторам, планує звести новий завод у Микулинецькій громаді неподалік Тернополя. Цей завод буде фокусуватися на виробництві великих залізобетонних елементів, які використовуються в будівництві об'єктів різного рівня складності. Загальний обсяг інвестицій у проект перевищить 25 мільйонів доларів США.
Українська девелоперська компанія City One Development Валерія Кодецького у 2022 році почала будівництво склозаводу в місті Березані на Київщині на території індустріального парку "Місто скла". Його потужність становитиме 15-16 млн кв. м скла на рік. Загальні задекларовані інвестиції становлять 100 млн євро.
City One Development має намір звести ще один склозавод у центральному регіоні України. Загальна продуктивність обох заводів досягне 30 мільйонів квадратних метрів, що дозволить задовольнити більшість потреб українських споживачів.
Українська інвестиційна компанія EFI Group, що належить Ігорю Ліскі, оголосила про плани зведення першого в Україні заводу, який спеціалізуватиметься на виробництві флоат-скла та скла з особливим покриттям для промислових і побутових цілей у Житомирі. Передбачається, що обсяг інвестицій у реалізацію проекту "Новаскло" складе 232 мільйони євро.
Україна щорічно експортує 300-350 тис. тонн високоякісного піску - компонента скла. Цього обсягу достатньо для виробництва 25-30 млн кв. м скла на рік. Кілька родовищ якісного піску не розробляються через відсутність попиту на нього.
"Івано-Франківськцемент" встановлює додаткові печі для випалювання клінкеру (різновид керамічної плитки), а завод "Кривий Ріг цемент" інвестує 10 млн дол. у модернізацію потужностей і будує піч вартістю 15-20 млн дол.
Ірландська компанія CRH здійснила покупку українських заводів "Волинь-цемент" та "Південьцемент" у італійської фірми Buzzi, яка вирішила відійти з ринку України, за 100 мільйонів доларів. У планах компанії – модернізація своїх бетонних виробництв, розташованих у Кам'янець-Подільському, Одесі та Миколаєві.
У 2023 році почав працювати завод з виробництва будівельних сумішей компанії ACTU, що входить до складу турецької групи Onur. Компанія виробляє клейові суміші, суміші для штукатурних робіт, систем теплоізоляції, влаштування підлог, ґрунтовки. Сума інвестицій у цей проєкт становила 20 млн дол.
У вінницькому індустріальному парку "Вініндастрі" будують два заводи: компанія "Смарт лайн", яка спеціалізується на обладнанні для порошкового фарбування та металообробці, і підприємство "Візарді", яке випускатиме металоконструкції.
У Дрогобичі підприємці Тетяна та Юрій Чигрини заснували індустріальний парк під назвою "Ядро індастрі". У цьому парку планується виробництво металопластикових вікон, будівельних матеріалів на основі глини, а також продукції з порцеляни та кераміки, цементу, вапна і гіпсових сумішей. Загальна сума інвестицій, що планується для розвитку нового індустріального парку, становить 561 мільйон гривень.
Агрохолдинг KSG Agro має намір залучити інвесторів для реалізації проекту з будівництва заводу з переробки будівельних відходів у Херсонській області. Загальний обсяг інвестицій становитиме 8 мільйонів доларів. Схожими ініціативами займаються компанії GreenMix з Ізраїлю та французька Neo-Eco.
За підрахунками ЕП, загальний очікуваний розмір інвестицій у потужності, які створюються з початку великої війни, перевищують 850 млн дол.
Українські виробники можуть забезпечити 90% будматеріалів, необхідних для відновлення зруйнованого житла та об'єктів інфраструктури, за умови регулярного доступу до електроенергії. Про це йдеться в дослідженні "Локалізація відновлення в Україні", проведеному Інститутом міжнародних економічних досліджень та Укрпромзовнішекспертизою на замовлення USAID.
Згідно з оцінками голови парламентського комітету з питань державного управління, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк, для відновлення інфраструктури країни знадобиться будівельних матеріалів на суму понад 100 мільярдів доларів. Найбільші фінансові витрати зосередяться на закупівлі арматури, бетону, цегли, дверей, вікон, мінвати, лакофарбової продукції, індивідуальних теплопунктів і ліфтів.
"Якщо цю продукцію вироблять українські заводи, то для нашої економіки буде збережено 100 тисяч робочих місць, згенеровано 5,6 мільярда доларів зарплати і 4,4 мільярда доларів податкових надходжень, зокрема 1,5 мільярда доларів становитимуть відрахування в Пенсійний фонд", - повідомила Шуляк ЕП.
Основним матеріалом для відновлення стане цемент. Дослідження показують, що модернізація існуючих виробництв виявиться набагато економічнішою, ніж будівництво нових. У містах Балаклія та Краматорськ призупинили свою діяльність два великі цементні заводи, відновлення яких значно підвищить доступність цього продукту на ринку.
Експерти KSE та ЄБА виявили, що на українському ринку основних будівельних матеріалів не існує виробництва листового скла. Крім того, для чотирьох категорій - бетону, цементу, мінвати та ПВХ-профілю - наразі замало потужностей для задоволення потреб.
Опитування серед виробників показало, що основною проблемою для них є зниження попиту, який складає 25-40% від показників до війни. На другому місці за важливістю стоїть питання електропостачання, що особливо стосується центральних, східних та південних регіонів. Крім того, компанії стикаються з труднощами у доступі до вигідних фінансових ресурсів, необхідних для кредитування капітальних інвестицій та поповнення оборотного капіталу.
Ключовим фактором для залучення інвестицій в Україну стане наявність всебічного страхування від військових ризиків. Такі послуги пропонують різні організації, зокрема Міжнародне агентство з гарантування інвестицій, Американська корпорація фінансування міжнародного розвитку, польська KUKE, а також Українське експортно-кредитне агентство.
Голова Спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій повідомив, що Україна займає четверту позицію у світі за запасами корисних копалин, необхідних для будівництва. "У нас є всі необхідні ресурси: піски, вапно, гранітний щебінь. Але бракує сучасних виробничих потужностей", - зазначив він.