Стоматолог розкрив таємницю Вітрувіанської людини Леонардо да Вінчі: як він це здійснив?


Сучасні уявлення про анатомію людини та математичні моделі ще раз підтвердили геніальність середньовічного італійця.

Відома Вітрувіанська людина, створена Леонардо да Вінчі, ілюструє чоловічу фігуру в двох позах, які накладені одна на одну та вписані в квадрат і коло. Протягом тривалого часу вчені намагалися розгадати секрет ідеальних пропорцій цієї роботи. Нещодавно стоматолог, який також є математиком, знайшов відповідь на це питання, повідомляє iflscience.com.

Леонардо да Вінчі створив свою знамениту фігуру приблизно в 1490 році, черпаючи натхнення з праць давньоримського архітектора Вітрувія. Останній стверджував, що центр людської фігури розташований в області живота. Хоча багато митців намагалися втілити його принципи, їх зусилля не увінчалися успіхом. Да Вінчі ж значно вдосконалив опис і пропорції, проте його методи залишалися незрозумілими до певного часу. Лише нещодавно стоматолог Рорі Мак Суїні зміг їх розкрити.

"Дослідження геометричного підходу Леонардо призвели до виникнення багатьох теорій, які намагаються розкрити виміряне співвідношення між колом і квадратом в його оригінальному творі," - зазначив він.

Спираючись на співвідношення між стороною квадрата та радіусом кола, яке становить 1,64, - адже найбільш поширеним поясненням є те, що Леонардо застосовував золотий перетин (φ ≈ 1,618), - Мак Суїні намагався відтворити малюнок. Проте він виявив помилку, яка перевищувала 2 відсотки відхилення розрахунків від фактичних вимірів.

Інші можливі трактування конструкції да Вінчі базувалися на різних геометричних формах, таких як восьмикутники, семикутники та подібні. Проте жодна з цих теорій не враховувала те, що Мак Суїні вважав ключовим моментом: причини вибору саме цих фігур.

"Вони залишаються суто абстрактними математичними вправами, - пише він, - без зв'язку із задокументованими інтересами Леонардо до анатомії людини, функціональних зв'язків чи природних принципів", - написав він у журналі "Journal of Mathematics and the Arts".

За його словами, складання фігур не могло переконливо обґрунтувати конкретний вибір да Вінчі. А розгадка ховалося у всіх на очах - в рукописних нотатках самого Леонардо, що супроводжують малюнок. У них да Вінчі писав, що якщо розсунути ноги настільки, що голова опуститься на одну чотирнадцяту зросту, і підняти руки настільки, що ваші витягнуті пальці торкнуться лінії маківки, то центром витягнутих кінцівок буде пупок, а простір між ногами буде рівностороннім трикутником.

Як стоматолог Мак Суїні розумів важливість рівностороннього трикутника для відтворення правильних пропорцій людини.

Стоматологи знають, що оптимальна функція нижньої щелепи людини базується на рівносторонньому трикутнику, що з'єднує два виростки нижньої щелепи (щелепні суглоби) з середньою точкою нижніх центральних різців. Це не просто акуратна анатомічна дрібниця. Це настільки хороший орієнтир для реального життя, що на ньому засновані сучасні стоматологічні інструменти.

"Цей трикутник відповідає за оптимальне розташування зубів, взаємодію щелеп та рухи нижньої щелепи під час функціонування," - зазначає Мак Суїні.

Хоча створити малюнок щелепи в стилі Вітрувіанської людини може бути непросто, сам концепт залишається незмінним. У вас є статична анатомічна структура і схема її можливостей у русі, які об'єднуються цим рівностороннім трикутником. Як приємний бонус: співвідношення розмірів між цими елементами становить приблизно 1,63, що набагато ближче до 1,64, яке використовував Леонардо.

Це не єдиний приклад того, як таке співвідношення або рівносторонній трикутник, що виникає в людському тілі, проявляється. Мак Суїні згадує одне дослідження, в якому аналізували 100 черепів людей і виявили стабільне співвідношення 1,64 ± 0,04 в структурі черепа. Це співвідношення було визначено шляхом вимірювання насіоініальної дуги (вигнутої відстані між переніссям і тім'ячком уздовж поверхні черепа) в порівнянні з тім'яно-потиличною дугою (вигнутою відстанню від брегми до тім'ячка).

"Цей тип співвідношення спостерігається лише у людей і представляє собою найбільш оптимальні структурні зв'язки в межах черепа, які наближаються до тетраедричної форми," - підкреслив він.

Якщо гіпотеза Мак Суїні є вірною, це свідчитиме про те, що Леонардо да Вінчі мав сучасне уявлення про анатомічні пропорції людського тіла. У цьому контексті вітрувіанська людина стає доказом геніальності Леонардо, адже він усвідомив, що пропорції людини відображають більш глибокі математичні закономірності.

Нагадаємо, що Да Вінчі відомий не тільки як художник і архітектор, а й інженер. Понад 500 років він створив прототип вертольота, який може виявитися ефективнішим за сучасні. Конструкція однолопатевого гвинта да Вінчі може мати таку ж підйомну силу та ряд переваг над гвинтами з 4 лопатями.

Related posts