Зимове дизельне паливо: як відрізнити якісний продукт від підробки - Auto24

Зима знову завітала в Україну, як завжди, несподівано, викликавши чимало труднощів для власників дизельних автомобілів і перевізників. Як відомо, при низьких температурах дизельне паливо втрачає свою текучість, перетворюючись на в'язку масу, що може забити паливну систему. В результаті цього, автомобіль може просто зупинитися.
Ось чому морозостійкість є надзвичайно важливою. Інститут споживчих експертиз здійснив перевірку, чи дійсно на автозаправках пропонують справжній "зимовий" дизель, а також чи відповідає його якість встановленим державним стандартам.
Цікаво дізнатися, яке авто виявиться більш економічним: бензинове, дизельне, гібридне чи електричне?
На "важкому" пальному працює не лише транспорт та генератори, але і інфраструктурні служби, а головне - армія. І всі ці важливі суб'єкти закуповують пальне у комерційних постачальників. Тобто той же продукт, що більшість з них продають і на своїх АЗС. Складно уявити, що буде, якщо солярка "замерзне" у військових, і до чого це може призвести. Тож зараз це пальне є свого роду стратегічним ресурсом.
Цього разу експерти Інституту дослідили якість як звичайного "дизеля", так і його преміального, дорожчого виду. Відбори проб відбулися на території всієї країни, експерти придбали 27 зразків дизельного пального у великих всеукраїнських мережах - SOCAR, УКРНАФТА, AMIC, WOG, KLO, ОККО, PARALLEL, PRIME, SHELL, ANP, БРСМ-НАФТА, MARSHALL.
Також перевірили невеликі регіональні мережі, розташовані у обласних центрах та на трасах - VOSTOKGAZ (Дніпропетровська обл.), SVR (Харків), ZOG (Запоріжжя), KSEM (Миколаїв), TNS, BVS (Полтава), VST (Одеса), MAN GO (Вінниця), MARKET (Закарпаття), ФАКТОР (Житомир).
Окрім цього, деякі мережі задіяли в продажу високоякісні сорти дизельного пального, зокрема Арктичний ДП Mustang+ від WOG, Pulls Diesel Арктика на OKKO, Ventus Diesel від KLO, upgDIESEL, Euro+ від БРСМ-Нафта та Evox на MARSHALL. Цей вид пального має вищу ціну і зазвичай рекламується як "арктичне" паливо, що володіє надзвичайно низькою температурою замерзання.
Також варто звернути увагу на аналіз якості рідини AdBlue, що використовується в дизельних моторах.
У лабораторії всі зразки були перевірені на відповідність вимогам ДСТУ щодо ключових параметрів: максимальна температура фільтрації, температура спалаху в закритому посуді та вміст сірки.
Експерти класифікували лабораторні результати на три категорії: "не рекомендується заправляти", "допустимо заправляти" та "рекомендується". У першу категорію потрапили мережі, чиї результати не відповідали вимогам чинного ДСТУ; у другу - ті, що відповідали стандартам; а в третю - мережі, які відповідали всім нормативам та мали додатковий "запас міцності" за якістю.
В цілому, понад третина мереж зазнала порушень у якості. Варто зазначити, що ці недоліки не були критичними, проте в різних параметрах вони не відповідали вимогам відповідного ДСТУ. З 7 зразків, які виявилися порушниками, 5 не пройшли тест на морозостійкість. Згідно з нормативами, цей показник не повинен бути нижчий за мінус 20 °С. Проте, мережі SHELL, БРСМ-НАФТА, MAN GO, MARKET та ФАКТОР не досягли цього стандарту. У більшості випадків відхилення не є "кримінальними" (так, БРСМ-НАФТА, SHELL, MARKET та ФАКТОР продемонстрували показники від мінус 16 до мінус 19 °С), але у мережі MAN GO дизельне паливо перестане проходити через фільтри вже при мінус 13 °С, що може викликати проблеми, особливо на трасах, де часто спостерігаються сильні вітри та значне пониження температури.
Ще один важливий параметр - температура спалаху дизельного пального. Цей показник може дати відповідь, чи не потрапляли в солярку сторонні компоненти. Норматив - не нижче 55 градусів Цельсія. Температура спалаху не відповідала нормативу лише у дизелі мережі БРСМ-НАФТА - 45°С при нормі не нижче 55°С, що може свідчити про те, що з цим пальним щось "хімічили".
Ці результати суттєво збільшують ймовірність виникнення пожеж. Відомо, що чим нижча температура спалаху, тим вищий ризик загоряння під час дорожніх аварій. Дивно, але у інших порушників таких проблем не спостерігається.
Параметри пального аналізували за допомогою спеціалізованих пристроїв. Зображення ІСЕ.
Ситуація з вмістом сірки є значно більш тривожною. Ця речовина здатна пошкоджувати нейтралізатори та сажеві фільтри, а також суттєво знижує термін служби двигуна. Для сучасних автомобілів підвищені концентрації сірки в паливі можуть виявитися фатальними при регулярному використанні. Окрім того, оксиди сірки, що вивільняються з вихлопними газами, потрапляють у атмосферу, що призводить до забруднення повітря, яке ми вдихаємо на вулицях. Найгірші показники у цьому плані демонструє компанія БРСМ-НАФТА, де було зафіксовано перевищення вмісту сірки більше ніж у одинадцять разів (116 мг/кг при допустимому рівні не більше 10 мг/кг)!
Сірки вп'ятеро більше, ніж вимагає ДСТУ, також було виявлено у VST та ANP. Звичайно, такі дози для старих дизельних моторів не стануть проблемою, а от сучасним двигунам таке пальне протипоказане.
У цій області функціонують лише три мережі: KSEM, TNS та BVS. Спостереження не виявили жодних порушень, проте також відсутній і "резерв міцності".
Дизпальне, що відповідає стандартам ДСТУ, гарантує безперебійну роботу вашого автомобіля. Фото prostooleh на Freepik.
Результати інспекції 11 мереж відповідали стандартам ДСТУ. Дизельне паливо від компаній SOCAR, УКРНАФТА, AMIC, WOG, KLO, ОККО, PARALLEL, PRIME, VOSTOKGAZ, SVR та ZOG продемонструвало значний "резерв". Всі зазначені ритейлери заявляють про продаж якісного європейського пального, що було підтверджено лабораторними дослідженнями.
Щодо морозостійкості, усі учасники демонструють результати, що перевищують встановлені стандарти. Наприклад, "звичайний" дизель може витримати температуру до -22°С у мережах PARALLEL, PRIME та ZOG, в той час як ОККО, WOG, VOSTOKGAZ і SVR зафіксували -23 °С. Дизельні пального AMIC і KLO залишаються рідкими при -24°С. "Важке" пальне від SOCAR здатне витримати -25 °С, а у мережі Укрнафта дизель не загусне навіть при -26°С. Показники морозостійкості цих двох учасників можна вважати практично "арктичними".
Усі учасники "зеленої" групи успішно виконали вимоги пожежобезпечності на відмінно. Найвищий показник пального продемонстрував SOCAR, досягнувши 73 °С. Дизель KLO також вразив своїм значенням - 72 °С. Мережі AMIC, ОККО та VOSTOKGA показали результати у 65 градусів і вище. Це беззаперечний індикатор якості заводського пального.
Якщо всі показники відповідають нормативам з певним запасом, експерти радять обирати саме ці заправки. Фото ІСЕ.
І насамкінець експерти перевірили сірку. Вилучення її з палива до низьких значень без погіршення інших показників, є досить важким і дорогим процесом. За українськими стандартами (аналогічними Євро 5) вміст сірки в паливі допускається не більше 10 мг/кг. У всіх учасників зеленої зони шкідлива сірка була нижчою за норматив, самі "чисті" - проби "євродизелю" AMIC (6 мг/кг), та VOSTOKGAZ.
Преміальні "іменні" сорти пального є дорогим і статусним продуктом, тому мережі автозаправних станцій, де вони представлені, ретельно контролюють їхню якість. Проте результати дослідження виявилися досить несподіваними: більше половини зразків не пройшли випробування. Загалом, фахівці проаналізували 6 зразків преміального дизельного пального, серед яких були Pulls Diesel від OKKO, Арктичний ДП Mustang + від WOG, Ventus Diesel KLO, upgDIESEL, Euro + від БРСМ-НАФТА та новинка – Evox MARSHALL.
Також цікаво чи варто купувати арктичний дизель замість зимового
Експерти виявили, що близько 50% учасників тестування справді відповідають характеристикам "арктичного" пального. Згідно з документами, цей сорт повинен функціонувати при температурах не нижче -30°С. Проте, арктичний дизель Mustang+ від WOG витримав температуру -40°С, тоді як Ventus Diesel KLO та upgDIESEL показали результат при -30°С. Результати дослідження вражають.
А інші тестовані зразки не змогли досягти навіть стандартів "звичайного" дизельного пального. Дизельні пального від OKKO, Euro та БРСМ-НАФТА, а також Evox MARSHALL показали результати лише до -18°C і -17°C відповідно. Можливо, випадок з OKKO є випадковим, адже на цій конкретній АЗС не встигли змінити сорт пального. Це підтверджується тим, що навіть "стандартний" дизель у цій мережі витримує температуру до -23°C. Що стосується вмісту сірки, то у зразку Арктичний ДП Mustang+ WOG вона практично відсутня (лише 6 мг/кг).
Основний висновок дослідження полягає в тому, що на автозаправних станціях відсутні явно "літні" зразки дизельного пального, що є позитивною новиною. Загалом, якість дизельного пального покращилась, що безумовно радує власників автомобілів з дизельними двигунами. Проте, експерти все ж рекомендують заправлятися на станціях, де забезпечено контроль за якістю пального. Адже погодні умови можуть бути непередбачуваними, і мати проблеми з паливом під час подорожі – це навряд чи те, чого хочеться.