ISW: Розташування "Орєшніка" в Білорусі не підвищує загрози ударів по Україні або державам НАТО.
Згідно з оцінками фахівців Інституту вивчення війни (ISW), установка системи "Орєшнік" у Білорусі не підвищує ймовірність завдання ударів балістичними ракетами середньої дальності по Україні чи державам НАТО.
Джерело: ISW
Кремль активно реалізує свої стратегічні плани щодо фактичної анексії Білорусі та розширення російської військової присутності на території цієї країни в контексті Союзної держави.
Оновлена інформація: В Мінську 6 грудня під час засідання Вищої державної ради Союзної держави, глава Росії Володимир Путін та самопроголошений лідер Білорусі Олександр Лукашенко уклали новий угоду, яка забезпечує гарантії безпеки в контексті Союзної держави.
Лукашенко публічно звернувся до Путіна з проханням, щоб Росія розмістила в Білорусі балістичні ракети системи "Орєшнік" за умови, що білоруське військово-політичне керівництво визначить цілі системи, якщо ракета коли-небудь буде запущена з території Білорусі.
Путін відреагував на запит Лукашенка, підкресливши, що Росія має можливість розгорнути системи "Орєшнік" на території Білорусі до середини 2025 року.
Путін зазначив, що новий договір про безпеку дозволяє Росії і Білорусі використовувати "всі наявні сили і засоби" в рамках зобов'язань Росії та Білорусі щодо взаємної оборони.
Цілком очевидно, що розміщення балістичних ракет "Орєшнік" на території Білорусі ще більше посилить військову присутність Росії в цій країні. Це також сприятиме досягненню давніх стратегічних цілей Кремля, які мають на меті підрив незалежності Білорусі та фактичну анексію її в рамках Союзної держави.
Деталі: У звіті зазначають, що Росія і Білорусь також підписали 10 інших документів Союзної держави, включаючи концепцію безпеки Союзної держави, постанову про єдині правила у сфері захисту прав споживачів, постанову про спільні заходи щодо боротьби з контрабандою, угоду про формування спільного ринку електроенергії.
Дослівно: "Лукашенко, ймовірно, намагається зберегти білоруський суверенітет перед Москвою, виступаючи за те, щоб Білорусь контролювала російську зброю, розміщену в Білорусі, - зусилля, в яких Лукашенко історично зазнав невдачі".
Деталі: Лукашенко відкрито звернувся з проханням надати Мінську можливість самостійно визначати, як застосовувати ракети "Орєшник" на території Білорусі. Це, ймовірно, є спробою захистити суверенітет країни в умовах Союзної держави та зміцнити власні позиції в переговорах щодо подальшої інтеграції в межах цього формату.
Однак він також підкреслив, що військові Росії продовжать використовувати систему "Орєшник" на території Білорусі. Це, як зазначено в огляді, свідчить про те, що Москва залишить за собою контроль над усіма системами "Орєшник", які будуть розгорнуті в Білорусі.
Експерти вважають, що розташування ракет "Орєшник" у Білорусі не підвищує загрозу балістичних атак середньої дальності на Україну чи країни НАТО, навіть попри активні демонстрації ядерної сили з боку Москви.
Зовсім новими словами: "Путін знову намагався продемонструвати систему "Орєшник" та ракетні можливості Росії під час засідання Вищої державної ради Союзної держави, в рамках інформаційної кампанії Кремля, спрямованої на рефлексивний контроль".
За інформацією ISW, регулярні демонстрації Кремлем системи "Орєшник" навряд чи вказують на те, що в Росії розробляють якісь кардинально нові засоби для дальнього ураження.
Ключові висновки ISW за 6 грудня:
Станом на 6 грудня російські війська ще не евакуювали військово-морську базу РФ у Тартусі, Сирія, але залишається незрозумілим, чи залишить Росія свої кораблі в порту, оскільки сирійські повстанці продовжують стрімко просуватися територією, контрольованою режимом.
Здається, що Росія переміщує деякі з своїх систем протиповітряної оборони, які забезпечували захист авіабази Хмеймім у Сирії. Однак причини цього переміщення поки що не можуть бути точно визначені.
Кремль продовжує реалізовувати свої стратегічні плани щодо фактичної анексії Білорусі, а також розширює російську військову присутність у цій країні в контексті Союзної держави.
Лукашенко, ймовірно, намагається зберегти білоруський суверенітет перед Москвою, виступаючи за те, щоб Білорусь контролювала російське озброєння, розміщене в Білорусі - зусилля, в яких Лукашенко історично зазнав невдачі.
Розташування ракет "Орєшнік" на території Білорусі не підвищує прямі загрози ракетних атак середньої дальності на Україну чи країни НАТО, попри активні заяви Кремля щодо ядерної зброї.
Кремль використовує колишнього губернатора Курської області Олексія Смирнова як цапа-відбувайла через нездатність Росії адекватно відповісти на дії України в цьому регіоні.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров використав своє інтерв'ю американському ЗМІ, щоб повторити тези Кремля, спрямовані на формування американської зовнішньої політики і досягнення перезавантаження відносин між США і Росією на шкоду інтересам США і на умовах Кремля.
За повідомленнями, західні санкції погіршують загальну якість російських безпілотників, що вказує на те, що цілеспрямовані обмеження мають певний негативний вплив на російську оборонно-промислову базу.
Російські війська просунулися поблизу Торецька, Покровська, Курахового та Вугледара.
Війська Російської Федерації продовжують зазнавати втрат серед свого офіцерського складу, що є важливим ресурсом, відновлення якого є складним завданням. Це лише підкреслює постійно зростаючі втрати, які страждає Росія.