Угода щодо надр: які основні аспекти домовленостей між Україною та США?

Яка інформація відома про угоду між Україною і Сполученими Штатами?
30 квітня 2025 у Вашингтоні перший віце-прем'єр-міністр - міністр економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент підписали угоду, яка передбачає створення спільного Інвестиційного фонду відбудови, кошти якого будуть інвестуватися в українські надра та інфраструктуру.
Основні вимоги:
Суверенітет над ресурсами. Україна зберігає повну власність та контроль над усіма своїми надрами, територіальними водами та природними ресурсами. Лише українська держава визначатиме умови та місця видобутку.
Державна власність. Угода не змінює положення державних підприємств, таких як "Укрнафта" або "Енергоатом", які продовжують належати Україні. Процеси privatизації також залишаються без змін.
Правова відповідність. Дана угода відповідає Конституції України та її прагненню до євроінтеграції. Для реалізації її положень знадобляться лише незначні корективи до Бюджетного кодексу, але перед цим документ повинен бути ратифікований Верховною Радою.
У той же час у документі угоди вказується, що вона має пріоритет над українським законодавством. "Уряд України визнає, що не має права використовувати норми свого внутрішнього законодавства як виправдання для невиконання своїх зобов'язань відповідно до цієї угоди", - зазначається в тексті.
Відсутність боргових зобов'язань. У цьому документі не міститься жодної згадки про потребу компенсації військової допомоги, яку США надали Україні раніше. Хоча президент Дональд Трамп неодноразово висловлював думку про те, що Україні слід повернути американські інвестиції, спочатку називаючи різні суми — 100, 350 і навіть 500 мільярдів доларів.
Податкові пільги. Доходи та внески фонду не оподатковуватимуться ні в Україні, ні в США. Гривневі доходи будуть вільно конвертуватися у долари та не будуть підпадати під валютні обмеження НБУ при їх перерахуванні на рахунки фонду, які можуть бути відкриті як в Україні, так і за її межами.
Слід підкреслити, що в угоді про надра не вказано конкретний термін її дії.
"Ця угода не має визначеного терміну дії. Проте, через десятиріччя сторони матимуть можливість розподілити прибутки і також можуть підняти питання про припинення угоди," - зазначив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Угода включає різноманітні корисні копалини. Усього налічується 57 видів мінералів та вуглеводнів, до яких відносяться:
Зображення: угода включає 57 типів корисних копалин (Getty Images)
У документі зазначається, що список корисних копалин може бути доповнений за погодженням усіх учасників.
Американсько-український інвестиційний фонд відбудови функціонуватиме на засадах рівноправного партнерства.
Таким чином, управління фондом буде здійснюватися спільно представниками України та США на паритетних умовах, без можливості вето з боку будь-якої зі сторін.
"Фонд формуватиметься на основі паритетного розподілу 50 на 50. Жодна з учасниць не отримає домінуючого голосу, що підкреслює рівність партнерства між Україною та США", - зазначила Юлія Свириденко.
Наповнення цього фонду відбуватиметься обома сторонами наступним чином:
Можуть робити внески як у грошовій формі, так і у вигляді нової військової допомоги (системи ППО, озброєння, навчання тощо), вартість якої буде зарахована як внесок. Проте чітко обсяги фінансових зобов'язань Вашингтону в угоді не прописані.
Призначатиме 50% майбутніх надходжень від рентних платежів за новими ліцензіями на видобуток корисних копалин і вуглеводнів на нових територіях до фонду. Прибутки від діючих проектів не підлягають включенню до цього фонду. Крім того, Україна має можливість здійснювати додаткові внески у разі потреби.
Ресурси фонду будуть інвестовані виключно на території України. Зокрема, акцент буде зроблений на проєктах, пов'язаних з видобутком корисних копалин, вдосконаленням інфраструктури та переробкою сировини. Конкретні ініціативи обиратимуться в тісній співпраці між Україною та США.
Американські партнери матимуть пріоритет у отриманні інформації про ці проєкти та можливість інвестувати в них. Крім того, Сполучені Штати отримають першочергове право на викуп сировини, видобутої українською компанією.
Протягом перших десяти років всі прибутки фонду будуть повністю реінвестовані в українську економіку, без їхньої розподілу. Наступний розподіл доходів між партнерами буде обговорюватися окремо.
Крім того, Сполучені Штати, через агенцію DFC (Міжнародна фінансова корпорація розвитку США), будуть підтримувати залучення нових інвестицій і інноваційних технологій до фонду від приватних та державних інвесторів із США, Європейського Союзу та інших країн.
В Україні цю угоду вважають суттєвим механізмом для стимулювання економічного зростання та притягнення стратегічних інвестицій.
Перший віце-прем'єр та міністр економіки України Юлія Свириденко підкреслила, що ця угода гарантує Україні повний контроль над її ресурсами і є підтвердженням стійкого партнерства зі Сполученими Штатами.
Фото: підписання угоди про надра у Вашингтоні (facebook.com/yulia.svyrydenko)
За словами Свириденко, угода щодо надр містить взаємовигідні умови для обох країн.
"Ця угода відображає прагнення Сполучених Штатів допомогти в досягненні стійкого миру в Україні і визнає внесок України у світову безпеку, який полягає у відмові від ядерного озброєння. Документ підтверджує відданість США питанням безпеки України, а також відновленню та реконструкції країни," - підкреслила віце-прем'єр.
В українському уряді підкреслюють, що ця угода є вигідною для обох країн, оскільки вона відкриває можливості для залучення нових інвестицій, підтримує інноваційний розвиток та впровадження сучасних технологій.
"США сприяють залученню до відновлення України як приватних, так і державних інвесторів - іноземних фондів, компаній та урядів країн, які підтримують Україну в її боротьбі проти російської агресії", - зазначено на веб-сайті Кабінету Міністрів.
У Сполучених Штатах підкреслюють стратегічну значущість цієї угоди. Міністр фінансів США, Скотт Бессент, зазначив, що вона відкриває можливості для співпраці між двома країнами, сприяючи тривалому економічному відновленню України.
"Це повноцінне економічне партнерство. Це не просто рідкісноземельні корисні копалини, це інфраструктура, це енергетика. Тож тут є можливість для обох сторін справді виграти", - сказав Бессент.
Він також акцентував увагу на тому, що ця угода слугує ясним сигналом для Росії про готовність адміністрації Трампа підтримувати мирний процес у незалежній та суверенній Україні.
Сам президент Штатів Дональд Трамп висловив думку, що угода "захистить" американські інвестиції та допомогу Україні.
"Ми уклали сьогодні угоду, за якою ми отримаємо, знаєте, набагато більше в теорії, ніж 350 мільярдів доларів, але я хотів бути захищеним", - сказав Трамп у день підписання угоди.
Ратифікація угоди Верховною Радою намічена на четвер, 8 травня 2025 року. Кабінет Міністрів подав до парламенту відповідний законопроєкт 2 травня.
Перед ратифікацією відповідні комітети з міжнародної та економічної політики висловили свою підтримку та порекомендували парламенту ухвалити це рішення.
Одночасно Комітет з міжнародних справ запропонував кілька змін до даного тексту:
Ці "технічні" угоди будуть основою для ефективного функціонування фонду. Їх підписуватимуть американська корпорація DFC та українська Агенція з питань підтримки державно-приватного партнерства.
За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, лише одна угода щодо інвестиційного фонду підлягає ратифікації в парламенті, тоді як ще дві не потребують схвалення депутатів.
"Так. Тільки перша. Наступні мають імплементаційний характер і не потребують голосування", - сказав прем'єр.
Зображення: угода повинна бути затверджена Верховною Радою, проте без технічних додатків (Getty Images)
Отже, угода, підписана 30 квітня представниками України та Сполучених Штатів, є політичною міжурядовою угодою, що містить загальні формулювання.
Наступні дві частини - це договір між DFC та Агентством від України, а також технічна угода про те, як буде діяти фонд. Вони будуть підписані вказаними сторонам після ратифікації Радою першої угоди. Так пояснив черговість ухвалення документів нардеп Ярослав Желєзняк.
Обговорення можливого співробітництва у видобутку корисних копалин між Україною та Сполученими Штатами України тривало протягом кількох місяців.
Концепція угоди щодо надр вперше була озвучена під час представлення "плану перемоги" України президентом Володимиром Зеленським у жовтні 2024 року.
У лютому 2025 року міністр фінансів США Скотт Бессент відвідав Київ із пропозицією першого етапу угоди, проте українська сторона відкинула його через суперечливі умови та брак гарантій безпеки.
Публічний конфлікт між президентами Зеленським та Трампом у Вашингтоні 28 лютого спричинив затримку в підписанні угоди. Проте в квітні переговори набрали нового імпульсу. Сторони уклали Меморандум, який став фундаментом для подальших обговорень щодо потенційної угоди. Документ містив основні принципи, на яких базуватиметься їхня співпраця.