Аналіз подій "Війна в Україні: тижневий огляд" з 20 по 26 січня.


Сполучені Штати вивчають варіант придбання озброєння для України, використовуючи фінансові надходження від активів Росії, які були заморожені.

Генерал Сирський повідомив, що Україна активно займається створенням власної системи протиповітряної оборони та сучасної ракетної системи, яка слугуватиме стримувальним фактором проти російського "Орєшніка". За його словами, цей комплекс за своїми характеристиками "не поступатиметься Patriot".

Спеціальний представник Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що Сполучені Штати вивчають варіант придбання озброєння для України, використовуючи фінансові надходження від активів Росії, які були заморожені..

Ізраїль ймовірно розпочав постачання в Україну російської зброї, захопленої у Лівані та Сирії. Раніше заступниця міністра закордонних справ Ізраїлю Шаррен Хаскель запропонувала передати українській стороні російське озброєння, захоплене ЦАХАЛом.

20 січня ознаменувався початком президентства Дональда Трампа, який став 47-м президентом Сполучених Штатів. Протягом цього тижня Трамп: підтвердив свої наміри провести переговори з Путіним та швидко завершити конфлікт в Україні; закликав Росію до укладення мирної угоди, попередивши, що в іншому випадку "ситуація погіршиться"; доручив спецпредставнику США з України та Росії Кіту Келлогу вирішити війна в Україні протягом ста днів. Він також підписав указ про тимчасове зупинення всіх програм зовнішньої допомоги на три місяці та указ, який відтерміновує заборону на TikTok на 75 днів; окрім того, Трамп підписав указ про вихід США з Всесвітньої організації охорони здоров'я та Паризької угоди щодо клімату.

КОМЕНТАР: Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ і керівник Центру дослідження Росії, зазначає: "Трамп підкреслює готовність України до діалогу, що відображає наше спільне розуміння ситуації. Ми з ним на одній стороні барикад, і це є суттєвим позитивом для нашої міжнародної позиції. Щодо Кремля, то там панує атмосфера невизначеності та страху. Вони не знають, чого очікувати, що створює вигідні умови для ведення переговорів для нас".

Президент Зеленський виступив на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, де провів низку двосторонніх зустрічей з лідерами різних країн. Він зазначив, що якщо Трамп підтримуватиме вступ України до НАТО, то ця перспектива стане реальністю, і багато країн це підтримає. Команди президентів України та США активно працюють над організацією зустрічі між Зеленським і Трампом. Президент підкреслив, що Україна ніколи не визнає анексовані території частиною Російської Федерації, навіть під тиском партнерів. Для запобігання новим агресивним діям з боку Росії знадобиться не менше 200 000 миротворців з Європи.

20.01/ Шортс_Долгов: Які перспективи другого президентського терміну Трампа?

20.01 / Інтерв'ю з командиром нашої перемоги: Відверта розмова про ПТСР на передовій із військовою психологинею Євгенією Василенко.

21.01/Нація незламних: Корупційні виклики в умовах війни, ВЛК, МСЕК, мобілізаційні процеси та справедливий розрахунок - бесіда з Масі Найємом.

22.01/ Чаленко: Економічний форум акцентує увагу на питаннях безпеки.

24.01 / Петренко: Трамп ще не продемонстрував своїх можливостей: чого очікувати Росії?

22.01/ На Закарпатті вшанували пам'ять загиблих воїнів

23.01/ Наслідки ракетного нападу Росії на Запоріжжя

24.01/ Презентація книги "Харків: 17 бесід про незламний дух"

25.01/ У Київській області внаслідок російського обстрілу постраждала багатоквартирна будівля.

Верховний головнокомандувач:

24 січня безпілотники Збройних сил України вразили виробничі потужності Рязанської нафтопереробної компанії, а також завод мікроелектроніки "Кремній Ел" в Брянську. Цей завод спеціалізується на виготовленні мікроелектроніки, яка використовується в російських ракетних системах і безпілотниках.

26.01 Сили оборони України уразили об'єкти Рязанської нафтопереробної компанії, а також передовий пункт управління загарбників, розташований у районі селища Коренево Курської області РФ.

21 січня сили оборони нанесли удар по інфраструктурі АО "Смоленський авіаційний завод", що займається модернізацією та виробництвом бойових літаків. Це вже другий удар за тиждень по нафтобазі "Ліскінська" у Воронезькій області.

АНАЛІЗ: Олександр Коваленко, військовий експерт з групи "Інформаційний спротив", зазначає: "Україна досягла певного балансу у кількості успішних атак на території Росії і, безперечно, обійшла агресора за показниками ефективності цих ударів...".

20 січня безпілотники здійснили напад на військові об'єкти в Казані, серед яких знаходяться Казанський авіаційний завод імені С. П. Горбунова, що займається виготовленням, оновленням та ремонтом стратегічних бомбардувальників Ту-22М3 та Ту-160, а також Казанський вертолітний завод і державний казенний пороховий завод.

25 січня кіберексперти ГУР Міністерства оборони провели значну кібератаку на інфраструктуру одного з провідних мобільних та інтернет-операторів у Росії, компанію "МегаФон", яка бере участь у військових агресіях проти України.

Неймовірний успіх українських безпілотників: за два дні Збройні сили України знищили два зенітно-ракетні комплекси "Тор" і "БУК-М3" на рекордній дистанції - 41 км. Атаки були здійснені на об'єкти, розташовані в Запорізькій і Бєлгородській областях.

Командувач об'єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі вважає, що наразі Росія не має військового потенціалу для великого прориву на фронті в Україні.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв'ю "Радіо Байрактар" і сказав: цензура необхідна під час війни, але не у такій екстремальній формі як у КНДР; потрібно йти у ЗСУ та виконувати свій конституційний обов'язок; усі наступальні операції ЗСУ ретельно плануються командуванням; успішний контрнаступ на Курському напрямку дав надію, що "цей наступ буде не останнім"; спростував, що росіянам дали втекти під час контрнаступу на Харківщині 2022 року.

20 січня сили оборони України відновили контроль над позиціями в Махнівці, що розташована в Курській області Російської Федерації, а також у Зеленівці на Донеччині.

20.01 аеророзвідники Харківського прикордонного загону за допомогою дронів Vampire знищили вісім позицій російських загарбників.

21 січня в урбаністичній зоні Часового Яру та Торецька тривають активні бойові дії. Через штурми та вогневі атаки противника декілька українських позицій зазнали значних пошкоджень. Вживаються заходи для запобігання погіршенню тактичної ситуації.

22.01 розвідники ГУР МОУ в районі н.п. Тьоткіно Курської області РФ знищили важливе супутникове обладнання ворога.

22 січня бійці 8-го полку Сил спеціальних операцій Збройних сил України успішно відбили атаку на українські позиції в Курській області Російської Федерації, знищивши 21 північнокорейця та завдавши поранення 40 іншим.

На 26 січня бої у Великій Новосілці тривають, але наразі немає загрози оточення для українських сил оборони в цьому селищі. У ОСУВ "Хортиця" зазначили, що ворог встановив свій прапор на котельні, а не в самому центрі населеного пункту. Противник просунувся на східні околиці та зайняв невелику ділянку центральних вулиць.

23 січня воїни 24-ї окремої механізованої бригади, названої на честь короля Данила, успішно зупинили спробу російських військ проникнути в район Часового Яру.

23.01 російські військові спалили колектор з сотнями своїх загиблих поблизу Часового Яру, намагаючись уникнути збору тіл та замаскувати значні втрати.

Кирило Буданов, керівник Головного управління розвідки, повідомив, що в цьому році Північна Корея планує надати Росії додаткові 150 балістичних ракет короткого радіусу дії типу KN-23.

24 січня російські військові намагалися обійти Покровськ з боків, але поки що їм не вдається оточити місто.

У Торецьку противник і далі застосовує стратегію просування і закріплення своїх сил невеликими групами, не створюючи єдиної лінії фронту. Це призводить до розмитості зони бойових дій.

25 січня українські військові ліквідували в Курській області підрозділ 155-ї окремої бригади морської піхоти.

У період з 20 по 26 січня внаслідок атак російських загарбників на території Донецької, Херсонської, Дніпропетровської, Сумської та Харківської областей загинуло 2 особи, а 34 зазнали поранень.

На передовій загинув 68-річний командир штурмової групи ГУР, полковник Костянтин Жук, відомий під псевдонімом "Нельсон". 22 січня трагічно пішов з життя голова Громадської ради при Держкіно, кінопродюсер Станіслав Притула. Вічна пам'ять нашим Героям...

Імовірно, в Донецькій області російські війська розстріляли ще шістьох українських військових, які потрапили в полон. Крім того, розвідка зафіксувала радіоперехоплення, на якому один з російських командирів віддає наказ вбити українського полоненого.

Окупаційні сили використовують маріупольський порт для вивезення каоліну та вугілля, які були доставлені з Луганщини. В період з 12 по 17 січня було здійснено завантаження трьох морських балкарів.

Глава держави України призначив Ольгу Куришко на посаду постійного представника Президента України в Автономній Республіці Крим.

Під час свого візиту до Києва спікер Сейму Литовської Республіки Саулюс Скверняліс провів зустрічі з головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком та прем'єр-міністром Денисом Шмигалем. У ході цих переговорів обговорювалися питання санкцій щодо Росії, а також акцентували увагу на необхідності збільшення інвестицій в оборонну промисловість України.

25 січня в Києві президенти України та Молдови, Володимир Зеленський і Мая Санду, провели переговори щодо поточної ситуації в регіоні, зокрема зосередившись на питаннях енергетики. У спільному зверненні глави держав висловили вимогу про виведення російських військових з усіх тимчасово окупованих українських територій, включаючи Придністровський регіон.

Українська компанія та німецька KNDS Deutschland, виробник танків Leopard 2, відкрили в Україні спільне підприємство, на якому ремонтуватиметься надана Німеччиною техніка.

КОМЕНТАР: Герман Сметанін, міністр стратегічних секторів промисловості, зазначив: "Це має критично важливе значення для нашої оборонної спроможності. Завдяки цьому, ремонт обладнання стане більш оперативним, що дозволить швидше повернути техніку на фронт для виконання бойових завдань".

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що переговори представників України з командою президента США Дональда Трампа можуть відбутись у лютому, коли у Вашингтоні розпочнеться "Український тиждень".

Інфраструктура державних реєстрів була успішно відновлена після найбільшої кібератаки з боку російських хакерів, і дані українських громадян залишилися в цілості.

Кабінет Міністрів України прийняв рішення, яким затвердив список проектів для реалізації основних державних завдань. Це стало першим "замовленням" від уряду.

Міноборони у 2024 році кодифікувало і дозволило для використання у Силах оборони близько 30 нових зразків стрілецького озброєння і майже 10 зразків гранатометів.

Рустем Умєров, глава Міністерства оборони України, зазначив, що у 2023 році виробничі можливості українського оборонно-промислового комплексу можуть досягти €34 мільярдів.

Міністерство оборони України формалізувало та схвалило використання безпілотного авіаційного комплексу Poseidon, який виготовлено в країні, для підрозділів Сил оборони.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга оголосив про плани значного розширення цифрових консульських послуг для українців, які перебувають за межами країни, у 2025 році.

Служба безпеки України виявила, що керівництво черкаського хімічного підприємства співпрацювало з Росією. У період з 2022 по 2024 роки вони здійснювали незаконний експорт товарів до країни-агресора на суму 1,8 мільйона доларів, повідомляє СБУ.

МЗС України назвало безглуздим ультиматум Росії про скасування рішення НАТО щодо вступу України, прийнятого на саміті в Бухаресті.

На початку лютого в Україні пройде захід під назвою "Культурний Рамштайн".

З початку 2025 року в рамках державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" бізнесмени отримали 803 позики на загальну суму 2,7 мільярда гривень.

Україна у 2025 році розраховує залучити 30,6 млрд євро бюджетної підтримки від Європейського Союзу.

Міністерство економіки розширило перелік вітчизняної техніки й обладнання, покупці якої можуть отримати 15% компенсації її вартості (без ПДВ). Тепер в переліку 447 найменувань від 19 виробників.

21 січня Міністерство фінансів провело аукціон з розміщення облігацій внутрішньої державної позики, в результаті якого до держбюджету надійшло 8,506 мільярда гривень.

У 2024 році компанія "Укрнафта" збільшила видобуток газу на 6,5%, досягнувши обсягу 1,17 мільярда кубометрів, тоді як видобуток нафти виріс на 0,6%, склавши 1,418 мільйона тонн, у порівнянні з 1,41 мільйона тонн у попередньому році.

Національний банк України вирішив підняти облікову ставку на 1% до рівня 14,5% з метою контролю за інфляційними процесами.

Указ президента США Дональда Трампа про призупинення на 90 днів всієї міжнародної допомоги не впливає на програми військової підтримки Україні.

Європарламент прийняв резолюцію, що засуджує наміри Росії спотворювати історичні факти та поширювати дезінформацію, пов'язану з історією, задля виправдання війни проти України та заперечення української ідентичності.

Канада заморозила понад $350 мільйонів російських активів у рамках санкцій проти РФ.

ЄС може відкрити перший переговорний кластер у рамках перемовин з Україною про її вступ до ЄС вже навесні цього року.

Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, спільно з представниками Великобританії та Литви, уклав нову угоду про впровадження системи Grain Verification Scheme (GVS), спрямовану на боротьбу з нелегальним вивезенням українського зерна з територій, що перебувають під окупацією.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив думку, що близько третини людей, які беруть участь у масштабних протестах проти його урядової політики, нібито є українцями.

Нова влада Сирії анулювала угоду про інвестиції між російською компанією "Стройтрансгаз" і сирійським середземноморським портом Тартус. Україна вітає анулювання угоди і висловлює готовність швидко замістити поставки в країну продукції з Росії.

Еліз Стефанік, яку Трамп висунув на посаду постійного представника США в ООН, висловила думку, що застосування сили для досягнення миру є найефективнішим способом стримування Росії.

Глава зовнішньополітичного відомства Європейського Союзу Кая Каллас висловила думку, що Росія може розпочати агресію проти ЄС вже в 2028 році. Вона підкреслила необхідність значно збільшити інвестиції в оборонні можливості Європи, адже в даний час витрати Путіна на армію перевищують витрати Брюсселя п'ятикратно.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що Іран має приблизно 200 кілограмів урану, збагаченого до 60% чистоти, що є майже вдвічі нижчим від необхідного рівня у 90%, який вважається збройовим. Ця кількість урану може бути достатньою для створення п'яти ядерних боєголовок.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус повідомив про те, що в Польщі буде розміщено дві системи Patriot, які забезпечать захист хабу для надання допомоги Україні.

Після 14 місяців ув'язнення у єменських хуситів, на батьківщину повернулися троє українських моряків, які були частиною екіпажу судна Galaxy Leader.

Документальний фільм "Порцелянова війна", що висвітлює події війни в Україні, став одним із претендентів на премію Оскар-2025.

23 січня польський уряд додав до списку критично важливих об'єктів прикордонну інфраструктуру з метою запобігання потенційним спробам блокування українсько-польського кордону в майбутньому.

Китай висловив підтримку намірам адміністрації Трампа оперативно вирішити "українську кризу".

22.01 / Спілкування з ув'язненими: неволя може бути згубною, проте іноді вона відкриває нові сили, про які людина навіть не підозрювала.

ЦИТАТА: "... Під час нашого перебування в бункерах Азовсталі ці організації запевняли нас, що за нашим становищем слідкуватимуть представники Червоного Хреста та ООН, і що до нас будуть застосовуватися норми Женевських конвенцій, без жодних знущань... Але насправді ми не отримали жодного доступу з боку міжнародних організацій".

24.01/ Ультиматуми Трампа: це лише початок, справжні виклики ще попереду.

ЦИТАТА: "З моменту початку другого терміну Дональда Трампа пройшло лише кілька днів, а він вже двічі звертався до Путіна з ультимативними вимогами."

Підготувала Марина Дмитрів, Київ

Європейський СоюзУкраїнаТорецькЗбройні сили РосіїРосіяКиївКурська областьНаступальні (військові)Безпілотний літальний апаратЗбройні сили УкраїниНАТОСиріяУряд УкраїниВолодимир ЗеленськийПрезидент УкраїниВолодимир ПутінКурськЗапорізька областьМіжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер)УкраїнціДонецька областьМіністерство оборони (Україна)Міністерство закордонних справ (Україна)Харківська областьРосіяниПідкарпатська Русь24-та механізована бригада (Україна)Данило ГалицькийДональд ТрампЄвропейський парламентНаступальна операціяПівнічна КореяЗапоріжжяСлуга народу (політична партія)Національний банк УкраїниУкрнафтаІзраїльДавид АрахаміяОрганізація Об'єднаних НаційМіністр закордонних справ (Україна)Київська областьВибухова речовина.Металургійний комбінат "АзовстальВелика НовосілкаКонтрнаступКредитКазаньВерховний головнокомандувачХортицяРоберт ФікоРязанська областьПротиповітряна оборонаГоловне управління розвідки (Україна)Сили спеціальних операцій (Україна)ДронНафтопереробна промисловістьСаулюс Сквернеліс
Related posts