"Через п'ять років Росія буде готова до конфлікту з НАТО. Нам необхідний більш потужний Альянс."


Ми наразі знаходимося в Чатем-Хаусі, установі, яка вже більше ста років створює ідеї, що надають вплив на глобальні процеси. Тому саме в цьому місці я хочу офіційно представити свій проект щодо реформування НАТО. Цей проект стане ключовим аспектом нового саміту в Гаазі, який відбудеться вже за два тижні.

Саміт у Гаазі трансформує Альянс.

Ми побудуємо кращий НАТО. Альянс, який буде сильнішим, справедливішим, ефективнішим. Такий, який дасть змогу і надалі гарантувати безпеку нашим людям, а ворогів - тримати на відстані.

Росія знову принесла війну на європейський континент. Крім цього, ми стикаємося з викликами тероризму та жорсткою глобальною конкуренцією. У цих складних обставинах Росія уклала альянс з Китаєм, Північною Кореєю та Іраном, які активно посилюють свої військові можливості та потенціал.

Військова потуга Путіна не лише не зменшує свій темп — вона активно посилюється. Росія відновлює свої збройні сили, використовуючи китайські технології, і виробляє озброєння швидше, ніж можна було уявити.

За три місяці Росія виробляє стільки боєприпасів, скільки всі країни НАТО разом - за рік.

Ми прогнозуємо, що протягом цього року російський військово-промисловий комплекс виготовить 1500 танків, 3000 бронетехніки та 200 ракет "Іскандер".

А вже за п'ять років Росія може бути готова піти війною проти НАТО.

Лише за п'ять років!

Не варто ілюзіями обманювати себе, вважаючи, що хтось знаходиться в безпеці. Ми всі опинилися на "східному фронті". Сучасні російські ракети, які летять з гіперзвуковою швидкістю, можуть досягти європейських столиць за лічені хвилини.

Отже, більше немає поняття "схід" або "захід" - залишилося лише НАТО.

Китай активно вдосконалює та розширює свої збройні сили з неймовірною швидкістю. Військово-морський флот Китаю вже сьогодні є найбільшим у світі, і до 2030 року, за прогнозами, його чисельність зросте до 435 бойових суден. Крім того, Китай збільшує свій ядерний арсенал і ставить перед собою мету до 2030 року мати в своєму розпорядженні більше тисячі ядерних боєголовок.

Противники волі та демократичних цінностей підсилюють свої впливи. Вони готуються до затяжного протистояння і прагнуть нас розділити та підкорити.

У 1936 році, під час обговорення в Палаті громад, Вінстон Черчилль висловив тривогу, запитавши: "Чи матимемо ми можливість зміцнити нашу оборону?.. Чи залишиться нам лише вимовити страшні слова - "вже запізно"?".

Таке ж питання наразі виникає перед НАТО.

Історія навчила нас, що для збереження миру ми повинні готуватися до війни. Спроби видавати бажане за дійсне не розбудують нашу безпеку. Мріяти про те, що небезпека зникне - неприпустимо. "Сподівання на краще" - це не стратегія.

Тому НАТО має стати сильнішим, більш справедливим і більш смертоносним Альянсом.

Сильніший Альянс означає значно більші видатки на оборону. Тож цього року усі члени НАТО досягнуть мети про витрату 2% ВВП на оборону. Але цю обіцянку вони дали ще у 2014 році.

Нині у нас є чіткий план на перспективу.

Ми усвідомлюємо свої цілі та маємо чіткий план дій. Під час саміту в Гаазі я сподіваюся, що керівники держав-членів Альянсу досягнуть угоди про витрати в розмірі 5% ВВП на оборонні потреби. Це стане спільним зобов'язанням для НАТО, і його затвердження матиме вирішальне значення для майбутнього Альянсу.

Як відомо, нова стратегія витрат на оборону включає дві основні складові. 3,5% від валового внутрішнього продукту буде спрямовано на військові потреби, тоді як залишок коштів піде на інвестиції в галузі безпеки та оборони, охоплюючи такі аспекти, як розвиток інфраструктури та зміцнення промислових можливостей.

5% - цифра, взята не з повітря, вона ґрунтується на доконаних фактах.

Безсумнівно, нам необхідний суттєвий прогрес у спільній обороні. Крім того, для реалізації наших стратегій захисту вимагається збільшення військових ресурсів та потенціалу.

Справжня небезпека залишиться навіть після завершення війни в Україні.

Наші рішення стосовно витрат на оборону ґрунтуються на військових планах і стратегічних цілях НАТО, які визначають необхідний потенціал. Вони окреслюють, які ресурси та сили повинні надати країни-союзники. На минулому тижні міністри оборони НАТО ухвалили нові амбіційні цілі щодо військової готовності.

Його елементи залишаються під завісою таємниці, проте є певні моменти, які я можу розкрити відкрито.

Необхідно в чотири рази підвищити рівень нашої протиповітряної та протиракетної оборони. В Україні ми спостерігаємо, як Росія влаштовує терор з повітря. Саме тому ми зміцнимо захист, який оберігає небо Альянсу.

Для армій НАТО необхідно значно збільшити кількість бронемашин і танків, а також забезпечити мільйони додаткових артилерійських боєприпасів. Крім того, важливо подвоїти наші допоміжні можливості в таких сферах, як логістика, постачання, транспортування та медична підтримка. Союзники також планують інвестувати в нові військові кораблі та літаки.

Ось один приклад: союзники Сполучених Штатів придбають не менше 700 американських винищувачів F-35.

Ми також плануємо вкласти кошти в безпілотні літальні апарати та системи дальнього ракетного удару, а також у космічні технології та кібербезпеку.

Бо очевидно: якщо ми не будемо інвестувати більше, колективна оборона не буде надійною. Це витрати не для того, щоб потішити когось одного, а для того, щоб захистити мільярд громадян країн НАТО.

Крім того, планується збільшення інвестицій у сферу безпеки, зокрема в розвиток інфраструктури. Автомобільні шляхи, залізничні мережі та порти мають таке ж значення, як танки, винищувачі та військові кораблі.

Необхідні цивільні транспортні системи, здатні забезпечити військову мобільність.

Військові повинні мати можливість перемістити свої підрозділи в потрібні місця у необхідний момент.

Тил і фронт – це єдине ціле.

Війна більше не є чимось далеким. Суспільство і збройні сили діють разом.

Тож ми будемо більше інвестувати в цивільну оборону, щоб суспільства були готові до того дня, який - сподіваємося - ніколи не настане. А НАТО працюватиме 24 години на добу, 7 днів на тиждень, щоб цей день ніколи не настав.

Ми також плануємо збільшити витрати на забезпечення безпеки наших спільнот від кібератак, саботажу та інших небезпек.

Інвестиції в безпеку та оборону мають охоплювати як фінансування, так і стратегічне укріплення оборонної промисловості.

На даний момент всі країни НАТО разом не здатні забезпечити необхідний обсяг виробництва. Тому, підвищуючи інвестиції в оборонний сектор, ми повинні значно розширити виробництво, щоб забезпечити швидке і масове виготовлення. Вищий попит повинен призвести до збільшення пропозиції, а не до зростання цін.

Щоб досягти цієї мети, нам необхідно не лише розвивати нові промислові потужності, але й забезпечити доступ до дешевшої електроенергії, критично важливих мінералів та інженерних знань. В іншому випадку, виділені на оборону 5% ВВП можуть бути витрачені на виробничі потреби, а не на придбання нових озброєнь, що призведе до марного використання ресурсів.

Для того щоб випередити суперника, необхідно інтегрувати інноваційні технології.

Часом дешеві засоби дають той самий ефект, що й традиційне важке озброєння. В Україні дрони за $400 знищують російські танки вартістю $2 мільйони.

…Саміт у Гаазі передасть ясний меседж для промислового сектора. І промисловість повинна відповідати нашим прагненням.

Отже, ми посилимо НАТО шляхом збільшення витрат і виробництва. Крім того, ми прагнемо зробити НАТО більш справедливим, розподіливши навантаження нашої безпеки. Витрати кожного члена альянсу повинні бути справедливими.

Ми всі отримуємо вигоду від безпеки, яку гарантує наш трансатлантичний Альянс, тому кожен учасник НАТО повинен активніше долучатися до цього процесу. Занадто довго Сполучені Штати брали на себе надмірний тягар. Тепер союзники Америки повинні також внести свій вклад. Європа і Канада зобов’язані зробити більше для забезпечення нашої спільної безпеки.

Проте їхні кроки отримають потужну підтримку від США, яка залишатиметься вірною принципам НАТО.

Крім посилення справедливості та потужності розподілу, НАТО повинно стати більш ефективним, смертоносним і готовим до бою.

Проте, можете бути певні — ми завжди залишимося оборонним союзом. Зростання смертоносності НАТО стосується нашої спроможності до стримування.

Наші військові повинні бути забезпечені всім необхідним для забезпечення нашої безпеки. Кожен потенційний агресор повинен усвідомлювати, що ми готові дати рішучу відсіч, і що наша відповідь буде ще більш потужною, ніж будь-яка загроза, яку вони можуть представити.

Зважаючи на нашу військову міць і готовність до її застосування, ніхто навіть не повинен думати про напад на Альянс.

Путін демонструє поведінку, яка свідчить про відсутність зацікавленості в досягненні миру.

Росія безперервно завдає ударів по цивільним об'єктам в Україні, день у день і ніч за ніччю.

Це - агресія без мети.

Ми повністю підтримуємо зусилля президента Трампа, спрямовані на припинення кровопролиття. Народ України заслуговує на справедливий і тривалий мир. Підтримка України з боку НАТО, практична і політична - зберігається. Вона не має на меті продовження війни, а спрямована на допомогу Україні в обороні сьогодні і запобігання будь-якій агресії в майбутньому.

Альянс залишається на стороні України і продовжуватиме надавати їй підтримку в майбутньому.

У період невизначеності надійні трансатлантичні зв'язки набувають особливого значення. Непохитне дотримання статті 5, яка стверджує, що атака на одного є атакою на всіх, посилає потужний сигнал. Ми готові захистити себе від будь-яких загроз, незалежно від їхнього походження.

Історія довела переможність співпраці Північної Америки та Європи.

Наш саміт у Гаазі проходитиме на Churchillplein, тобто на площі імені Черчилля. "Бульдожий дух" цього британського лідера і сьогодні лишається в НАТО. Ми маємо впевненість, відданість і мужність, щоб зробити все необхідне для захисту того, як ми живемо.

У питаннях безпеки життя не дає другого шансу.

Отже, ми досягнемо згоди в Гаазі.

Нам потрібно буде приймати складні рішення.

Нам потрібно буде спілкуватися чесно, як це роблять справжні друзі.

На карті стоїть безпека мільярда осіб з обох сторін Атлантичного океану.

Об'єднавшись, ми за допомогою нашої сили створимо мир. Спільними зусиллями ми зміцнимо наш Альянс, зробивши його більш справедливим і ефективним.

І спільно створимо сильніше НАТО.

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу

Марк Рютте,

Related posts