Зеленський попередив Угорщину та Словаччину щодо можливості надання підтримки Росії.
Президент України Володимир Зеленський закликав владу Словаччини і Угорщини поважати "єдність Європи, яка визначає долю кожного народу на континенті" у новорічному привітанні, оприлюдненому в ніч проти середи, 1 січня.
"Я знаю, і угорський, і словацький народи - насправді вони з нами, з Україною, з українцями, на боці правди. Правду має визнати і влада цих країн", - наголосив він.
Зеленський підкреслив: не варто боятися, що Україна стане частиною Європи, "наша мета – зробити все можливе, щоб Росії не було в Європі". "Її танки, ракети та зло, яке вона безумовно принесе з собою, якщо Україна не витримає. Якщо сьогодні Росія потискає вам руку, це не означає, що завтра тією ж рукою вона не вдарить вас", - зазначив президент.
Він подякував всім партнерам і союзникам, які підтримують Київ у боротьбі проти агресії Москви, "всім, завдяки кому Україна стоїть і вистоїть", зокрема США. " І з перших хвилин цієї війни Америка була з Україною. І я вірю, що Америка буде з Україною і в перші хвилини миру", - зазначив Зеленський.
Він також висловив впевненість, що новообраний президент США Дональд Трамп "зможе встановити мир та зупинити агресію з боку Путіна". "Я переконаний, що разом із США ми володіємо цією силою. Ми можемо примусити Росію до справедливого мирного вирішення", - підкреслив президент України.
Водночас Зеленський попередив, що відновлення відносин з Росією не можна здійснити просто "з нуля", як якщо б можна було стерти з пам'яті всі злочини, які вчинила ця країна. "Буча, Оленівка, Авдіївка — це лише деякі з наших знищених міст і сіл. Саме тому справедливий мир не може ґрунтуватися на ідеї "почати з чистого аркуша". Справжній рахунок зовсім не 0:0. На кону тисячі, тисячі українських життів, які забрала Росія", - підкреслив він.
Зеленський висловив вдячність іншим державам та організаціям, які не припиняють підтримувати Україну, надаючи фінансову та військову допомогу. Серед цього допоміжного обладнання він згадав зенітні ракетні системи Patriot, IRIS-T, а також ракети ATACMS і Storm Shadow/SCALP, а також винищувачі F-16.
Окремо він згадав чеську ініціативу із закупівлі снарядів для України, "данську модель" фінансування виробництва озброєнь в Україні для потреб Збройних сил України, рішення Великої сімки (G7) щодо кредитування за рахунок доходів від заморожених російських активів, фінансову допомогу Європейського Союзу.
Зеленський також підкреслив, що Україна активно збільшує обсяги власного виробництва озброєння. "30 відсотків всього, що наші захисники отримали на фронті цього року, було виготовлено в Україні", - зазначив він.
За словами президента, Україна "вперше робить понад мільйон БпЛА за рік". Серед дронів вітчизняного виробництва він, зокрема, виділив "Гор", "Вампір", "Колібрі", "Камік", "Лютий", Heavy Shot, Fire Point.
Крім того, Зеленський перелічив українські ракети і ракети-дрони, зокрема "Паляницю", "Пекло", "Руту", "Нептун". Вперше від початку повномасштабного вторгнення він також публічно згадав про балістичні ракети комплексу "Сапсан", розробка і випробовування елементів яких тривала у 2000-2010, згодом була згорнута, але після вторгнення РФ у 2014 році - почала відновлюватися. На якій стадії зараз розробка - достеменно не відомо. Зеленський не наводив будь-яких подробиць.