Конфлікт між Ізраїлем та Іраном: Москва втрачає свого "історичного союзника" на Близькому Сході, - WP.

Ізраїльські атаки можуть спровокувати зміну режиму в країні. Навряд чи інша влада буде більш прихильною до Росії.
Відкритий збройний конфлікт між Ізраїлем та Іраном триває вже чотири дні, і в Москві зростають занепокоєння стосовно можливих геополітичних наслідків. Російські еліти усвідомлюють, що поточна ескалація може призвести до серйозних втрат для Тегерана — ключового союзника Москви в регіоні Близького Сходу, зазначає The Washington Post.
"Ситуація розвивається в небезпечному для Росії напрямку", -- визнав Костянтин Затулін, директор Інституту країн СНД.
Конфлікт почався з масштабного бомбардування Ізраїлем іранських ядерних об'єктів та ліквідації ключових командирів. У Кремлі спочатку побачили в цьому можливість для дипломатичного маневру. Відомий бізнесмен і консервативний ідеолог Костянтин Малофєєв заявив:
"Тільки саміт між Росією та США, між Путіним та Трампом, може вберегти світ від катастрофи. Настав час американцям залишити нам Україну".
Він також висловив припущення, що Росія могла б активізувати свої історичні стосунки з Іраном, щоб заохотити Тегеран повернутися до обговорень ядерної угоди в обмін на певні компроміси з боку Сполучених Штатів.
Президент Російської Федерації Володимир Путін швидко запропонував свою допомогу в якості посередника, ведучи переговори з ізраїльським прем'єр-міністром Біньяміном Нетаньягу та американським президентом Дональдом Трампом.
Аналітики в Москві висловлювали припущення, що ескалація конфлікту може зменшити інтерес Заходу до ситуації в Україні та викликати підвищення цін на нафту, що може бути вигідно для Росії. Проте, подальші дії Ізраїлю на іранських землях, удари по критичній інфраструктурі та загроза зміни влади викликають серйозну стурбованість.
"Основна небезпека полягає в тому, що незалежно від того, як буде вирішена криза, існує загроза для позицій Росії в регіоні," - зазначає російський експерт, який має зв'язки з дипломатичними колами. "Якщо Нетаньягу зуміє викликати зміну влади, новий уряд навряд чи буде таким дружнім до Москви, як теперішній іранський режим."
Він зазначив:
Навіть у випадку, якщо влада зможе витримати напади, на Близькому Сході може розпочатися гонка ядерних змагань, що не відповідатиме інтересам Росії. У цій ситуації важко уявити, де Росія могла б вийти переможцем.
На тлі втрати позицій у Сирії ймовірна поразка Ірану стане ще більшим ударом: "Іран більший, і він -- наш історичний партнер і сусід", -- наголосив експерт.
Конфлікт між Ізраїлем і Іраном спалахнув 13 червня, коли Ізраїль запустив масштабну військову операцію під назвою "Rising Lion". В результаті авіаударів було знищено ряд іранських ядерних об'єктів, військових баз і командних центрів, зокрема в околицях Тегерана та Натанза. У ході цих атак загинули кілька високопосадовців іранської армії, серед яких був генерал Хоссейн Саламі.
У відповідь на дії Ізраїлю, Іран здійснив потужний ракетний обстріл міст, серед яких були Тель-Авів і Хайфа, що призвело до численних жертв серед цивільних. Загальні втрати: понад 220 осіб загинуло в Ірані, тоді як в Ізраїлі їх кількість перевищила 20.
Ізраїль використовує сучасні винищувачі F-35 та спеціальні бункеробійні бомби, щоб вразити укріплені підземні об'єкти. Моссад також провів спецоперації всередині Ірану. Іран, у свою чергу, застосовує балістичні ракети та ударні дрони.
Геополітична ситуація стає все більш напруженою. Сполучені Штати надають підтримку Ізраїлю, проте не прагнуть втручатися безпосередньо. Дональд Трамп висунув ідею мирного врегулювання конфлікту шляхом укладення нової ядерної угоди. Організація Об'єднаних Націй, Європейський Союз та Китай закликають до термінового припинення бойових дій.