Порти, атомні електростанції та газотранспортні системи. В угоді щодо рідкоземельних металів є аспекти, про які Шмигаль не згадував, – зазначив депутат.
Заява прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо того, що Україна і США домовились не зараховувати вже надану допомогу Штатів в угоді про корисні копалини відповідає дійсності. Проте є момент, про який Шмигаль не сказав.
Таку заяву у Telegram зробив народний депутат України Ярослав Железняк. "Ні, точно не буде. Тут премʼєр правий. Що він не сказав, так це те, що взагалі вся логіка майбутнього Фонду (а це основа угоди по копалинам) буде змінена. Тому тут буде і не так важливо, хто з країн яку допомогу до цього надавав, так як по факту не буде виплат (в найближчому майбутньому так точно). Тільки реінвестування", -- зазначив Железняк.
Він також підкреслив: "З тієї версії документа (остаточної ще немає), яку я розглядав у Вашингтоні, вона дійсно значно перевершує ту, що була надіслана нам 23 березня".
"Якщо коротко: там про майбутні інвестиційні проекти і саме прибутки з них. Не діючі і не прямі податки, як це було. Ніяких АЕС, портів (діючих) чи газотранспортної системи.
"На мою думку, він дійсно виглядає позитивно і навіть можна стверджувати, що це може бути вигідним (якщо вірити в дива і в те, що відсутність такої угоди заважає інвестиціям). Єдине, що викликає в мене сумніви, це організація менеджменту Фонду. Хоча, можливо, це і на краще," - підкреслив Железняк.
"P.S. Чисто для підняття настрою, думаю треба записати пункт для наших республіканських друзів, про обовʼязкову екскурсію у ОТГ Полтавської області для перемовин про видобуток газу. Тим більше Трамп як раз FCPA зупинив.
P. S.2 Якщо що, всю вищезгадану інформацію злив мені Галущенко. На допит з найсуворішим поліграфом його! Говорив, ще і флешку десь глубоко сховав", -- наголосив депутат.
Раніше повідомлялося, що Україна і США мали підписати рамкову угоду щодо рідкісноземельних металів 28 лютого 2025 року.
У документі йшлося про зобов'язання почати переговори із США про другу, більш детальну угоду, яка регулюватиме роботу Інвестиційного фонду відновлення України -- двосторонньої структури, яку мали б створити Україна і США і куди Україна мала б вкладати 50% майбутніх доходів від нових розробок корисних копалин. Водночас на поточні доходи Нафтогазу та Укрнафти дія угоди не повинна була поширюватися.
Підписання угоди було скасовано після перепалки президента України Володимира Зеленського, президента США Дональда Трампа і віцепрезидента США Джей Ді Венса в Білому домі.
27 березня Ярослав Железняк, народний депутат України, повідомив, що Сполучені Штати вже передали Україні новий проект угоди щодо корисних копалин, котрий має бути ратифікований Верховною Радою. Документ, датований 23 березня, нібито містить умови, які надають США доступ до всіх природних ресурсів України, включаючи як нинішні, так і майбутні розробки.
31 березня стало відомо, що Україна та США вперше провели детальне обговорення нового проекту угоди щодо корисних копалин, ініційованого американською стороною. У той же день Дональд Трамп висловив думку, що Володимир Зеленський планує відмовитися від угоди про видобуток корисних копалин, і попередив, що в разі такого кроку він може зіткнутися з "серйозними труднощами".
28 березня президент Зеленський підтвердив, що Україні було надано новий проект угоди від Сполучених Штатів. Він також підкреслив, що в документі присутні "окремі пункти, які вже були відхилені сторонами".
Видання FT повідомляло, що в запропонованому США варіанті немає гарантій безпеки, а Вашингтон розширив перелік природних ресурсів, які Україна має передати під контроль Штатів.
4 квітня Володимир Зеленський оголосив, що юридична фірма буде представляти Україну на перемовинах зі Сполученими Штатами щодо угоди про ресурси.
17 квітня уряди України та Сполучених Штатів офіційно уклали Меморандум, що стосується економічного співробітництва.
18 квітня Кабінет міністрів оприлюднив повний текст Меморандуму між Україною та США та його неофіційний переклад українською. Він передбачає, що прем'єр-міністр Денис Шмигаль має відвідати Вашингтон, а переговорні групи країн не пізніше 26 квітня мають прозвітувати про прогрес для завершення обговорень та підписання угоди про створення інвестиційного фонду відбудови.
22 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що в даний час ведеться юридичний процес щодо угоди про корисні копалини між Україною та США, однак точна дата підписання цього документа на даний момент не визначена.
27 квітня 2025 року, після переговорів з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив про досягнуту угоду, згідно з якою допомога Сполучених Штатів, надана до підписання угоди про корисні копалини, не буде враховуватися.